GündemHaberler

Dünyanın En Zengin İnsanı: Jeff Bezos

Dünyanın En Zengin İnsanı: Jeff Bezos

Jeffrey Preston Bezos, dünya genelinde aktif olan teknoloji şirketi Amazon’un CEO’su, kurucusu ve lideridir. Amerikalı sanayici, medya patronu, yatırımcı ve internet girişimcisidir. Forbes servet listesinde 2017 öncesinde ilk 100 milyarder arasında yer almaktadır. Bezos, 2017 sonrasında dünyanın en zengin insanı oldu. Temmuz 2018’de açıklanan verilere göre net serveti 150 milyar doları aşmıştır. Ortaya koyduğu bu girişimin başarılı olmasıyla birlikte 1999 yılında Time tarafından yılın kişisi seçildi. Bunun yanı sıra Blue Origin şirketinin kurucusu olan Bezos, The Washington Post gazetesini 2013 yılında alarak medya sektörüne de ilk adımı atmış oldu.

Jeff Bezos’un İlk Yılları

jeff bezos ilk yıllar
Jeff Bezos, annesi ile Teksas’a taşındıktan sonra başarılı bir eğitim hayatı için ilk adımları attı.

12 Ocak 1964’te Nex Mexico’da, Jacklyn Gise ve Ted Jorgensen çiftinin evladı olarak dünyaya geldi. Anne ve babası boşandıktan sonra Jeff 4 yaşındayken annesi, Mike Bezos ile evlendi. Mike Bezos’un işi gereği Houston, Teksas’a taşındılar. Jeff Bezos, eğitim hayatını başarılı bir şekilde geçirmiştir. River Oaks İlköğretim Okulu’nu tamamlamasının ardından, üstün yetenekli çocuklar lisesini birincilikle bitirmiş, daha sonra 1986’da Princeton Üniversitesi’nin elektrik ve bilgisayar bilimi mühendisliğinden sınıf birincisi olarak mezun oldu. Yazları dedesinin yanında Teksas’taki çiftlikte sığır bakıcısı ve traktör tamirciliği yapmıştır.

Jeff Bezos’un İş Hayatı

1986-1994 yılları arasında Wall Street’te farklı alanlarda çalışma fırsatı buldu. Yatırım firması olan D. E. Shaw ile birlikte finans dünyasına giriş yaptı. 1990 yılında şirket tarihindeki en genç kıdemli başkan yardımcısı pozisyonuna geldi. Bu Fon’da çalıştığı esnada 1993’te yardımcısı Mackenzie Tuttle’la evlendi. Jeff Bezos, D.E Shaw şirketinde çalışırken araştırmaları sonucunda bir şirketin internete ilk adımının kitap satışı üzerine olmasını tavsiye etti. Fakat bu fikri şirket tarafından kabul edilmeyince istifa edip bu işi kendisi yapmaya girişti. 1994’ün sonlarında şehirlerarasında bir yolculuk esnasında Amazon’u kurdu.

Amazon ilk olarak çevrim içi bir kitap mağazası olarak başladı. Kurulduğu süreden bu yana video ve ses yayını, bulut iletişimi ve yapay zekâ gibi E-Ticaret hizmetlerine kapılarını açtı. 27 Temmuz 2017’de serveti, 90 milyar doları geçince dünyanın yaşayan en zengin insanı unvanına sahip oldu. Forbes dergisi, 6 Mart 2018’de 112 milyar dolar mal varlığıyla Jeff Bezos’u dünyanın en zengin insanı olarak seçti.

Amazon

Amazon
Günümüzün en başarılı ve güçlü E-Ticaret devlerinden biri Amazon’dur.

Amazon’u 5 Temmuz 1994’te ABD’nin Seattle şehrinde evinin garajında kurdu. Bezos, başında şirketine Cadabra ismini vermişti fakat daha sonra şirketinin ismini dünyanın en büyük nehri olarak anılan Amazon Nehri’nden esinlenerek değiştirdi. 300 bin dolarlık yatırımla işe başladı ve şirketine yatırımda bulunmak isteyenlere iflas ihtimalinin %70 olduğu konusunda uyarılarda bulundu. Şirketi kısa sürede dünyanın en çok rağbet gören alışveriş sitesi olmayı başardı. İşe ilk olarak kitap satışı yaparak başlayan Amazon.com geçen zamanda elektronik aletlerin ticaretiyle zirveye çıktı. Amazon.com’a girdiğinizde;

  • Bilgisayar oyunları
  • Mobilya
  • Elektronik eşya
  • Aksesuar
  • Pet malzemeleri
  • Güzellik ürünleri
  • Mutfak eşyaları gibi binlerce ürün sizleri karşılıyor.

Amazon’un muadil firmalardan farkı ise piyasaya çıktığı her ülkede, ülkeye özgü bir alışveriş sitesi üzerinden hizmet vermesidir. Tüm bunlardan sonra Amazon ve Jeff Bezos; Amerikan toplumundaki düşünceyi ifade etme özgürlüğünün, yenilikçilik ve girişimcilik ruhunun, sağlam temeller üzerine inşa edilmiş eğitimin ve girişimci sermaye imkanlarının, son olarak da serbest piyasa ekonomisinin bir neticesi olarak gösterilebilir.

Amazon’daki indirimleri ürün seçeneklerini öğrenmek isterseniz, Amazon En İyi İndirim Ürünleri yazımıza göz atabilirsiniz.

Jeff Bezos’un Mal Varlığı

Başlangıç olarak 2017 “Yaşayan En Zengin İnsan” unvanını elde ettiği sıralarda, toplam mal varlığı 90 milyar dolar değerindeydi. Bu servet aynı yıl içerisinde 100 milyar dolara, sonraki yıl 112 milyar dolara ulaştı. 2020 yılı verilerine göre Jeff Bezos 140 milyar dolarlık serveti ile dünyanın en zengin adamı olarak boy gösteriyor.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir