Sinema

Nope Konusu, Oyuncuları ve İncelemesi

nope konusu

Nope, 22 Temmuz 2022’de vizyona giren bir korku-bilim kurgu filmidir. Film, Türkçeye “Hayır” olarak çevrilmiştir. Nope, “Biz” ve “Kapan” isimli filmleriyle bilinen başarılı yönetmen Jordan Peele tarafından kaleme alınıp yönetilmiştir. Filmin başrolünde Daniel Kaluuaya, Keke Palmer ve Steven Yeun gibi yetenekli oyuncular yer almaktadır. Ülkemizde 19 Ağustos 2022′ de vizyona giren film iyi bir gişe başarısı elde etmiştir. İşte, Nope konusu, oyuncuları ve incelemesi hakkında tüm bilgiler!

Nope Konusu

nope konusu
Nope Konusu gökyüzünde ilginç isimlerin ortaya çıkmasıyla başlıyor.

Nope konusu itibariyle Kaliforniya’nın sessiz sakin bir kasabasında yaşayan sıradan insanların ürkütücü bir keşif yapmasını anlatıyor. Kaliforniya’da kanyona yakın yerde yaşayan yöre halkının başından geçenler ustalıkla ele alınıyor. İki kardeşle başlayan hikayeye, olaylar ilerledikçe yeni karakterler de katılıyor. Kasabada yaşanan gizemli olaylar sonrasında kasaba halkı bu gizemin peşine düşüyor.

Nope, babalarının çiftliğinde çalışan iki kardeşi göstererek başlıyor. OJ ve Emerald isimli iki kardeş birbirlerinden farklı fikirlere sahip olsalar da birlikte at çiftliğinde çalışıyorlar. OJ babasına hayran ve geleneklerine aşırı bağlı olan kardeştir. Emerald ise kasaba yaşamından sıkılmakta ve şehir hayatına özlem duymaktadır. Babalarından kalan bu çiftliği satmak ve şehre yerleşmek istemektedir. Fakat OJ çiftliği satmayı değil toparlayıp tekrar eski haline getirmek istemektedir.

Bu iki kardeş çiftlikte çalışırken birtakım gizemli olaylara tanık oluyorlar. Çiftlikte atlar ortadan kaybolmaya başlarken gökyüzünde tuhaf cisimlerle karşılaşıyorlar. Babaları da gizemli bir şekilde vefat ettiği için bu olayların nedenini araştırmaya başlıyorlar. Daha sonra bunun bir ufo olduğunu ve uzaylı istilası ile karşı kaşıya kaldıklarını anlıyorlar. Çiftliğe kamera sistemi kurarak çiftlikte olan gizemli olayları yakalayıp kaydetmek istiyorlar. Ama bunda başarılı olamıyorlar ve mecburen bir görüntü yönetmenini işe alıyorlar.

İstedikleri kanıtları bir türlü elde edemeyen ekip, kendilerini düşündüklerinden daha büyük bir olayın içinde buluyor. Olaylar buradan sonra yükselişe geçiyor.

Nope filminin kadrosu ve çekim sürecini yakından incelemek istiyorsanız tıklayın. 

Nope Oyuncuları

Nope konusu, oyuncuları ve incelemesi itibariyle yakaladığı başarısını deneyimli  kadrosuyla perçinlemiştir. Başarılı ve bilindik oyuncu kadrosuna sahiptir. Nope filminde oyuncu karakter bağlantısı çok iyi örülmüştür. Filmin başrol oyuncularını;

  • Daniel Kaluuya- OJ Haywood rolünde,
  • Keke Palmer- Emerald Haywood rolünde,
  • Steven Yeun- Ricky ‘Jupe’ Park rolünde,
  • Michael Wincott- Antlers Holst rolünde görmekteyiz.

Filmdeki yan oyuncuları ise;

  • Keith David’i Otis Haywood Sr. rolünde,
  • Barbie Ferreira’yı Nessie rolünde,
  • Brandon Perea’yı Angel Torres rolünde,
  • Sophia Coto’yu Mary Jo Elliott rolünde,
  • Donna Mills’i Bonnie Clayton rolünde görmekteyiz.

Filmin ana karakterleri daha önce ses getiren yapımlarda yer almış başarılı oyunculardan oluşmaktadır. Oyuncu seçimi konusunda ekstra dikkatli davrandığını söyleyen yönetmen, işi aceleye getirmemiş ve her karakter için en uygun kişiyi özenle seçtiğini belirtmiştir.

Nope  İncelemesi

nope incelemesi
Metafor ve alt metinler filmin değerini artırıyor ve izleyicilerde ayrı bir heyecan uyandırıyor.

Nope konusu itibariyle korku- bilim kurgu kategorisinde yer alsa da aslında gerilim filmi olarak değerlendirilmektedir. Yönetmenin önceki filmlerindeki havası, burada da hakimdir. Filmin fragmanı çok ilgi çekmiş ve izleyicide büyük ilgi uyandırmıştır. Nope, pandemi döneminde en çok darbe alan sektörlerin başında gelen film sektörüne yeniden nefes veren yapımlardandır. Fragmanı sayesinde çoğu izleyici tarafından merak edilmiş ve bu yüzden gişeden mutlu ayrılmıştır.

Metafor ve Alt Metinler

Film Hollywood korku filmlerine karşı olarak çekilmiştir, diyebiliriz. Aslında yönetmen korku filmlerinin de bazı mesajlar içerebileceğini gözler önüne sermiştir. Filmde metafor ve alt metinlerle izleyiciye anlatılmak istenen şeyler vardır. Ayrıca ya çok sevilmesi ya da hiç sevilmemesini de buna bağlayabiliriz. Bizce filmdeki metaforları kavrayanlar filmi sevenler tarafındadır.

Zirve

Yönetmenin filmde alışılmışın dışına çıktığı yerler görülmektedir. Zirve sahnesi genelde filmlerin sonlarına doğru kullanılmaktadır. Ama Nope’da zirve, sondan önce bizi karşılıyor ve Nope için tek bir zirveye sahiptir diyemeyiz. Olay örgüsündeki dalgalanmalar seyirciyi kendine bağlarken heyecanı da doruklara taşıyor. Bu yüzden sadece korku değil aynı zamanda macera ve gerilim filmidir, demek yanlış olmaz.

Yönetmenden İzler

Filmle ilgili diğer ilgi çekici durum da filmde kardeşlerin gariplikleri kayda alma isteğidir. Aslında burada yönetmen kendine ayna tutuyor ve “İşte ben de bu yüzden korku filmi çekiyorum” der gibi bize ekrandan sesleniyor. Korkunç olaylara tanıklık etme içgüdüsünü ele alışı filmin bizdeki yerini sağlamlaştırıyor. Yönetmen kendini filmde hem apaçık gösterip hem de aslında ustalıkla saklıyor. İlerde sinema derslerinde işlenmesi muhtemel bu filmin dönemine denk gelmek biz sinemaseverler için güzel bir nimet.

Film içeriklerimizi sevenler için harika bir önerimiz var: Ruh Göçünün Sinema Hali: Reenkarnasyon Filmleri

Sıkça Sorulan Sorular

[toggle title=”Nope Filminin Yönetmeni Kimdir?” state=”close”]Nope, önceden “Biz ve “Kapan” isimli filmleriyle bilinen başarılı yönetmen Jordan Peele tarafından kaleme alınıp yönetilmiştir.[/toggle]

[toggle title=”Nope Filminin Türü Nedir?” state=”close”]Nope korku ve bilim kurgu türünde bir filmdir.[/toggle]

[toggle title=”Nope Filminin Imdb Puanı Kaçtır?” state=”close”]Nope, 6,8/10 olarak değerlendirilmiştir.[/toggle]

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir