Oyun

Elden Ring Hikayesi

Elden Ring Hikayesi

Elden Ring hikayesi, oynanışı, oyunculara sunduğu keşif hissi ile hiç kuşkusuz 2022’nin en sevilen oyunlarından biri oldu. Belki bu ifade yetersiz bile kalabilir, çünkü çoğu video oyun otoritesine göre Elden Ring, gelmiş geçmiş en iyi oyunlardan biri. Nitekim sektörde saygın çoğu kurumun yaptığı değerlendirmelere, puanlamalara ve kullanıcı yorumlarına baktığımızda da bunu görebiliyoruz.

Oyuncuların yakından tanıdığı Hidetaka Miyazaki tarafından yazılan hikayesi, ilk bakışta Elden Ring’in güçlü yanlarından biri olarak gözükmeyebilir. Çünkü Miyazaki kaleminden ve FromSoftware firmasından daha önce çıkan oyunlarda olduğu gibi Elden Ring hikayesi de oyuncuya kolay yoldan sunulmuyor. Aksine hikayeyi öğrenmeniz için dünyayı keşfetmeniz son derece önemli.

Bu arada eğer oyun dünyasında yeniyseniz ve Miyazaki tarzıyla ilk defa Elden Ring aracılığıyla tanışacaksanız hemen hatırlatalım. Elden Ring hikayesi oluşturulurken Game of Thrones serisinin yazarı George R. R. Martin’den de destek alındı. Gerçi firma, ünlü yazarın ne boyutta bir katkıda bulunduğunu belirtmiyor ancak özellikle oyun evreni ve mitosunda büyük katkısının olduğu tahmin ediliyor.

Elden Ring Bilmeniz Gerekenler

Elden Ring hikayesi ile ilgili detaylı bir anlatıma geçmeden önce dilerseniz dünyayı biraz daha yakından tanımaya çalışalım. Bu şekilde oyunun hikayesini daha doğru bir şekilde zihninizde konumlandırabilirsiniz.

 • Elden Rings hikayesi itibariyle Lands Between adı verilen bir diyarda geçiyor. Lands Between birkaç farklı bölgeden ve zindanlardan oluşuyor. Biz de oyun boyunca bu bölgeyi keşfediyoruz.
 • Lands Between, Elden Ring ve Erdtree aracılığıyla Grace tarafından kutsanmış bir bölge. Ancak buranın halkı bir noktada lütuflarını kaybederek sürgüne gönderiliyor ve onlara lekelenmiş (Tarnished) deniyor.
 • Eğer Elden Ring’i oyun çıkmadan önce de takip ettiyseniz 2021 yılında yayınlanan E3 tanıtımının şu cümleyle başladığını hatırlarsınız: “The Tarnished, yakından geri dönecek!” Peki The Tarnished kim? Elden Ring karakterleri arasında The Tarnished aslında oyuncuyu temsil ediyor. Yani biz oyuna, geri dönen lekelenmiş sürgünlerden biri olarak başlıyoruz.

Oyunun dünyasına dair bu temel bilgileri göz önüne alarak gelin şimdi hikaye akışına göz atalım.

Elden Ring Karakterleri

Vagabond
Vagabond

Miyazaki’nin her zaman en büyük başarılarından biri yarattığı tuhaf yaratıklar ve karakterler olmuştur. Aynı durum Elden Ring için de sonuna kadar geçerli. Ayrıca Elden Ring başlangıç için seçebileceğiniz 10 farklı karakter sunuyor. Bu karakterlerin özelliklerini aşağıda sıraladık:

 • Vagabond: Oyuna tek el bir kılıç, kalkan ve zırhla başlar. Strength ve Dexterity özellikleri yüksektir.
 • Warrior: Oyuna çift kılıçla başlar. Dexterity’si yüksektir ancak Vigor ve Strength özellikleri düşüktür.
 • Hero: Oyuna kalkan ve savaş baltasıyla başlar. Strength ve Vigor özellikleri yüksektir.
 • Bandit: Küçük bir kalkan, bıçak ve yayla oyuna başlar. Dextery ve Arcane özellikleri yüksektir.
 • Astrologer: Büyücü sınıfı bir karakterdir. Kalkan, asa ve kısa kılıçla başlar. Mind ve Focus puanı yüksektir.
 • Prophet: Yine büyü sınıfıdır. Sağlık ve şifa büyüleri yapmanıza imkan verir. Mind, Faith, Vigor ve Strenght puanları yüksek başlar.
 • Samurai: Katana, yay ve kalkanla oyuna başlar. Dexterity puanı yüksektir.
 • Prisoner: Büyücülük eğitimi almış bir bir mahkumdur. Kılıç, asa ve kalkanla oyuna başlamanızı sağlar. Dexterity ve Intelligence puanı yüksektir.
 • Confessor: Kılıç, kalkan kullanarak oyuna başlar. Strength, Güç, Dexterity ve Faith puanı yüksektir. Prophet gibi şifa ve sağlık büyüleri yapmanıza imkan verir.
 • Wretch: Zorlanmayı seven oyuncular içindir. Zırhınız yoktur. Başlangıç silahınız ise sadece bir sopadır. Tüm özellikleriniz en düşük puandadır.

Her oyuncu için Elden Ring en iyi karakter seçimi farklılık gösterebilir. Eğer FromSoftware oyunlarında deneyimliyseniz oyun tarzınıza göre bir seçim yapabilirsiniz.

Elden Ring Hikaye Akışı

Yukarıda Elden Ring hikayesinin geçtiği diyar olan Lands Between’in çeşitli bölgelere ayrıldığını söylemiştik. Oyun aslında bizi bu diyarda tamamen serbest bıraksa da hikayeyi anlamamız için bölgeleri tanımaya zaman ayırmamız gerekiyor. Biz de bu nedenle aşağıda Elden Ring hikayesini bölge bölge ele alarak ilerledik.

Limgrave

Limgrave
Limgrave

Elden Ring’e Limgrave bölgesinde net bir hedefle başlıyorsunuz. Godrich the Grafted. Tanrı kayıp, sorumlu kimse yok, etrafta canavarlar koşuşturuyor ve korkutucu bir atmosfer hakim. Limgrave’de Büyük İrade ve Grace’in rehberliği altında ilerlemeye başlıyoruz. Ayrıca bu toprakları korkunç bir gaddarlıkla yöneten yarı tanrı Godrick the Grafted hakkında bilgi ediniyoruz.

Elden Ring karakterleri arasında Godrick, kendini iyi hissetmek için insanları sakat bırakan gerçek bir zorba. Godrick’i öldürmek ve büyülü Elden Ring’in bir parçası olan Great Rune’unu almak size kalmış. Great Rune’ları toplamak, Elden Ring’i onarmanıza ve dünyayı düzeltmenize yardımcı olacak.

Liurnia of the Lakes

Godrick düştüğünde, Stormveil’den geçen yol açılıyor ve Lands Between’ın bir sonraki bölgesi olan Liurnia of the Lakes’e yani kuzeye doğru ilerlemenizi sağlıyor. Burada yer alan Raya Lucaria adlı büyücülük akademisinde Elden Ring’in bir başka parçası sizi bekliyor. Burada Elden Lord olarak Lands Between’i kurtarmak isteyen Tarnished’lar arasında da ciddi bir rekabet söz konusu. Bölgede Liurnia hükümdarı Kraliçe Rennala ile ölümcül bir mücadeleye de girmeniz gerekiyor.

Caelid

Liurnia’nın ardından güneydoğudaki Caelid’e doğru harekete geçiyoruz. Bu topraklarda, yarı tanrıların iç savaşının en büyük savaşı olan Shattering yaşandı. Ayrıca bölge Scarlet Rot adlı ölümcül bir hastalığın pençesinde. Caelid’in yarı tanrısı Radahn’a sadık olan askerler, Rot’u ve onun mantıklı ateş kullanarak mutasyona uğrattığı yaratıkları kontrol altına almak için kaybedilecek bir savaşa giriyor. Yani bölge gerçek bir cehennemi andırıyor.

Caelid bölgesinin boss’u olarak sayabileceğimiz General Radahn, burada Scarlet Rot yüzünden kafayı yemiş bir halde size saldıracak. Elden Ring dünyasının tanrısı sayılabilecek olan Queen Marika’ya karşı yaptıklarından Scarlet Rot Radahn’ı öldürmüyor. Bu nedenle Radahn’ın sadık askerleri, şiddetli ama çılgın savaşçıyı öldürmeye çalışmak için dünyanın dört bir yanından şampiyonların akın ettiği turnuvalar düzen

Gelmir Dağı

Gelmir Dağı
Gelmir Dağı

Liurnia’dan kuzeye doğru ilerlerken, volkanik Gelmir Dağı’nı bulacağınız Altus Platosu’na çıkacaksınız. Bu yerde yarı tanrıların grupları arasındaki mücadele hala devam ediyor. Gelmir Dağı’ndaki iktidar merkezi Volcano Manor, Blasphemy Lord Rykard’ın evidir. Elden Ring Marika, Rykard’ın üvey annesidir ve Rykard onun dinini redderek güç kazanmak için korkunç pek çok şey yapmıştır. Eğer iyi mücadele etmezseniz siz de onun işlediği cinayetlerden biri haline gelebilirsiniz.

Kraliyet Başkenti: Leyndell

Leyndell, Marika’nın deforme olmuş ve çarpık oğlu Morgott tarafından yönetiliyor ve Altın Nizam tarafından baskı altına alınmasına rağmen ona bağlılığını sürdürüyor.

Şu ana kadarki yolculuğunuzda, bir avuç yarı tanrıyı temizlediniz ve onların Elden Ring parçalarını topladınız. Leyndell’de Lands Between’ın merkezindeki dev, hayat veren altın ağaç Erdtree’nin yanına gidebilir ve Elden Lord olarak hakkınızı talep edebilirsiniz. Ancak Morgott ile ölümcül bir kapışmayı göze almalısınız.

Devlerin Dağ Tepeleri

Erdtree’nin dibine kolay yoldan ulaşmanız engellendiği için başka bir yol bulmak zorunda kaldınız. Elden Lord olmak istiyorsanız, “büyük bir günah” işlemeniz gerekecek: Melina ve Enia görüştüğünüzde her ikisi de size ilerlemek için diyarı kutsayan Erdtree’yi yakmanız gerektiğini söylüyor. Belki de anlayamadığınız güçler tarafından manipüle ediliyorsunuz. Her iki durumda da Queen Marika’nın Lands Between’de ilk savaşını yürüttüğü Devlerin Dağ Tepeleri’nden geçmek zorundasınız. Evet, Elden Ring dünyasının tanrısı Marika, burada başka bir tanrıya karşı savaşmak zorunda kalmıştı.

Sol Kalesi

Sol Kalesi
Sol Kalesi

Devlerin Dağ Tepeleri’nden gizli bir yolla Queen Marika’nın Altın Nizam’ının daha iyi bir versiyonunu yaratmak için kurulan Sol Kalesi’ne ulaşıyorsunuz. Ancak giden yolu bulmak için bir dolu hayaletle yüzleşmeniz gerekecek. Ayrıca en vahşi yarı tanrılardan biri Malenia da burada bir yerlerde saklanıyor. Onu yenebilirseniz, Büyük Rün’ünü alabilirsiniz. Ama önce bulmanız gerekiyor ve bunu yapmak kolay bir iş değil.

Elden Ring Malenia hikayesi de oyundaki en tuhaf anlatılardan biri olarak öne çıkıyor. Oyunda Radagon ve Marika, aynı kişi veya farklı bedenlere sahip aynı ruh gibi anlatılıyor. Ancak Malenia ve Miquella; Marika ile Radagon’un çocukları. Aynı tanrıdan doğma oldukları için bu çocuklar da lanetliler. Buna ek olarak Malenia; Scarlet Rot’u açığa çıkararak diyarı Caelid’i harabeye çeviren kişi.

Ayrıca bölgede kalenin lideri Komutan Niall da bulunuyor. Niall, Altus Yaylası’ndan kuzeye doğru ilerleyen diğerleri gibi yerinden edilmiş bir adama benziyor. Altın Nizam’ı neden terk ettiği tam olarak açıklanmıyor. Niall, ölümle karşı karşıya kalanları kurtararak onların sadakatini kazanıyor ve kısa süre sonra bir ordu kuruyor. Niall’ı yendikten sonra ise aslında onun Marika’ya değil, Miquella’ya sadık olduğunu öğreniyorsunuz.

Haligtree

Lands Between’deki yolculuğunuzda bu defa karşınıza Miquella’nın Haligtree’si çıkıyor. Bu ağaç yeni bir Erdtree yaratma niyeti ile Queen Marika’nın oğlu Miquella tarafından yaratılmış. Miquella, takipçileri tarafından seviliyordu ve annesinin baskıcı Altın Nizam’ını daha iyi bir şeyle değiştirerek yeni bir Erdtree yaratmak istiyordu. Ancak bir zamanlar Lands Between’in kurtuluşu olabilecek şey, şimdi diğer yarı tanrıların eylemleri sayesinde çürümüş ve Scarlet Rot ile tamamen hastalıklı bir hale gelmişti.

Antik Şehirler

Lands Between’in altında Büyük İrade tarafından cezalandırılan antik şehirler gizli. Haligtree gibi, Lands Between de birçok gizli sır barındırıyor. Bu antik şehirleri yağmalamak için inerseniz, tamamen ayrı bir medeniyetin kalıntılarını keşfedebilirsiniz. Bir zamanlar bu dünyanın yüzeyinin bir parçası olan Ebedi Şehirler, Yüce İrade’nin gücüyle yerle bir edildi. Ayrıca burada, Lands Between’deki gücü ele geçirmeyi planlayan başka bir yarı tanrı ile karşılaşmanız gerekecek.

Farum Azula

Farum Azula
Farum Azula

Farum Azula, gökyüzünde süzülen ve zamanın sınırlarının dışında var olan hem şehir hem de anıt mezardır. Son shard (rün parçası) taşıyıcısını yenmek için epey dolambaçlı yol kat etmemiz gerekti, ancak Elden Ring’i gerçekten onarmamız için ihtiyacımız olan bir şey daha var: Ölüm Rünü. Elden Ring’in bu parçası uzun zaman önce Queen Marika tarafından buraya götürüldü. Nitekim tüm hikayenin başlangıcı da bu rün ile ilgili.

Aslında Ölüm Rünü’nü yaratarak Altın Nizam’ı bozan kişi Queen Marika’nın ta kendisi. Çünkü dünyasında ölümün olmasını istemiyor. Bu nedenle Ölüm Rünü’nü üvey kardeşi Maliqueth’in taşıdığı Black Blade’e yerleştiriyor. Ancak bu bıçak suikastçiler tarafından çalınıyor ve suikastçiler bu bıçakla Godwyn’i öldürüyor.

Bunun ardından Marika delirerek Elden Ring’i parçalıyor. Nitekim The Shattering olarak anılan büyük parçalanma da bu olay. Bu da Altın Nizam’ın parçalanmasını beraberinde getiriyor.

Kül Olmuş Başkent: Leyndell

Bir önceki bölümde Destined Death koruyucusunu yendikten sonra Eldtree’yi yaktığınız için kül olmuş Leyndell’e yola çıkıp Elden Ring’i alabilirsiniz. Ancak Elden Lord olmak isteyen başkaları da var ve unvanı kazanmanız için savaşmanız gerekiyor.

Marika ve Radagon’un sarayına ve odalarına geri döndüğünüzde, tanıdık bir yüz sizi bekliyor: Sir Gideon Ofnir, the All-Knowing. Tahmin etmiş olabileceğiniz gibi, Gideon size düşman ve Erdtree’ye ulaşmanızı engellemek niyetinde. Bunca zaman boyunca yardım etmiş olsa da aynı zamanda o bir Tarnished ve başlangıçta size söylediği gibi, kendisi de Elden Lord olmayı umuyor.

Ayrıca burada ilk Elden Lord; Godfrey ile de karşılaşıyorsunuz. Queen Marika, Godfrey’i muhtemelen savaştaki inanılmaz hünerini konuşturması için ilk Elden Lordu yaptı. Ancak o, hüküm sürmek için biraz fazla görgüsüz ve biraz fazla kana susamıştı. Sürekli kana susamışlığını dizginlemesi gerekiyordu. Bunun için yanına kocaman bir aslan hayaletini andıran Serosh verildi.

Arkasında Serosh olsa ve onu biraz ürpertse bile, Godfrey savaşta inanılmaz derecede iyiydi. Lands Between boyunca Marika’nın seferine öncülük etti ve görünüşe göre hiçbir zaman tam anlamıyla yenilmedi. Devleri yendi, Altın Nizam ile Karya kraliyet ailesini başarıyla birleştirdikten sonra, güneye Limgrave’e gitti ve Stormveil Kalesi’ni tek başına ele geçirdi. Ancak düşmanlarının tükendiği noktada Büyük İrade onu terk etti ve Grace’i kaybetti. Godfrey ve savaşçıları Tarnished oldular.

Godfrey’i de geçtikten sonra artık Erdtree’ye giden yol açılıyor. Ve burada çarmıha gerilmiş İsa figürünü andırır bir halde bizi Marika bekliyor. Yani Queen Marika’yı tıpkı Elden Ring gibi kırılmış halde buluyoruz. Burada Radagon ve Marika’nın aynı kişi olmasına da tuhaf görsel göndermeler mevcut. Nitekim yukarıda Malina’nın hikayesinden bahsederken buraya vurgu yapmıştık.

Elden Beast

Burada Radagon ile dövüştükten sonra Elden Beast karşımıza çıkıyor. Elden Beast hakkında bilgimiz az. Kendisi Farum Azula’dan kaçmış. Ayrıca diyarda erken dönem Erdtree’ye veya Büyük Ağaç’a atıfta bulunurken Elden Beast’i de tasvir eden birçok duvar resmi ve kabartma var. Temel olarak Elden Beast; Elden Ring ve Büyük İrade’ye hizmet ediyor. Elden Beast’i öldürdüğünüzde gördüğünüz mesaj “God Slain (Tanrı katledildi)” şeklinde. Kesin olarak söylemek zor ama Marika’nın öldürmeyi umduğu tanrı Elden Beast olabilir.

Bu noktada Elden Ring’i onararak Elden Lord olabilirsiniz. Ancak oyunda nasıl ilerlediğinize bağlı olarak 5 farklı son sizi bekliyor. Bu nedenle oyunun net bir sonundan bahsetmemiz pek mümkün değil.

Sonuç

Elden Ring Sonuç
Oyunu seven çok sayıda oyuncuya bir müjde vermek gerekirse Elden Ring 2’nin çıkmasına da kesin gözüyle bakılıyor.

Elden Ring, hangi Great Rune’u nasıl elde ettiğinize ve sonunda Elden Ring’in önünde durduğunuzda onu nasıl tamir etmeyi seçtiğinize göre belirlenen birden fazla son vadediyor. Özellikle kasveti ile “Frenzied Flame” sonunun oyuncuları son derece etkilediğini söyleyebiliriz. Eğer merak ediyorsanız YouTube’da basit bir aramayla bu sonu görebilirsiniz.

Oyunu seven çok sayıda oyuncuya bir müjde vermek gerekirse Elden Ring 2’nin çıkmasına da kesin gözüyle bakılıyor. Elden Ring 2, birçok soru işaretini gidermekle birlikte hikayeye yeni soru işaretleri de getirebilir. O zamana kadar sırlarını keşfetmek için Elden Ring’i tekrar tekrar oynamamıza hiçbir engel yok.

Sıkça Sorulan Sorular

Elden Ring Kaç Saat Sürüyor?

Oyunun süresi oynayışınıza göre ciddi ölçüde farklılık gösterse de ana hikayeyi ortalama 50 saatte tamamlayabilirsiniz.

Elden Ring Oyununda Kaç Boss Var?

Oyunun açık dünyasında oyuncuları bekleyen 50’den fazla boss bulunuyor.

Elden Ring Kaç Sonu Var?

Oyunun temel olarak 3 sonu, ufak farklılıklar bulunan varyasyonları ile 5 sonu bulunmaktadır.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir