Ne, Ne Değildir?

Ferforje Nedir? Ne İşe Yarar? Ferforje Nerede Kullanılır?

ferforje nedir

Çok eski yıllardan itibaren kullanılan ve günümüzde estetik görünümü nedeniyle sıklıkla tercih edilen ferforje, bilmeyenler için merak konusu olmuştur. Aslında günümüzde neredeyse her yerde karşımıza çıkan ferforjeyi kelime anlamı olarak bilinmeyenler “Ferforje nedir?” sorusunu sormaktadırlar. Peki, ferforje nedir, nerelerde hangi amaçla kullanılır? Cevabı yazımızın devamında…

Ferforje Nedir?

ferforje nedir
Ferforje, en net ifadeyle dövme demir olarak açıklanabilir.

Günlük hayatımızda bazı kelimeleri çok sık duysak da anlamını bilemeyebilir veya karıştırabiliriz. Bu durum özellikle yabancı kökenli kelimelerde görülür. Ferforje sözcüğü, bu duruma iyi bir örnektir.

Ferforjenin önce kökenine bakalım. Ferforje kökeni Fransızcaya dayanan “fer forge” kelimesinden gelmektedir. Kelime anlamı olarak “dövme demir” veya “dökme demir” olarak Türkçeye çevrilir.

Kısaca, demirin çeşitli motifler belirlenerek bu motiflere uygun, yüksek ısıda dövülmesi ve işlenmiş süslü bir hale getirilmesidir. İşte bu işlemler sonucu şekillenebilir hale gelen demire verilen isim, ferforjedir. Ferforjeler estetik görünümleri nedeniyle bir dekoratif sanat olarak tanımlanmaktadır. Günümüzde bu ürünler, daha ekonomik olmasından dolayı fabrikalarda hazırlanmaktadır. Yine de bu alanda ustalaşmış kişiler kendilerine özgü motiflerde bu işi yapmaktadırlar.

Ferforje yapımı hakkında detayları bu videodan da öğrenebilirsiniz.

Ferforje Ne İşe Yarar? Avantajları Nedir?

İlk defa ferforje kullanacak olanlar “Ferforje nedir?” sorusundan sonra “Ferforjenin avantajları nedir?” diye sormaktadır. Ferforjeler estetik görünümlerinin yanı sıra çeşitli özellikleri ile sunduğu avantajlar sayesinde oldukça fazla tercih edilmektedir. Bu avantajları şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Demir ürünü olduğu için oldukça dayanıklıdır.
 • Kolay kolay yıpranmazlar, uzun ömürlüdür.
 • Bakımı kolay yapılabilir.
 • Güvenlidir.
 • Estetik bir görünüme sahiptir.

Ferforje kullanım avantajlarının başında, güvenlikli olması gelmektedir. Özellikle evde küçük çocuğu bulunan aileler için evin çeşitli yerlerinde kullanılabilen ferforjeler, çocukların zarar görmesini engeller. Ferforjeler ayrıca camlara takıldığında hırsızlığı önlemektedir. Hırsızların ferforje engelini aşabildiği çok nadirdir. Bu sebeple ferforjeler giriş veya birinci kattaki dairelerin sahipleri tarafından pencerelerine taktırılmaktadır.

Bunun dışında demir ürünü olan ferforje oldukça dayanıklıdır ve bu da uzun ömürlü olmasını sağlar. Üreticiler tarafından şık modellerle üretilen ferforje sayesinde kullanıldığı yerler estetik bir görünüm kazanır. Bu avantajlar günümüzde pek çok kişinin ferforje tercih etmesini sağlamaktadır. Bu da ferforje kullanım alanını yaygınlaştırmaktadır.

Ferforje Nerelerde Kullanılır?

Merdiven korkulukları
Merdiven korkuluklarında genellikle ferforje kullanılır.

Günümüz büyük şehirlerinde, hırsızlık giderek artmaya başlamıştır. Bu durum şehir sakinlerini endişelendirmiş ve çeşitli güvenlik önlemleri almaya yönlendirmiştir. Ferforje bu önlemlerden biridir. Ferforjeler güvenilir ve dayanıklı olması nedeniyle kullanım açısından birçok yerde tercih edilmektedir. Özellikle cam veya bahçelerde kullanılmasıyla insanların evlerinde daha güvende hissetmelerini sağlar. Buna ek olarak ferforjeler düşme tehlikesi olan küçük çocukların düşmesini engellemek için de kullanılır. Estetik görünümleri sayesinde ise eskiden günümüze ulaşan modeller çoğu kişinin ilk tercihi olmaktadır. İşte Ferforje kullanım alanlarının başlıcaları:

 • Bina, bahçe ve garaj girişleri
 • Pencere ve balkon korkulukları
 • Bahçe giriş kapıları
 • Balkon kapıları
 • Merdiven korkulukları
 • Ev içerisinde kullanılan dekoratif ürünler
 • Mobilyalar

Bu alanlarda ve daha birçok yerde ferforje kullanımını görmek mümkündür. Yani aslında “Ferforje nedir?” sorusunun cevabı günlük hayatımızda hemen hemen her alanda karşımıza çıkmaktadır.

Eğer bu tarz içerikleri okumaktan keyif alıyorsanız, Ne, Ne Değildir? sayfamıza bir göz atın.

Sıkça Sorulan Sorular

Ferforje Nerelerde Kullanılır?

Ev, işletme, fabrika ve otel gibi birçok alanda kullanılabilir.

Ferforje Dayanıklı mı?

Evet, demir materyalinden üretildiği için oldukça dayanıklıdır.

Ferforje Nerede Yaptırılır?

Demir-döküm sanayi alanında faaliyet gösteren işletmelerde yaptırılabilir.

 

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir