Ne, Ne Değildir?

Gözlük Camı Nasıl Temizlenir?

gözlük nasıl temizlenir

Gözlük, görme bozukluklarını düzeltme ya da minimuma indirgemek için başvurulan bir tedavi yönetimi. Optik gözlüklerin yanı sıra, soğuk ve sıcak havalarda gözü koruması ve diğer dış etkenlere karşı koruyucu bir bariyer oluşturması açısından da gözlük kullanımı tercih edilmektedir. Her gün sürekli kullandığınız ya da aksesuar olarak takıp çıkardığınız gözlüklerin en etkili şekilde nasıl temizleyebileceğinizi biliyor musunuz? Özellikle ekstra steril bir yaşantı sürmeniz gereken şu günlerde… Her ortamda beraberinizde taşıdığınız, gözle göremediğiniz mikroplar, göz sağlığınıza da olumsuz etkiler yaratmakta. Bu yüzden içeriğimizde sizlere “Gözlük camı nasıl temizlenir?” konusuna değineceğiz.

Gözlük Camlarımızı Nasıl Korumalıyız?

Gözlükler kişiye özgü sağlık problemleri sebebiyle ya da aksesuar olarak takılabilmektedir. Gözlüğün en önemli parçası olan gözlük camları ise, kişiye özel numaralı ya da numarasız şekilde tercih edilir. Hangi durumda olursa olsun, gözlük camları ve çerçevelerinin uzun ömürlü olarak kullanmak sizlerin elinde. İster sezonluk güneş gözlüklerinizi, ister gün boyu gözünüzde olan numaralı gözlüklerinizi kullanırken dikkatli olmanızda fayda var:

  • Gözlüklerinizi ikinci kişiler ile paylaşmayın. Numaralı gözlükler karşı tarafın göz sağlığı için tehlikelidir. İstenmeyen olası kazalar meydana gelebilir.
  • Gözlük camlarınızı sert yüzeye sahip materyaller ile temizlemeyin. Üzerinizde bulunan her kıyafet kumaşı gözlük temizleme mendili olarak kullanmayın.
  • Gözlüklerinizi koruyucu kısmı olan kutularda barındırın. Tamamı plastikten olan kutular gözlüklerinizi yeteri kadar korumaz, sünger bölmeli bir kutu her gözlük için idealdir.
  • Gözlüklerini temiz tutun. Günlük alışkanlık haline getirdiğiniz gözlük camı temizliği uzun ömürlü gözlük kullanımını beraberinde getirir.

Peki hayatınızın bir parçası haline gelen gözlüklerinizi nasıl temiz tutabilirsiniz? “Gözlük camı nasıl temizlenir?” gelin hep birlikte öğrenelim.

Gözlük Camı Temizliği Nasıl Olmalı?

gözlük camı
Karbonat, bulaşık deterjanı ya da gözlük spreyi gibi materyaller, gözlük camı nasıl temizlenir sorusunun yanıtını oluşturmakta.

Sizler fark etmeseniz de, gözlükleriniz gün içinde yoğun bir şekilde toza maruz kalır. Günlük olarak yapılan gözlük temizliği daha net bir görüntü, gözlüğünüze uzun bir ömür ve sizlere daha sağlıklı bir çerçeve sunar. Gözlüklerinizin uzun ömürlü olması ve dış dünyaya daha net bir bakış atabilmeniz için gözlük temizliği önemlidir. Gözlük temizliği için tercih edebileceğiniz birkaç yönetimi sizler için özetledik.

Bulaşık Deterjanı ve Ilık Su

Bulaşık deterjanı
Bulaşık deterjanı

Gözlük kullananların en sık başvurduğu yollardan biri, ılık su ile birlikte bulaşık deterjanı yardımıyla yapılan temizliktir. Nazik hareketler ile gözlük camınızı bulaşık deterjanı ile köpürterek ılık su ile durulamanız yeterli olacaktır.

Karbonat ve Tuz

karbonat
Karbonat

Karbonat özellikle sirke ile birleştiğinde güzel bir kir çözücü halini almaktadır. Gözlük camı temizliğinde ise tuz ve karbonatın gözlük camlarınıza kazandırdığı netliğe şaşıracaksınız. Tuz ve karbonatı su yardımıyla macun haline getirdikten sonra gözlüğünüzü bu karışım ile ovalayarak durulayabilirsiniz.

Bebek Şampuanı

bebek şampuanı
Bebek şampuanı

Bebek ürünleri bebeklerin hassas ciltlerini düşünülerek ekstra dermatolojik testlerden geçmektedir. İşte bu yüzden gözlük camı temizliğinde hassas yüzeylerde temizlik sağlayacak bebek şampuanlarından faydalanabilirsiniz.

Diş Macunu

Diş macunu
Diş macunu

Daha önce hiç duymadığınız bir yöntem olduğuna eminiz. Gözlük camını diş macunu ile temizlemek kulağa biraz şüpheli gelse de, denedikten sonra sonuçlarına inanamayacaksınız.

Mikrofiber ve Pamuklu Bezler

Mikrofiber bez
Mikrofiber bez

Gözlük alırken gözlüğünüzün yanında verilen gözlük temizleme bezleri bazen yeterli olmayabilir. Ekstradan alacağınız pamuklu ve mikrofiber toz tutmayan bezler ile gözlüklerinizi günlük olarak temizleyebilirsiniz.

Gözlük Spreyi

Gözlük spreyi
Gözlük spreyi

Optikçilerde satılan ve her bütçeye uygun olarak bulabileceğiniz gözlük temizleme spreyleri, gözlük camı temizleme konusunda iyi bir yardımcıdır. Gözlüklerinizde sadece toz bulunmaz, yüzünüzdeki yağ ve terde gözlüğünüzde kalmış olabilir. İşte bu yüzden gözlükler için özel olarak üretilen spreyleri kullanmanız doğru bir tercih olmaktadır.

Göz ile ilgili her konu kişiye özel ve kişisel tedavi yöntemlerini barındırır. Sizlerde gözlerinizde ister sağlık problemi olsun, ister aksesuar olarak gözlük takmaktan hoşlanın, gözlük kullanım şeklinize özen gösterin. Kişisel gözlüklerinizin temizlenmesi ve onarılması konusunda uzmanlardan faydalanmakta diğer seçenekler arasındadır. Gözlüğünüz ile uzun bir yolculuk için bakımını ihmal etmeyin.

Optik gözlük kullananların hayatlarında yaşadığı bir başka sıkıntı daha: Gözlük İzi Burundan Nasıl Geçer? 

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir