Ne, Ne Değildir?

Motor Yağı Değişimi ve Katsayısı

Motor Yağı Değişimi ve Katsayısı

Kullandığımız çeşitli motorlu araçların, sağlıklı çalışmaları ve sürtünmeden dolayı dişlilerinin zarar görmemesi için yağ kullanılmalıdır. Bu yağın belirli aralıklarla yenilenmesi gerekmektedir. Dolayısıyla motor yağı değişimi ve katsayısı konusunda bilgi sahibi olmak, doğru adımları atmak çok önemlidir. Peki, bu değişim nasıl yapılmalı, motor yağı nasıl seçilmeli ve değiştirilmelidir?

Motor Yağı Nasıl Seçilir?

Motor yağı seçerken, aracınızın marka ve modeli oldukça önemlidir. Ayrıca motorunuzun kullandığı yakıt türü de bir faktördür. Bu durumlara uygun olarak, aracınızın teknik servisinin önerdiği markanın dışına çıkmamanız daha sağlıklı olacaktır.

Motor Yağı Hakkında Bilinmesi Gereken Püf Noktaları

Motorunuza kullanacağınız az miktarda yağ, motorunuzun doğru çalışmasını engelleyeceği gibi çok koymanız da motor ömrünüzü kısaltabilir. Her araç için uygun bulunan bir motor yağı mevcuttur, bu yağa göre tercih yapmak ve uygun ölçüde kullanmak aracınızın ömrünü uzatır.

Motor Yağı Nasıl Değiştirilir?

Motor Yağı Nasıl Değiştirilir?
Motor Yağı Nasıl Değiştirilir?

Motor yağınızı kişisel olarak değiştirmek istiyorsanız, bunun için arabanın altına girebileceğiniz bir düzlem gerekmektedir. Ardından bir dizi işlem daha yapacaksınız ancak bana sorarsanız eğer, hiç bu konulara girmeyin. Ücretsiz şekilde yağ değişimi yapan istasyonlar mevcut. Doğrudan onlar ile bu işi halletmeniz mümkün.

Motor Yağı Kaç Km’de Değiştirilmelidir?

Kullandığınız aracın modeline göre değişecektir. Eski model araçlarda maksimum beş bin kilometre de bir kez değişim tavsiye edilmektedir. Ancak yeni model araçlarda sekiz bin ya da on bin kilometre de bir kez değiştirmekte fayda vardır.

Motor Yağı Değişimi Gecikirse Ne Olur?

Motor yağı değişimi gecikirse eğer, yağ katılaşmaya ve pistonlar üzerinde olan kayganlaştırıcı etkisini yitirmeye başlar. Sonucunda pistonlar rahat hareket edemez ve sürtünme dolayısı ile ısı artar. Aracın metal parçaları bu doğan ısı sonucunda kaynar ve birbirlerine bağlanabilirler. Sonucunda motor yanması bile görülebilir.

2021 yılının en çok satan arabalarını merak ettiniz mi? İşte ülkemizde en çok satan arabalar: 2021 Yılında En Çok Satılan Arabalar

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir