Teknoloji

En Çok Kullanılan Fotoğraf Efektleri

En Çok Kullanılan Fotoğraf Efektleri

En çok kullanılan fotoğraf efektleri birçok kullanıcı için merak konusu oluyor. Bunun nedeni sosyal medya uygulamalarıdır. Instagram, TikTok, Twitter, Facebook… Hepsi de kullanıcıları tarafından çok fazla kullanılan sosyal medya uygulamalarıdır. Neredeyse hepsinde de yapılan paylaşımlar görsel ağırlıktadır. Özellikle Instagram ve TikTok özelinde düşünürsek insanların fotoğraflarını ve videolarını en çok paylaştıkları sosyal medya uygulamaları olarak sayılabilir. Instagram’ın dünya çapında 1 milyarı aşan bir kullanıcı sayısı olduğunu biliyor muydunuz? Ülkemizde ise bu sayı tam olarak 38 milyon civarında. Böyle olmasının sebebi insanların takipçileriyle bir şeyler paylaşmak istemelerinden ya da takipçi sayılarını artırmak istemelerinden olabilir. Çok farklı sebepler için de olabilir.

Sonuç olarak paylaşılan görseller özenle seçilip ekleniyor. Bu seçim kısmında da bir takım işlemlerden geçebiliyorlar. Genelde fotoğraf efektlerinin kullanıldığı bu aşamada elbette hangi efektin hangi görsellerde daha çok işe yaradığı ve güzel gözüktüğü de değişiyor. Bazen konuya ve kompozisyona göre de efekt seçimi yapmak gerekir. İşte bu yüzden birçok farklı kullanım için birbirinden farklı fotoğraf efektleri bulunmaktadır. Bu yazımızda sizlere insanlar tarafından en çok kullanılan fotoğraf efektlerini listeleyeceğiz. Eğer aradığını fotoğraf efektini bulmakta zorluk yaşıyorsanız insanların neler kullandığına bakmak ve böylece daha kolay bir fikir edinmek sizin de işinizi kolaylaştıracaktır.

Oslo Efekti

Oslo Efekti
Oslo Efekti

Oslo efekti, genelde selfie yani özçekim fotoğraflar için kullanılan oldukça popüler bir fotoğraf efektidir. Intagram’ın kendi efektleri arasında da yer alan Oslo efektinin marifeti, kullanıldığı fotoğraftaki kişilerin cilt tonlarını daha canlı ve doğal hale getirmesidir. Bunun için de kontrast miktarının arttırılması kullanılır. Selfie fotoğraflar dışında yemek ve manzara fotoğrafları için de oldukça sık bir şekilde kullanılan Oslo efektini insanlar çok sevmiş gibi duruyor. Siz de deneyip nasıl olduğunu görebilirsiniz.

Siyah Beyaz Efekti

Siyah beyaz fotoğraflar, insanlar için geçmişi çağrıştırsa da modern bir görünüm için de oldukça sıklıkla tercih edilen bir fotoğraf efektidir. Fotoğrafların bu efekt sayesinde sadece siyah ve beyaz olduğunu düşünmeyin. Bazı özelleştirmelerle eklenen gri alanlar ve gölgelendirmeler sayesinde oldukça ilginç ama güzel sonuçlarla da karşılaşabilirsiniz. Bu yüzden hali hazırda bulunan siyah beyaz fotoğraf efektleri uygulandıktan sonra bunun üzerinde de birkaç düzenleme yapmak gerçekten beğeneceğiniz bir fotoğraf efekti bulmanızı sağlayabilir.

Retro Efekti

Retro Efekti
Retro Efekti

Retro kelimesi Latincede geriye doğru anlamındaki bir ön ekten gelmektedir. 80lerin ve 90ların giysilerinin modern zamanda giyilerek bu anlamda bir tarz yaratılması ile ortaya çıkan retro, fotoğraf dünyasını da oldukça etkilemiştir. Çekilen fotoğrafları da o dönemde çekilmiş fotoğraflara benzeten bu efekt, siyah beyaz efektinden farklı olarak sürekli geçmişi çağrıştırması için kullanılır. Bu yüzden retro efekti de genel olarak retro giyimin ya da retro manzaraların olduğu görsellerde tercih edilir. Benzetilmek istenen zamana göre hali hazırdaki retro efektleri üzerinde oynamalar da yapılabilir. Bu yüzden bu efekti kullanırken en doğru halini bulmak için fotoğrafınızın bazı ayarlarını da kurcalamak isteyebilirsiniz.

Lomo Efekti

Yine eski ve bu sefer bozuk fotoğrafları sevenler için önereceğimiz lomo efekti de ünlü bir efekt olarak karşımıza çıkar. Adını eski bir Rus üretim fotoğraf makinesinden alan efektin özelliği, kullanıldığı fotoğrafları aşırı doygun renklerle, türlü bozulmalarla ve prizmatik efektlerle birlikte geleneksel fotoğrafçılıkta düzeltilen hataları ön plana çıkarmasıdır. Bu yüzden geleneksel fotoğraf stillerine karşı karakterize olmuş bir fotoğraf efekti olarak ünlenmiştir. Sıra dışı, alışılmışın dışında ya da yaratıcı fotoğraf efektleri arıyorsanız lomo efektini mutlaka denemelisiniz.

Çizgi Roman Efekti

Çizgi Roman Efekti
Çizgi Roman Efekti

Son zamanlarda oldukça ünlü olmuş ve izlenme sayısına ulaşmış çizgi roman filmlerinden yola çıkarak oluşturulmuş çizgi roman efekti de sıklıkla kullanılan efektlerden birisidir. Genellikle selfie fotoğrafları için kullanılan bu efekt, yüz hatlarınızı ve arka planınızı çizgi roman sayfalarından çıkmış renkli pastel tonlarla boyamaktadır. Özellikle film sektöründe de bazı filmlerin sahnelerinde kullanılmasıyla ön plana çıktı ve fotoğrafçılık dünyasında da oldukça benimsendi. Bu yüzden Instagram üzerinde #comic etiketine baktığınızda bu efekte sahip birçok fotoğraf görmek mümkün.

Polaroid Efekti

Bir babanın kızının fotoğrafını çektikten kısa süre sonra görebilmek istemesi yüzünden hayatımıza girmiş olan Polaroid makinesi zamanında oldukça çığır açıcı bir teknolojiye sahipti. Fotoğrafların küçük bir makine içerisindeki küçük bir laboratuvar içerisinde oluşturulması sebebiyle retro ya da vintage benzeri bir görüntü oluşuyor. Ayrıca çıkan fotoğrafın sahip olduğu çerçeve de bazı kullanıcılar tarafından oldukça beğeniliyor. İşte bu yüzden fotoğraf dünyasında da polaroid çekim sonucunu aratmayacak şekilde geliştirilen bu efekt sıklıkla tercih edilmektedir.

Prism Light Efekti

Prism Light Efekti
Prism Light Efekti

Bu sefer çektiğiniz manzara fotoğraflarını güzelleştirecek bir efekt var listemizde. Prism Light özellikle gökyüzünün ana planda olduğu fotoğraflar için tercih edilen bir fotoğraf efektidir. Bu efekt, çektiğiniz fotoğraflardaki aydınlık kısımlara gökkuşağı ekleyerek fotoğrafların daha canlı gözükmesini sağlıyor. Karanlık olduğunu düşündüğünüz manzara fotoğraflarında bu efekti kullanarak anında etkiyi görebilirsiniz.

Eğer fotoğrafçılık ile ilgileniyorsanız En İyi Fotoğraf Çeken Telefon Modelleri yazımıza da göz atmanızı öneririz.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir