TarihBilim

Halojen Lamba Ne Zaman İcat Edildi? Kim İcat Etti?

Halojen lamba ne zaman icat edildi?

Halojen lambalar günümüzde neredeyse her yerde kullanılmaktadır. Peki, hiç “Halojen lamba ne zaman icat edildi? Kim icat etti?” sorularını merak ettiniz mi? Eğer bu soruların cevabını öğrenmek istiyorsanız yazımızın devamını okuyabilirsiniz.

Filament lambasının 1916 yılında icat edilmesinden sonra daha etkili ampullerin üretilmesi için çalışmalara başlanmıştır. Tungsten elementi ile çalışan GEC araştırmacıları çeşitli problemler yaşamıştır. Bunlardan bir tanesi de bu elementin buharlaşmasıdır. Üreticilerin sıcak olan filamanlardan daha fazla verim almak istemesi, fakat yaşanan buharlaşma sonucu ampulün ömrünün kısalması büyük bir sorun olmuştur.

Tam da bu sorun, Fredick Moby’nin halojen lamba ile alakalı çalışmalarına başlamasına sebep olmuştur.

Halojen Lamba Ne Zaman İcat Edildi?

Halojen lamba icadı
Halojen lambaların icadı 1959 yılının sonlarına doğru gerçekleşti.

Halojen lambaların icadı 1959 yılının sonlarına doğru gerçekleşti. Moleküler düzeyde yanan halojen gazları, enerji seviyenin bir üst basamağa çıkmasına ve ışığın oluşmasını sağlar. Yirminci yüzyılın en değerli buluşlarından biri olan halojen lambaların birçok avantajı bulunmaktadır. Halojen lambaların avantajları şu şekildedir:

  • Halojen lambalar oldukça hafif ve küçük hacimlidir.
  • Halojen lambaların üretimi oldukça ucuzdur.
  • Cıva buharı ışıkları veya floresan gibi cıva içermez.
  • Rengi güneş ışığına daha yakındır.
  • Diğer lambalara göre daha uzun ömürlüdür.

Halen daha günümüzde yaygın olarak kullanılan halojen lambaların icat edilmesi ile birlikte teknoloji gelişiminde dev bir adım atılmıştır. Halojen lambasının içinde halojenür molekül bulunabilmektedir. Gaz halinde bulunan bu moleküller aynı zamanda renkli olma özelliğine de sahiptir. En bilinen örneği ise flörürün sarı renkte olmasıdır.

İnsanlığa en çok katkı sağlayan şeylerden biri olan ışık, halojen lambaların icadı ile birlikte sorun olmaktan çıkmıştır. Bu insanlık için önemli adımı atan bilim insanlarının kim olduğunu yazımızın devamından öğrenebilirsiniz.

Halojen Lambayı Kim İcat Etti?

kim icat etti
Halojen lamba, Fredick Moby tarafından geliştirilmiştir.

GEC’de çalışan ve araştırma mühendisi olan Fredick Moby’nin geliştirmiş olduğu halojen lamba ilk başlarda ampul skotenin içine takılarak çalışıyordu. Proje içerisinde diğer mühendisler ile de ortak çalışan Moby, normal lambalara göre para tasarrufunu daha çok yapan Halojen lambaları icat etti. Halojen lamba projesinin sonunu getiren Emmet Willey ve Elmer Fridrich, 1959 yılında halojen lambanın icat edildiğini açıkladı.

Sıkça Sorulan Sorular

Halojen Lamba Yasaklandı mı?

Halojen lambalar, karbondioksit salınımını artırdığı için geçici sürelerle yasaklanmıştı. Ancak günümüzde kullanılmaya devam ediyor.

Halojen Lamba Zararlı mı?

Kullanım alanı ve süresine bağlı olarak zarar görme riski olsa da ciddi zararlar söz konusu değildir.

Halojen Lamba Uzun Ömürlü müdür?

Evet, bu lambaların kullanım süresi ortalama 2 yıl kadardır.

 

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir