Sanat

Epik Fantastik Nedir? Epik Fantastik Kitaplar ve Diziler

Epik Fantastik Nedir? Epik Fantastik Kitaplar ve Diziler

Yaşadığımız dünyanın da içinde bulunduğu farklı bir evren olduğunu biliyor muydunuz? Bu kozmos sizleri alıp gizemli bir yolculuğa çıkarır. Destansı yolculuğumuzda ise gerek kitaplara gerekse filmlere konu olan Epik fantastik türünü inceleyeceğiz. Fantastik ögelerin bir bütünü olan bu tür, içinde bulundurduğu kahramanlıklarla, uçan halılarla ya da cücelerle karşımıza çıkar. “Epik fantastik nedir?” merak ediyorsanız yazımızı incelemeye devam edebilirsiniz.

Fantastik Nedir?

Fantastik, kelime anlamı itibariyle, “gerçek dışı, hayal ürünü olan şey” anlamına gelir. Ayrıca büyülü güçleri, farklı yaratıkları ve alternatif evrenleri içeren, gerçek dünyanın dışındaki hikayeleri anlatır. Fantastik edebiyat, geniş alt başlıklara sahiptir. Bu başlıklardan kısaca bahsedecek olursak şunları sayabiliriz:

 1. Yüksek Fantezi: Bu türde, kendi dünyasını veya evrenini oluşturan hikayeler anlatılmaktadır. Bu dünyalarda genellikle büyülü eşyalar ve farklı ırklar bulunur. Örnek verecek olursak J.R.R. Tolkien’in Yüzüklerin Efendisi serisi ve Hobbit’i sayabiliriz.
 2. Bilim Fantezisi: Bu alt tür, bilim kurgu ve fantezi unsurlarını birleştirir. Hikâye, teknoloji ve sihir gibi çeşitli unsurları içerir. Türün örnekleri arasında Frank Herbert’in “Dune” serisi yer alır.
 3. Kara Fantezi: Karanlık fantastik hikayeler, fantezi ve korku unsurlarını karanlık bir atmosferle birleştirir. Karakterler sıklıkla iç çatışmalarla boğuşur. Clive Barker’ın çalışmaları bu türe örnektir.
 4. Şehir Fantezi: Fantezi unsurlarını modern kentsel ortamlara entegre eder. Karakterler genellikle doğaüstü güçler ve yaratıklarla etkileşime girer. Jim Butcher’ın Dresden Dosyaları serisi ve Anita Blake bu fantastik dünyanın gözdeleridir.
 5. Genç Yetişkin Fantezisi: Bu alt tür, genç okuyuculara yönelik kitapları içerir ve genellikle genç bir kahramanın büyülü bir dünyadaki maceralarını anlatır. Bunun örnekleri arasında J.K. Rowling’in Harry Potter serisi vardır.
 6. Düşük Fantezi: Düşük fantezi, büyülü olayların sıradan dünyayı istila ettiği bir fantezi alt türüdür. Bu nedenle terim, kendi kuralları ve fizik yasaları olan kurgusal bir dünyada geçen yüksek fantastik bir hikâyeden daha basittir.

Fantastik dünyanın birçok çeşidi olduğunu gördük. Fakat aralarından biri var ki gerçeğin dışına, bilinmezliğe yolculuğu ifade eder. Şimdi o yolculuğa çıkıyoruz. Hazır mıyız?

Epik Fantastik Nedir?

Epik Fantastik Nedir? Epik Fantastik Kitaplar ve Diziler
Epik fantastik içeriklerde olağanüstü varlıklar, canavarlar ve mitolojik karakterler yer alır.

Epik Fantastik, genellikle olağanüstü varlıklar, büyüler, mitolojik ögeler barındıran maceraların içinde olduğu bir kitap kurgu türüdür. Fantastik hikayeler büyük bir görevi tamamlayan bir kahramanın, kötü bir güçle savaşmasının veya karmaşık bir dünyayı keşfetmesinin temalarını içerir.

Epik fantezi, büyük, karmaşık dünyaları, karakterleri ve hikayeleri içeren bir alt türdür. Bu tür heyecan verici maceralar, büyük ölçekli çatışmalar ve destansı savaşlar içerir. Karakterler genellikle evreni kurtarmak veya büyük hedeflere ulaşmak için büyük yolculuklara çıkan kahramanlar veya anti-kahramanlardır. Epik fantastik romanları fantastik anlatılardan ayıran en önemli özellik olayların geçtiği mekândır. Destansı fantastik romanlarda tüm dünyayı etkileyen olaylar anlatılır. Fantastik romanlarda ise bu genellikle belli bir alanla sınırlıdır. 

Epik Fantastik Kitaplar ve Diziler

Epik fantastik kitapları düşündüğünüzde akla gelen ilk eser kesinlikle Yüzüklerin Efendisi serisi olacaktır. Bu türün kıymetini bilen bir eserdir. Fakat bu seri ile sınırlı olmadığını da belirtmek gerekir. O yüzden yolculuğumuza epik dünyaya ait diğer kitap ve film/dizileri inceleyerek devam edeceğiz.

Epik Fantastik Kitaplar

Epik Fantastik türü, kitap kurgu türü olduğu için bu perspektifte zengin bir skalaya sahiptir. Türün en ilginç ve en beğenilen birkaç eserini sizler için araştırdık.

 1. Kralın Yolu: Her ne kadar fantastik destanlar denince akla gelen ilk eserlerden biri olmasa da Kralın Yolu, kalitesiyle okuyucuyu etkilemektedir. Kitabın içeriğinde ise, kargaşayla dolu bir evrende, onlarca savaş yaşansa da hayat değişmeden kalmaktadır. Çünkü hayata tutunmak zorunda olan insanlar her zaman vardır. Eğer epik fantastik kitaplara ilginiz varsa bu kitap size arzu ettiğiniz okuma zevkini verecektir.
 2. Rüzgarın Adı: Fantastik kitaplar arasında en ilgi çekici hikayelerden birine sahip bu eser, temel olarak, sevilmeyen bir büyücünün efsaneye giden yolculuğunun ilk aşamalarını anlatır. Bol aksiyonlu destansı bir fantastik roman olan bu kitapta fazlasıyla macera yaşayacağınızdan eminiz.
 3. Taht Oyunları: Game of Thrones, her türlü olay örgüsünü ve aksiyonu fantastik bir dünyaya entegre edebilen bir çalışmadır. Demir Taht’ı isteyen güçlü grupların çatışmasıyla başlayan hikaye, karlı bölgeden gelen büyük tehlikeyle tamamen değişiyor.
 4. Narnia Günlükleri: Aslan, Cadı ve Dolap: İkinci Dünya Savaşı sırasında dört kardeş Profesör Kirk ile yaşamak için yanına giderler. Gittikleri bu evde onları sürpriz bir gardırop beklemektedir.
 5. Kehanetin Oyuncağı: David Eddings’in ilk kez 1982’de yayımlanan bu eseri bir fantastik roman olsa da epik özellikleriyle de dikkat çeker. Belgariad destanına ait kehanetlerin arkasındaki büyük savaşı işleyen bu kitapta yedi bin yıllık mücadele hiç bitmeyecek gibidir.

Oldukça sevilen bir tür olan epik fantastik, okuyucular arasında son derece yaygındır. Siz de yukarıdaki önerilerden birine başlayarak türe ilk adımlarınızı atabilirsiniz.

Epik Fantastik Filmler/ Diziler

Epik Fantastik Nedir? Epik Fantastik Kitaplar ve Diziler
Epik fantastik konulu filmler, hayal gücüne dayalı olarak gelişen olayları konu alan yapımlardır.

Epik fantezi kitaplara konu olsa da filmlerle, dizilerle hatta oyunlarla bile karşımıza çıkmaktadır. Bu kadar geniş bir yelpazede sizlere izleyebileceğiniz 10 epik fantastik film/dizi önerisiyle geldik. İşte o film ve diziler:

 1. Fantastik Canavarlar: Grindelwald’ın Suçları
 2. Zindanlar ve Ejderhalar: Hırsızlar Arasındaki Onur
 3. Yüzüklerin Efendisi Serisi
 4. Hobbit Serisi
 5. Game Of Thrones (Taht Oyunları)
 6. Snow White and the Huntsman (Pamuk Prenses ve Avcı)
 7. Warcraft Serisi
 8. Willow
 9. Stardust (Yıldız Tozu)
 10. A Monster Calls (Canavarın Çağrısı)

Epik fantastik sizleri gerçeklikten alarak zamanda uçsuz bucaksız bir yolculuğa çıkarır. Genellikle kitap ağırlıklı olan bu tür, uyarlamalarıyla da filmlere ve dizilere harika bir içerik olmuştur.

Epik fantastik türünün örneklerinden biri olan Karanlıklar Ülkesi filminin detayları için “Karanlıklar Ülkesi 6 Ne Zaman Çıkacak?” başlıklı içeriğimize göz atabilirsiniz.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir