Finans

Hesap Kesim Tarihinde Yapılan Harcamalar Ne Zaman Ödenir?

Hesap Kesim Tarihinde Yapılan Harcamalar Ne Zaman Ödenir?

Kredi kartı kullanmış herkes hesap kesim tarihi konusunda az da olsa bilgi sahibidir.Özetlemek gerekirse “hesap kesim tarihi nedir?” sorusunun cevabı:Ay içerisinde harcanan meblağın toplandığı ve daha sonrasında gerçekleşecek işlemlerin bir sonraki aya aktarıldığı gündür. Bu durumda, “hesap kesim tarihinde yapılan harcamalar ne zaman ödenir?” sorusu akıllarda yer edinir. 

Sistemin işleyişine bakıldığında, bulunduğunuz günden önceki ve sonraki tarihlerde yaptığınız harcamaların hangi noktaya düştüğünü saptamak basittir. Bununla birlikte aynı gün satın aldığınız bir ürünün mevcut aya mı yoksa bir sonraki ayın borcuna mı dahil edileceği kafa karıştırabilir. 

Hesap Kesim Tarihinde Yapılan Alışveriş Hangi Aya Yansır? 

Hesap kesim tarihinde yapılan alışveriş hangi aya yansır?” diye merak ediyorsanız, bankanızın günün hangi saatinde bu işlemi gerçekleştirdiğini öğrenmeniz gerekir. İşlem gerçekleştikten sonra yapacağınız alışveriş bir sonraki aya sarkarken, öncesinde yapılan harcamalar aynı ayın ekstresinde gözükür. 

Planlı ve sorumlu bir bütçe planı yapmak için bu hususa dikkat etmek önemlidir. “Hesap kesim tarihi saat kaçta kesilir?” sorusunun cevabını aldıktan sonra özellikle büyük meblağlı ödeme planlarınızı buna göre yapabilirsiniz. 

Bu duruma bir örnek vermek gerektiğinde; hesap kesim gün ve saatini 10.09.2023, 10:00 olarak düşünün. Aynı gün saat 09:00’da yaptığınız alışverişin borcu, bir saat sonra gerçekleştirecek kesimde değerlendirilir. Kredi kartı hesap kesim tarihinden sonra yapılan harcamalar ise bir sonraki ayın ekstresiyle ödenir. 

Kredi Kartı Hesap Kesim Tarihi Günü Yapılan Alışveriş

Hesap Kesim Tarihinde Yapılan Harcamalar Ne Zaman Ödenir?
Hesap kesim tarihi günü yapılan alışveriş, hesap kesim saatinden sonra yapıldıysa bir sonraki aya yansır.

Kredi kartı hesap kesim tarihi günü yapılan alışveriş, bütçe planlaması yaparken muhakkak göz önüne alınması gereken bir faktördür. Harcamalarınızda büyük oranda kredi kartı kullanıyorsanız, borçlarınızın son ödeme tarihini titizlikle takip etmeniz gerekir. 

Düzenli olarak bilgisini aldığınız özetler, son 30 gün içerisinde gerçekleştirdiğiniz işlemleri içerir. Bu sebeple, özetlerde yer alan hesap kesim tarihi ve saatinden bir dakika sonra bile olsa yapacağınız harcama, diğer ayın özetinde yer alacaktır. Aynı şekilde, bu tarih ve saatin bir dakika öncesinde tamamlanıp kayıtlara geçen harcamalar, aynı ayın ekstresine yansır. 

Dikkat etmeniz gereken bir detay; özellikle internet üzerinden yapılan ödemelerin işleme alınış sürecidir. Ödeme yaptıktan sonra kayıtlara geçmesi zaman alabileceğinden, borcun diğer aya yansıması durumuyla karşı karşıya kalabilirsiniz. 

Kredi kartıyla ilgili detaylı bilgi almak için “Kredi Kartı Borcu Ödedikten Sonra Ne Zaman Kullanılır?” başlıklı yazımıza da göz atabilirsiniz.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir