Finans

Kraken Borsası Nedir?

Kraken Borsası Nedir?

Kripto para borsaları, geleneksel finans sistemlerinin borsaları gibi kurumsal ve bireysel yatırımcıların alım ve satım işlemlerine aracılık eden kurumlara denir. Bu kripto para borsalarında birisi de Kraken borsasıdır. Peki tam olarak Kraken borsası nedir? Güvenilir midir? Nasıl avantajlar sunar?

Kripto para ticaretini kolaylaştırmaya yardımcı olan Kraken borsası, kripto para piyasasına katılan yatırımcıların ticaret yapabileceği bir borsasıdır. Bu borsa, yatırımcıların ABD doları, Kanada doları, euro ve Japon yeni gibi birçok para birimini kullanarak kripto para yatırımı yapmaya aracılık eden bir kurumdur. Kraken borsasında 20 adetten fazla kripto para işlem görmektedir. Bunlar arasında altcoinlerin babası olarak bilinen Ethereum (ETH) ve bu piyasanın babası olarak Bitcoin (BTC) bulunmaktadır. Bu coinlerin yanı sıra, EOS (EOS) ve Monero (XMR) gibi kripto paralar da Kraken borsasında listelenmektedir.

Kraken borsası 2011’de kurulmuş olsa da resmi olarak ticari faaliyetlerine başladığı yıl 2013’tür. Ayrıca bu borsa, Payward Inc.’in çatısı altında hizmet vermektedir. Kraken’in CEO’su ve kurucu ortağı da Jesse Powell’dır. Borsa, yatırımcılarının banka hesaplarından para yatırma ve çekme desteğine ek olarak kripto paraların cüzdanlar arasında transfer edilmesini sağlamaktadır.

Kraken Borsası Güvenilir mi?

Kraken Borsası Güvenilir mi?
Kraken borsasının güvenilir bir altyapısı vardır.

“Kraken borsası nedir ve Kraken borsası güvenilir mi?” gibi soruların sorulması gayet doğaldır. Çünkü bu sektörde de birçok dolandırıcı borsa bulunmaktadır. Ancak Kraken borsası dünya çapında 4 milyondan fazla kripto para yatırımcısı ile dünyanın en eski ve popüler kripto para borsalarının başında gelmektedir.

 • Sahip olduğu altyapısı sayesinde son derece güvenli olan Kraken, yatırımcılarını bu özelliğiyle kendisine çekmeyi başarmıştır.
 • Kurulduğu günden beridir hiç hacklenmeyen borsa, yatırımcılarının mal varlıklarını çevrimdışı olarak saklamaktadır.
 • Ayrıca Kraken borsasında işlem yapabilmek için iki faktörlü doğrulama yapmak gerekiyor. Bu da bir müşterinin iki tür şifreye sahip olduğu anlamına geliyor.
 • İki faktörlü doğrulama şifrelerinden ilki müşteri tarafından belirlenen şifredir.
 • İkinci şifre ise Google Authenticator ya da Yubikey gibi uygulamalar tarafından oluşturulmaktadır.

Tüm bu özellikler ele alındığında Kraken borsasının güvenilir olduğunu gönül rahatlığıyla söyleyebiliriz.

Kraken Borsasının Avantajları

Kraken Borsasının Avantajları
Kraken borsasının birçok avantajı bulunuyor.

Sektörünün liderlerinden birisi olan Kraken borsası oldukça fazla avantajlara sahiptir. Kraken, müşterilerine sağladığı avantajlar sayesinde müşteri memnuniyetini en üst seviyelerde tutmaktadır. Kraken borsası nedir ve beraberinde müşterilerine sağladığı avantajlar nelerdir, bir bakalım:

 • 7 farklı itibari para desteği sağlaması,
 • Güvenlik seviyesinin oldukça yüksek olması,
 • Diğer borsaların aksine düşük işlem ücretleri talep etmesi,
 • Sınırlı kripto para listelemeleri sayesinde kendini güvence altına alması,
 • İtibarı yüksek bir kripto para borsası olması ve bu itibarını gün geçtikçe arttırmayı başarması,
 • Müşteri destek biriminin son derece iyi hizmet vermesi,
 • Mobil uygulamaya sahip olması.

Kraken Borsası Yasal mı?

Kraken kripto para borsası hizmet verdiği ülkelerin hepsinde gerekli yasal belgelerin hepsine sahiptir. Kraken hizmet verdiği ülkelerde gerekli her türlü yasal ve düzenleyici gereklilikleri yerine getirmektedir. Kraken borsası şu anda Amerika Birleşik Devletleri’nde FinCEN, Kanada’da FinTRAC, Avustralya’da AUSTRAC, Japonya’da FSA ve Birleşik Krallık’ta ise Financial Conduct Authority (FCA) tarafından düzenlenmiş yasal bir kripto para borsasıdır.

Kraken Borsası Kaçıncı Sırada?

Kraken Borsası Kaçıncı Sırada?
Kraken borsası dördüncü sırada yer almaktadır.

Kraken borsası nedir ve borsa sıralamasında kaçıncı sırada yer alıyor? Gelin bir bir inceleyelim.

Dünyada birden fazla kripto para borsası bulunmaktadır. Bu borsalar Coin Market Cap adlı web sitesinde en iyiden en kötüye doğru sıralanmaktadır. Bu sıralamaya göre;

 • 10 üzerinden 9,9 borsa skoru ile Binance borsası ilk sırayı almaktadır.
 • İkinci sırada ise 8,6 borsa skoru ile Coinbase Exchange bulunurken, FTX borsası ise 8,4 borsa skoru ile üçüncü sırada bulunmaktadır.
 • Kraken borsası ise 8,0 borsa skoru ile dördüncü sırada kendine yer bulmuştur.

Bu sıralama bile Kraken borsasının ne kadar gelişmiş ve güvenli olduğunu kanıtlar niteliktedir. Buna ek olarak son 24 saatte 23,3 milyar Türk lirası hacme sahip olan Kraken Borsasında toplamda güncel olarak 100 adet kripto para listelenmektedir.

Kraken Borsasını Öne Çıkaran Özellik Nedir?

Kraken borsası, hem bireysel kripto para yatırımcıları hem de büyük ticari işletmeler için birçok avantaja sahip bir ticaret ortamı sunan bir borsadır. Bu borsa tüm trader ve yatırımcının ihtiyaçlarını tam anlamıyla karşılayabilecek çeşitli hesap türlerini bünyesinde barındırmaktadır. Kraken, çeşitli stop kaybı ve kâr alma emri türleri, kaldıraç ve marj ticaret yapmak için büyük bir kripto para havuzuna sahiptir.

Bunun yanı sıra oldukça gelişmiş sipariş sistemi ve ticaret araçları ile Kraken borsası, benzersiz kripto para borsaları arasında yer almaktadır. Tüm bunlara ek olarak Kraken borsasında çok küçük bir komisyon karşılığında para yatırma ve çekme işlemlerinizi hızlı ve güvenli bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Eğer kripto para borsaları ile yakından ilgileniyorsanız En Güvenilir Kripto Para Borsaları yazımıza da bir şans verebilirsiniz.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir