Evcil Hayvan

Muhabbet Kuşları Ne Zaman Konuşmaya Başlar? 

Muhabbet Kuşları Ne Zaman Konuşmaya Başlar?

“Muhabbet kuşları ne zaman konuşmaya başlar?” sorusu, evinde muhabbet kuşu besleyen pek çok kişinin, en çok merak ettiği konular arasındadır. Bu canlıların genel olarak konuşmaya başlamadan önce heceledikleri görülür. Ayrıca kelimelerin ilk harflerini söyleyerek insan sesine benzer nitelikte sesleri taklit edebilirler. 

Muhabbet Kuşu Konuşma Belirtileri

Muhabbet Kuşları Ne Zaman Konuşmaya Başlar? 
Muhabbet kuşunuzun konuşmaya başlamak üzere olduğunu belli noktalara dikkat ederek anlayabilirsiniz.

Her canlı şüphesiz evrimsel aşamalardan geçer. Kuşların da tıpkı insan yavrusunun büyümesi gibi kendine has özellikleri mevcuttur. Aşağıda konuşma belirtilerinden bazıları sıralanmıştır:

  • Tekrar ettiğiniz kelimeleri mırıldanabilir. 
  • Kelime net olarak çıkmaz. 
  • Hecelerin baş harflerini çıkarmaya çalışır.  
  • İnsan sesini taklit etmeye çalışabilir. 
  • Uzun ve boğuk bir şekilde ötmeye çalışabilir. 

Elbette bu süreçlerin ne zaman ortaya çıkacağı kesin olarak saptanamaz. Burada kuşun sahibinin ilgisi ve eğitimi önem arz edecektir. Başlangıçta tek kelime üzerine vurgu yapılmalı ve aşama aşama ilerlenmelidir. 

Muhabbet kuşunuzla ilgili farklı merak ettikleriniz mi var? “Muhabbet kuşu neden kafa sallar?” yazımızı inceleyin.

1 Aylık Muhabbet Kuşu Konuşur mu?

“Muhabbet kuşları ne zaman konuşmaya başlar?” sorusuna, 6 haftalık süre içerisinde konuşabileceği yönünde yanıt verebiliriz. 6 haftalık süreden sonra eğitim vermeye başlayabilirsiniz. 

Bazıları ise 4 aylık süreden sonra da konuşmaya başlayabilir. Bu biraz da sizin ona vereceğiniz eğitim, şefkat ve sevgi diline bağlıdır. Zaten tüm canlıların en önemli ihtiyacı sevgi değil midir? 

Burada önemli olan doğru zaman aralığında, doğru teknikler uygulamanızdır. Örneğin, bir kelimeyi öğrendikten sonra onu pekiştirmeden ikinci bir kelimeye geçmemek gibi. Ezbere bir şekilde konuşma kapasitesi bulunur. Aynı zamanda taklit yetenekleri de gelişmiş olan bu türlerin, 70-100 kelimeyi kullanabilme kapasitesi bulunmaktadır. 

Evinize geldiği ilk günden itibaren eğitim verebileceğiniz gibi bu sevimli tür ile şakalaşabilir, hatta oyunlar oynayabilirsiniz. Islık çalabilme yeteneğine sahip olan bazı kuşlar, kendi kendine ıslık çalabilmektedir. Bazılarına ise öğretmeniz gerekir. Islık çalmayı öğrettiğinizde, mutlu oldukları anda bu sesi çıkaracaklardır. 

Erkek Muhabbet Kuşu Ne Zaman Konuşur?

Muhabbet Kuşları Ne Zaman Konuşmaya Başlar? 
Erkek muhabbet kuşlarının daha erken konuşmaya başladığı bilinir.

Erkek muhabbet kuşları, dişi olanlara göre daha erken konuşur. Aynı zamanda daha fazla kelime öğrenme kapasitesine sahiptir. Dişi kuşlara göre 10 kat daha fazla kelime öğrenme kapasitesi oldukları bilinir.

Sıkça Sorulan Sorular

Muhabbet Kuşu Konuşmayı Ne Kadar Sürede Öğrenir?

Çoğunlukla 3-6 aylık arası kuşlar konuşmayı daha kısa sürede öğrenir. Bu ay aralıkları eğitim vermek için de en ideal zaman aralığı olarak gösterilmektedir. Bu noktada kuşunuzla ne kadar ilgilendiğiniz de önem arz etmektedir.

1 Aylık Muhabbet Kuşu Nasıl Konuşturulur?

Bu noktada gayret sizlere düşmektedir. Her gün bıkmadan ve usanmadan aynı kelimeyi defalarca tekrar edin. Ne kadar çok zaman ayırırsanız ve kelime tekrarı yaparsanız o kadar çabuk konuşmaya başladığını göreceksiniz. Birçok kuş sahibi, ilk etapta kuşlarına; cici kuş, babacık ve aşkım gibi kelimeleri öğretmektedirler.

Muhabbet Kuşuna İlk Hangi Kelime Öğretilmeli?

Eğer muhabbet kuşunuza bir isim verdiyseniz, ilk etapta kendi ismi ile başlayabilirsiniz. Dikkat edilmesi gereken bir diğer husus ise içerisinde; B, Ç, Ş, K ve P harflerinin yer aldığı kelimelerin, muhabbet kuşları tarafından daha hızlı ve kolay öğrenilebileceğidir.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir