TeknolojiNe, Ne Değildir?

Facebook Mavi Tik Nasıl Alınır?

Facebook Mavi Tik Nasıl Alınır

Facebook kullanıcıları kimi zaman hesaplarını veya sayfalarını daha güvenilir bir hale getirebilmek için onaylanmış hesaba sahip olmak istemektedirler. Mavi tik sahibi olarak adlandırılan onaylanmış hesaplar, adlarına açılabilecek sahte hesapların önüne geçebilmekte ve güvenilir birer kullanıcı haline gelmektedirler. Bu durumda bazı kullanıcılar “Facebook mavi tik nasıl alınır?” sorusunun yanıtını merak etmektedir. Biz de bu yazımızda mavi tik özelliğinin ne olduğu ve nasıl alındığı sorularını cevaplayacağız.

Facebook, günümüzde en popüler ve en çok kullanıcıya sahip olan sosyal medya platformudur. Aylık 2,8 milyardan fazla kullanıcıya sahip olan uygulamanın oldukça önemli bir yeri olduğu söylenebilir. 2004 yılında Mark Zuckerberg tarafından kurulan Facebook’un sosyal paylaşım kavramını bulan bir girişim olduğu bilinmektedir. Tüm dünyada aktif olarak kullanılmasıyla ve ekonomik anlamda getirileriyle sektörde öncü olan bir marka haline de gelmiştir. Bu özellikleri onu profesyonel bir uygulama haline getirmiş ve kullanıcılarının güvenilirliği için çeşitli özellikler oluşturmaya itmiştir. Hesapların gerçek kişiler tarafından kullanılması için mavi tik özelliğini getiren Facebook, bu özelliğini belirli kurallarla beraber kullanıcılarına sunmuştur.

Mavi Tik Nedir?

mavi tik nedir
Mavi tik kişilerin profillerinin kendilerine ait olduğunu onaylayan bir semboldür.

Mavi tik; bir Facebook hesabı veya sayfasının profilinin, gerçek bir kişiyi temsil ettiğini, güvenilir ve doğrulanmış bir hesap olduğunu göstermektedir. Profillerini onaylatan kullanıcıların hesap isimlerinin yanında mavi tik rozeti bulunmaktadır. Bu rozet sayesinde tanınmış kişi veya markaları bulmak kolaylaşırken, gerçek bir kişi olduğunu da anlamamıza yardımcı olmaktadır. Böylece Facebook tarafından incelenip gereken şartları karşılayan hesapları doğrulanmış olmaları sebebiyle sahtelerinden ayırt etmek kolaylaşmaktadır. Eğer hesabınız onaylanırsa adınıza açılabilecek tüm sahte hesaplar Facebook tarafından kapatılarak şahsınız adına hesap açabilmeleri engellenmektedir. Siz de tespit edilen bu hesapları şikâyet etmek istediğinizde profillerine erişebilmektesiniz.

Facebook, algoritması gereği onaylanmış hesapları daha çok ön plana çıkarmaya çalışmaktadır. Mavi tik sahibi olan hesapların paylaşımlarına gelen erişim oranları daha fazla olmaktadır. Onaylanmış hesaptan yapacağınız durum paylaşımı, yazılar, bağlantılar, fotoğraf ve videolar daha fazla kişiye ulaşabilmektedir. Böylece takipçilerinizin tamamının görebildiği paylaşımlarınızın ulaştığı kullanıcı sayısı da doğrulanmamış bir hesaba göre oldukça fazla sayıda erişim almaktadır.  Mavi tik almak için hesabınızın belli kriterleri sağlayabilmesi ve bilgilerin de size ait olması germekte, aksi halde Facebook mavi tik rozeti vermemektedir.

Facebook Mavi Tik Başvurusu

facebook mavi tik başvurusu
Mavi tik edinebilmek için öncelikle Facebook’a başvurmanız gerekmektedir.

Facebook mavi tik nasıl alınır sorusuna verilecek en basit cevap “başvuru yaparak” olabilir. Facebook mavi tik başvurusu süreci tahmin edildiği kadar karmaşık ilerlememektedir. Her mavi tik rozeti isteyen kullanıcı bunun için başvurabilir. Ama öncelikli olarak, Facebook’un hizmet şartlarına uygun bir hesabınız olması gerekmektedir. Bunun için hesabınızda;

  • Kapak fotoğrafı,
  • Profil fotoğrafı,
  • Hakkında yazısı,
  • Kurallara uygun yayınlanan içerikler,
  • Kurallara uygun bir kullanıcı adı,
  • Takip et butonunu yalnızca profiller için etkinleştirme gibi özelliklerin tamamlanmış olması gerekmektedir.

Tüm bu şartları sağlayan bir hesap veya sayfanız varsa talebinizi oluşturabiliyorsunuz. Sonrasında, Facebook tarafından sayfa veya profilinizi doğrulamanız için gönderilen formu doldurmanız gerekiyor. Eğer profiliniz eksikse talebiniz hemen reddedilecektir. Bunun için başvuru öncesi hesabınızı düzenlemeniz gerekiyor. Mavi tik talep formunda Facebook sizden gerçek kişi olduğunuzu kanıtlayacak bazı belgeler talep ediyor. Bu belgelerin yer aldığı dosyaları yüklemeniz ve neden doğrulanmış hesap olmanız gerektiğiyle ilgili açıklama yazmanız bekleniyor. Formu göndermenizin ardından Facebook değerlendirme işlemine başlıyor. Kesin olarak rozet alacağınızın garantisini vermemekle beraber başvurunuz kabul edilmediğinde 30 gün sonra tekrar başvurabilme hakkınız bulunuyor.

Mavi Tik için Hesabınız Nasıl Olmalıdır?

mavi tik için hesap nasıl olmalıdır
Birkaç şartı yerine getirdikten sonra mavi tik için başvuru yapabilirsiniz.

Hesabınızın doğrulanmış olması için Facebook’un değerlendirmesinin olumlu sonuçlanması gerekmektedir. Bunun için belirli kriterleri karşılamanız ve hesabınızın kamu yararına olup olmadığına bakılıyor. Hizmet koşulları ve topluluk kurallarına uymaya ek olarak sayfanızın veya profilinizin şu kriterlere uyması gerekiyor;

  • Özgün olmak: Facebook; gerçek bir kişi ve tescilli bir kuruluşu temsil etmenizi bekliyor.
  • Benzersiz olmak: Bir kişi veya sayfanın tek bir temsilcisi olması bekleniyor. Böylece talep edenin yalnızca tek bir hesabının doğrulanması sağlanıyor.
  • Eksiksiz olmak: Başvuru öncesi sahip olmanız gereken aktif hesap, profil resmi, gönderi paylaşımı, hakkında kısmı vs. gibi özellikleri karşılamış olmanız gerekiyor.
  • Dikkate değer olmak: Facebook doğrulayacağı hesabın sıkça aratılmış tanınan bir kişi veya kuruluşa sahip olmasını istiyor.

Mavi tik rozetine sahip olan hesapların faydalanabildiği avantajlardan ve profesyonelce kullandıkları Facebook uygulamasından onay almak gerekli şartlar sağlandığında oldukça kolay olmaktadır. Tamamlanmış ve kurallara uygun bir profil ile beraber, neden mavi tik almanız gerektiğini bilerek yapacağınız başvuruların Facebook tarafından kabul edilmesi daha olasıdır. Siz de gereken şartları yerine getirerek Facebook mavi tik sahibi olabilir ve güvenilir bir kullanıcı deneyimi yaşayabilirsiniz.

Facebook ile ilgili bilgi edinmeye devam etmek istiyorsanız Facebook Hesabı Nasıl Kapatılır? başlıklı içeriğimize de göz atabilirsiniz.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir