Ne, Ne Değildir?

Irish Bar Nedir?

Irish bar nedir

Yoğun geçen bir günün ardından yalnız başımıza kafa dinleyebilmek için ya da sıkıcı bir haftanın ardından arkadaşlarımızla sosyalleşebilmek için Irish bardan daha iyi bir seçim olamaz. İster bira, viski gibi alkollü içecekleri, ister kola ya da kahvenizi içebileceğiniz kafe- bar tarzı Irish publar; gitgide popülerleşen mekanlar. Peki bu Irish bar nedir?

Irish bar; İrlanda kültüründen esinlenen, bu kültüre ait menü ve dekorasyon detayları ile tasarlanmış barlara verilen isim. Dünya genelinde Irish barların oldukça köklü bir tarihi var. Artık neredeyse her şehirde karşınıza çıkabilecek bu mekanlar, popülerliğini hiçbir zaman kaybetmedi. Sizler de önünden geçtiğiniz Irish barları merak ediyor ya da gittiğiniz ama mantığını bilmediğiniz Irish barın kültürünü daha yakından tanımak istiyorsanız yazımızı okuyabilirsiniz.

Irish Pub

irish pub
Irish barların oldukça sıcak ve samimi havaları vardır.

Irish pub deyince pek çoğumuzun aklına içimizi ısıtan, samimi ve sempatik mekanlar geliyor. Bu durumun oldukça geçerli nedenleri var. Öncelikle, Irish barların mantığı içki içmekten çok daha fazlasını içeriyor. Bu barların temelinde kültürel olarak arkadaşlık ve dostluk duygusu, dostluğun önemi yer alıyor. Filmlerde ve roman, hikâye gibi edebi eserlerde İrlanda barlarının sık sık karşımıza çıkması da bu barların önemini gösterir nitelikte. Aralarında:

  • Oscar Wilde
  • James Joyce
  • Samuel Beckett gibi dünyaca ünlü yazarların da yer aldığı pek çok edebiyatçı İrlanda barlarına hayranlığını dile getirdi.

Çok sayıda hikâye ve roman, İrlanda barlarında geçiyor ve hatta bu mekanların hikayesini anlatıyor. İrlanda barlarının insanların hayatındaki önemini ve yerini gösteren bu durum, oldukça etkileyici. Bir İrlanda barında otururken aklınıza yaratıcı fikirlerin gelmesi, edebi yönünüzün beklenmedik bir biçimde su yüzüne çıkması şaşırtıcı olmaz. Siz de kendinize en yakın İrlanda barına giderek bu edebi mekanların büyüsüne kapılabilirsiniz.

Irish Bar Konsepti

irish bar
Irish barlarda sık sık yerel enstrümanlar çalınmaktadır.

Irish bar konsepti; filmlerden aşina olduğumuz, belirgin özellikler içeren bir konsept. Öte yandan, Türkiye’de bulunan Irish barların bazıları ile İrlanda’da bulunan Irish barlar arasında farklılıklar mevcut. Bu durum bir tek Türkiye değil, İrlanda’dan uzak pek çok ülkede de aynı şekilde gelişebiliyor. Bu farklar arasında:

  • Müzik
  • İçki türü
  • Mekânsal tasarım gibi detaylar yer almakta.

Orijinal Irish bar kültürü içinde, arka fonda sürekli seyreden bir müzik yer almıyor. Aksine, bu mekanlarda sık sık televizyon açık ve halk bir araya gelip maç izliyor. Özellikle yerli halk, rugby maçları sırasında Irish publara akın eder ve bir aradalık duygusu içinde önemli maçları birlikte seyrederler. Rugby turnuvalarının yanı sıra futbol maçları da Irish publarda izlenen etkinlikler arasında yer alır.

Irish publarda görebileceğiniz bir kültürel gelenek de canlı müziktir. Bu mekanlarda özellikle hafta sonları yerel gruplar tarafından çalınan canlı müziğin keyfini çıkarabilirsiniz. Gayda, keman, flüt ve kimi yerel enstrümanları barındıran müzik çeşitliliği, İrlanda barlarının havasını başarı ile yansıtmaktadır.

İrlanda Barı Tarihi

irlanda bari tarihi
The Brazen Head adlı İrlanda barı 1198 yılında açılmıştır.

Irish publar, İrlanda halkı için oldukça önemli. Bu barlar, yerel halkın en sık bir araya geldiği yerler arasındayken halk için en önemli birkaç mekân arasında yer alıyor. Yüzyıllardır halk; ayinlerden, maçlardan ve işten sonra soluğu publarda alıyor. Bu doğrultuda Irish pubları bugüne getiren köklü bir tarih mevcut.

Tarihi belgeler sayesinde Irish barların izi bin yıl öncesine kadar takip edilebiliyor. Öyle ki, Dublin şehrinde yer alan The Brazen Head adlı İrlanda barının 1198 yılında kurulduğu bilinmektedir. 17. Yüzyıldan itibaren İrlanda’da hükümetlerin içki ve barlar ile ilgili düzenlemeler yapması, bu barların tarihsel önemini gösteren detaylardan biridir. Uzak geçmişte İrlanda barlarına yemek için gidilmediği, bu barların ana yemek servis etme geleneği olmadığı bilinmektedir. Öte yandan 20. Yüzyıldan itibaren halkın dışarıda yemek yeme alışkanlığı kazanması ile İrlanda barlarında da yemek servisi yaygınlaşmıştır. Günümüzde İrlanda barında yemek istediğiniz pek çok yemeği bulabilirken, bu yemeklerin kalitesinden de emin olabilirsiniz.

İrlanda barları; yüzyıllar geçtikçe yaygınlaşmaya, her köyde bir İrlanda barı yer alan günlerden her mahallede hatta her sokakta bir bar bulunmasına kadar gelmiştir.

İrlanda Bar Kültürü

irlanda bar kulturu
İrlanda barlarında en çok Guinness marka bira tüketilmektedir.

İrlanda barları yerel halk için sosyalleşmenin yapı taşlarından biridir. Bu mekanlar bulunduğunuz yerin yerlileri ile tanışabileceğiniz, sohbet edebileceğiniz ve sosyalleşebileceğiniz alanlar olarak görülmektedir. Bu durumun getirilerinden biri de arka planda sürekli çalan bir müzik olmaması, olsa bile kısık ses ile çalmasıdır.

Irish barların mekânsal tasarımı, sık sık İrlanda ile özdeşleştirilen yeşil ve beyaz renkler ile özdeşleşmiştir. Her İrlanda barı bu renklere sahip olmasa da barın içinde gözlemleyebileceğiniz koyu yeşil, beyaz ya da kahve rengi eşya ve detaylar bulunabilir.

İrlanda’da herhangi bir bara gidip bir bardak bira istediğinizde, gelen bira markasının Guinness olması olasıdır. Öte yandan bu mekanlarda çok çeşitli içki türleri ve markaları ile karşılaşabilirsiniz. Özellikle bira çeşitleri konusunda Irish barlar büyük bir üne sahiptir. Türkiye’de özellikle İstanbul, Ankara gibi büyük şehirlerde; Irish bar kültürüne oldukça uygun barlar bulunmaktadır. Bu önemli mekanları yakından görmek adına siz de en yakınınızdaki Irish barı deneyebilirsiniz.

Eğer farklı kültürler hakkında bilgi edinmeye devam etmek istiyorsanız Lima Gezilecek Yerler yazımıza da göz atabilirsiniz.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir