Teknoloji

iPhone 13 Pro Max İncelemesi

iPhone 13 Pro Max

iPhone meraklıları son iki senedir yeni model bir telefonu dört gözle bekliyordu. Nihayet Apple’dan beklenen haber geldi. iPhone’un yeni modelleri 13 Pro ve 13 Pro Max 17 Eylül’de ön siparişe başlayacak. Bu heyecanlı bekleyişi daha da kızıştırmak için şimdi sizlere kısa bir iPhone 13 Pro Max incelemesi sunacağız. Detaylar yazımızda….

iPhone 13, işlemci, kamera ve renklerde bazı yenilikler getiriyor. 2020’de iPhone 12 ve iPhone 12 Pro arasındaki farklar minimaldi. Ancak bu modelde her şey daha farklı olacak.

iPhone 13 Pro’nun Tasarımı ve Boyutu

iPhone 13 Pro'nun Tasarımı ve Boyutu
iPhone 13 Pro daha yumuşak renkler vadediyor: mavi, gümüş, altın ve grafit.

iPhone Pro cihazlarının temel tasarımı bu modelde de korunuyor: köşeli paslanmaz çelik çerçeve, arkada mat cam. Selefleriyle karşılaştırıldığında, ilk bakışta yalnızca kalın kamera lensleri dikkat çekiyor. Standart modellerin aksine, iPhone 13 Pro daha yumuşak renkler vadediyor: grafit, altın, gümüş ve mavi. Toza ve suya karşı korumalı olan yeni model, Apple MagSafe teknolojisini destekliyor. Ancak ekran boyutları aynı kalıyor:

  • iPhone 13 Pro: 6,1 inç,
  • iPhone 13 Pro Max: 6,7 inç.

Yeni model iPhone’a sahip olmak isteyen teknoloji tutkunları daha büyük bir ekran beklentilerini ne yazık ki karşılayamayacak.

İşlemci Ekran ve Pil

iPhone 13 Pro, Apple’ın yeni A15 Bionic işlemcisine sahiptir. İşlemci altı çekirdekten oluşmakta ve üreticiye göre bu model önceki modelden %50 daha hızlı.

Super Retina XDR çözünürlüklü OLED ekran, normal çalışma sırasında 1.000 nit’e kadar parlaklığa sahiptir. Bu sayı HDR görüntülerle, maksimum 1.200 nit’e yükselir ve Hertz sayısını dinamik olarak ayarlar.

iPhone 13 Pro, önceki modele kıyasla pil gücünü muazzam bir şekilde artırıyor. Bu, bir buçuk saat daha uzun süre kullanım demek. Üretici herhangi bir ayrıntı paylaşmadı ancak söylentiye göre iPhone 13 Pro’nun pili 3.098 mAh kadar çıkıyor. Karşılaştırma yapmak için örnek verecek olursak, iPhone 12 Pro’nun pili 2.815 mAh idi. 13 Pro Max’in enerji depolaması ise 4.300 mAh’den daha da fazlasını sunuyor.

iPhone 13 Pro Kamera

iPhone 13 Pro Kamera
iPhone 13 Pro kamerası, normal iPhone 13 varyantlarından en az bir sınıf daha iyi.

Pro modelleri arkada üç kamera lensi bulundurmaya devam ediyor. Bununla birlikte, ultra geniş açılı kamera bu modelde oldukça gelişti. Daha güçlü bir diyafram açıklığı (f / 2.4 yerine f / 1.8) ve otomatik odaklama kameranın en yeni özelliği. Ayrıca, birkaç santimetre uzaklıktan yüksek kaliteli makro çekimler için de kamera oldukça uygun. Pro modeli, odak uzaklığı 77 mm (12 Pro için 52 mm idi) olan yeni bir üçlü telefotoya sahip.

Pro modellerinin ultra geniş açılı kamerası, en azından teknik veriler açısından normal iPhone 13 varyantlarından en az bir sınıf daha iyi. Temel modelin çok zayıf (f/2.4) diyafram açıklığı, neredeyse f/1.8’lik ana kameranınki kadar parlak. Ayrıca, heyecan verici bir dönüşümü mümkün kılan yüksek performanslı bir otomatik odaklama özelliğine de sahip. Yani motifleri birkaç santimetre öteden yakalarken, ultra geniş açılı kamera bir makro kameraya dönüştürülebiliyor.

Apple ayrıca artırılmış gerçeklik, bokeh efektleri (portrelerde bulanık arka planlar) için LiDAR kamerayı da geliştirdi. Profesyoneller için kamera uygulamasında, özellikle cihazdaki video prodüksiyonları için daha fazla seçenek de bulunuyor. iPhone’un yeni modeli bu özellikler ile profesyonel fotoğraf makineleri ve kameraların pabucunu dama atacağa benziyor

Hafıza

iPhone 13 Pro’nun başlangıç sürümü, 128 GB depolama alanı sunuyor. Bu da yetmezse 256 GB veya 512 GB olan modeli tercih edebilmek mümkün. Bulut şüphecileri için bol miktarda depolama alanı da var. Pro modelleri ilk kez 1 terabayttan daha az depolama alanına sahip olmayan bir sürümle karşımıza çıkıyor. Android alanında Samsung, 2019 yılında bu hacme sahip Galaxy S10 Plus’ın lüks bir versiyonunu piyasaya sürmüştü, ancak sonraki modellerin hafızası Galaxy S21 Ultra’ya kadar maksimum 512 GB’da kaldı. Birçok müşteri muhtemelen 256 veya 512 GB’den memnun kaldı ve daha fazla depolama için ekstra ücret almanın bir anlamı olmadığını gördü.

Daha güçlü bir pile sahip daha büyük iPhone 13 Pro Max’in her biri 100 EURO kadar daha pahalı. Cihaz, 17 Eylül 2021’den itibaren ön siparişte olacak. Modelin fiziksel mağazalardan satışa sunulma tarihi ise 24 Eylül 2021 olarak belirlendi.

İçinde bulunduğumuz yılın en çok satın alınan telefon markalarını ve modellerini 2021 Yılının En Çok Satan Telefon Modelleri yazımız üzerinden keşfedebilirsiniz.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir