Sağlık

Göbek Deliğinde İğne Batma Hissi Neden Olur?

Göbek deliğinde iğne batma hissi neden olur

Daha önce “Göbek deliğinde iğne batma hissi neden olur?” sorusu ile karşılaşmış olabilirsiniz. Bu his, sık sık ve her insanın başına gelebilecek bir durumdur. Üstelik pek çok farklı nedeni de olabilir. İşte bu soruya cevap bulmak için yazının devamını okuyabilirsiniz. 

Her şeyden önce idrar yolu enfeksiyonu, hamilelik ve çeşitli nedenlere bağlı olarak göbek deliği ve çevresinde batma hissi oluşabilir. Bu batma hissi, bölgeye dokunmadan ya da hafif bir şekilde dokunulsa bile hissedilebilir. 

Diğer yandan göbek deliğine iğne batma hissi sıklıkla kadınlarda görülen bir şikayettir. Özellikle hamilelik döneminde acıma, ağrı ve batma hissi, zaten hassas olan göbek deliği bölgesinde olabilir. Kadınlarda bu durum, adet döneminde de görülebilir. Aynı zamanda bir enfeksiyon hastalığı nedeniyle hassas ve yumuşak doku olan göbek deliği etkilenebilir. 

Göbek Deliği Neden Acır?

Göbek Deliği Neden Acır?
Göbek deliğinin acımasının pek çok nedeni olabilir.

Karın bölgesi, insan vücudundaki hassas bölgelerden biridir. Özellikle göbek deliği, hamilelikte anne ile bebeğin plasenta ile bağ kurduğu oldukça önemli bir iletim mekanizmasıdır. Doğum ile birlikte plasenta ile bebeğin bağı kesilir. Anne karnında göbek deliği ile sağlanan besin, solunum, dolaşım ve diğer tüm vücut fonksiyonları doğumdan sonra anne bedeni yerine dışarıdan karşılanır. 

Görüldüğü gibi son derece narin bir bölge olmasının yanında “Göbek deliği neden acır?” sorusunun tek bir yanıtı yoktur. Bu bölgede acı hissedilmesinin birçok nedeni olabilir. 

Göbek deliği acıması bölgesel bir probleme işaret edebileceği gibi vücutta bir enfeksiyon hastalığının da belirtisi olabilir. Geçmeyen ve dayanılmaz bir ağrı, batma ya da acıma varsa en kısa sürede doktorunuza danışmanızda fayda vardır. 

Karında İğne Batması Hissi Nedenleri 

İç organların bulunduğu karın boşluğunda zaman zaman korkutucu ağrı, acı ve batma hissi oluşabilir. Bu durumun birkaç nedeni olabilir. Önemli olan bu rahatsızlıkların altında yatan bir tıbbi sorun olup olmadığının tespitidir. Dolayısıyla ciddi bir sağlık problemi olabileceğini düşünüyorsanız, mutlaka doktorunuza danışın. 

Bununla birlikte hem erkeklerde hem de kadınlarda karın bölgesiyle ilgili sağlık sorunları görülebilir. Karında iğne batma hissi nedenleri, genellikle aşağıdaki gibidir:

  • Göbek deliği içinde yüzeysel bir enfeksiyon oluşmuş olabilir.
  • İdrar yolu enfeksiyonu batma hissine sebebiyet verebilir.
  • Hamilelikte doğal olarak bebeğin hareketleri ile göbek deliğinde küçük miktarda ağrı, acı, kaşıntı veya batma hissi olabilir. Şiddetli ağrı veya acı varsa kadın doğum uzmanına danışılmalıdır.
  • Adet döneminde göbek deliği ağrısı oldukça normaldir. Regl döneminde geçici ve az ağrılı batma hissi oluşabilir.
  • Mide rahatsızlıkları karın bölgesinde batmaya neden olabilir.
  • Kullanılan bazı ilaçlar ve bu ilaçlara karşı hassasiyet göstermekten kaynaklı göbek deliğinde batma hissi oluşabilir. 

Enfeksiyona bağlı hastalıklar ve ilaç kullanımı gibi nedenlerden dolayı karın bölgesinde hassasiyet oluştuğunda bir doktora muayene olmanızda fayda vardır. Ancak bu durumun geçici olduğunu düşünüyorsanız, endişelenmenize gerek yoktur. 

İğne batması hissi kısa sürede geçtiyse ve bu durumun günlük yaşantınızda problem yaratmadığından eminseniz, tek yapmanız gereken o bölgeyi temiz tutmaktır. Bu noktada düzenli olarak ılık duş alarak karın bölgesini temiz tutabilirsiniz. 

Erkeklerde Göbek Deliği Ağrısı Neden Olur?

Erkeklerde Göbek Deliği Ağrısı Neden Olur
Erkeklerde göbek bölgesi daha kıllı olduğu için daha sık temizlenmelidir.

Erkeklerde göbek deliği ağrısı, bölgede kıl, kir ve toz birikmesi kaynaklı olabilir. Bunun başlıca nedeni erkeklerin karın bölgelerinde fazla miktarda kıla sahip olmasıdır. Bu kıllar kiri ve tozu tutarak göbek deliği çevresinde ağrıya neden olabilecek enfeksiyon oluşumuna sebebiyet verebilir. Aynı zamanda kıl köklerinde oluşması muhtemel iltihaplar da erkeklere ağrılı bir süreç yaşatabilir. 

Sağlıkla ilgili içerikleri okumaktan keyif alıyorsanız, Sağlık sayfamız altında hoşunuza gidecek çok sayıda makale bulabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Göbek Deliğindeki Batma Hissi Nasıl Geçer?

Göbek deliğindeki batma hissinden kurtulmak istiyorsanız öncelikle bu problemin neden kaynaklandığının tespit edilmesi gerekir. Sağlık problemi ya da yüzeyde deri hassasiyeti gibi sebeplerden dolayı yaşanan karında batma hissine karşı teşhis sonrası etkili bir çözüm bulunabilir. 

Göbek Deliğinde İğne Batma Hissi Adet Döneminde Normal mi?

Göbek deliği, insan vücudunda oldukça hassas bir bölge olduğundan adet döneminde yaşanan doğal sancılardan dolayı rahatsızlık yaşayabilirsiniz. 

Göbek Deliğinde İğne Batma Hissi için Hangi Doktora Gidilmeli? 

Göbek deliğinde iğne batma hissi şikayeti yaşıyorsanız ve bu problem günlük hayatınızı olumsuz etkiliyorsa bir dahiliye uzmanına muayene olabilirsiniz. 

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir