Sağlık

Öksürürken Baş Ağrısı Neden Olur? 

Öksürürken Baş Ağrısı Neden Olur? 

“Öksürürken baş ağrısı neden olur?” sorusunun cevabı pek çok insan tarafından merak ediliyor. Yaşam konforunu bir hayli azaltan, tedirgin eden ve sürekli akseden öksürük sırasındaki baş ağrısıyla alakalı tüm soruların cevabını bu yazımızda anlatacağız. Siz de öksürükle beraber gelen baş ağrısının nedenini öğrenmek için içeriğimizi okuyun! 

Hapşırınca veya Öksürünce Baş Ağrısı Nedenleri 

Hapşırınca veya öksürünce baş ağrısı, birçoğumuzun başına gelen bir durumdur. Saniyelik bir ağrı olan bu reaksiyon, ilk önce alın bölgesinde başlar. Daha sonra yanlara ve ense kısmına doğru ilerler. Sadece öksürük ya da hapşırmayla değil ani bir manevra ve ıkınmayla da bu semptomlar yaşanabilir. 

Bu durum, genellikle kafadaki iç basınç düşüklüğünden kaynaklı yaşanır. Genellikle birkaç dakika sürer. Ancak öksürünce eğilince baş ağrısı nedeni sadece iç basınç kaynaklı değildir. Baş ağrısını oluşturabilecek nedenler sırasıyla şu şekildedir: 

  • Tek taraflı şah damar tıkanıklığı 
  • Yırtılmamış anevrizma
  • Arka çukur lezyonu
  • Arnold Tip 1 malformasyonu 

Yukarıdakiler, öksürük sonrası gelen baş ağrısının ciddi nedenleri arasındadır. Eğer baş ağrısının yanında daha farklı semptomlar gösteriyorsanız, örneğin rastgele burun kanaması ya da baş dönmesi, en yakın sağlık kuruluşuna başvurmalısınız. Bir beyin MR’ı çektirerek hastalığın nedeni anlaşılır ve duruma göre tedavi olabilirsiniz.  

Eğilince Baş Ağrısı Neyin Belirtisi?

Öksürürken Baş Ağrısı Neden Olur? 
Öksürmenin dışında eğildiğinizde de zaman zaman baş ağrısı yaşayabilirsiniz.

Eğilince baş ağrısı, genellikle iltihaplanma sonucu ortaya çıkar. Sinüslerde var olan iltihaplar, eğilip kalkarken baş ağrısına sebebiyet verir. Şakak kemiklerinde başlayan, kafanın her iki tarafından zonklayıcı bir hisle beraber gelen bu ağrı oldukça rahatsız edicidir. Doktorunuzun reçeteli şekilde yazdığı iltihap kurutucu ilaçları düzenli kullanırsanız bu ağrıları ortadan kaldırabilirsiniz. 

Eğilince baş ağrısı, sadece sinüslerin dolmasıyla baş gösteren bir semptom değildir. Bu durum, vücut susuz kaldığı zaman da ortaya çıkar. Susuzluk baş ağrısının, dönmesinin başlıca nedenleri arasındadır. Düzenli su içerek bu ağrının önüne geçmeniz mümkündür. 

En çok bilinen tetikleyici hastalıklardan birisi de migrendir. Baş ağrılarının ana nedeni, her zaman migren olarak bilinir. Ancak bu düşünce oldukça yanlıştır. Migren atakları, gün içinde her daim yaşanabilir. Baş ağrısıyla beraber; mide bulantısı, kusma, ışık hassasiyeti belirtileri de beraberinde getirir. Eğilince baş ağrısı oluşmasının nedeni, migrenden kaynaklı olabilir. Bu saydıklarımız baş ağrılarınızın başlıca sebepleri arasındadır. Fakat tam bir teşhis koymak adına uzman hekimlerce muayene olmayı ihmal etmemelisiniz. 

Balgamlı Öksürük ve Baş Ağrısı Neyin Göstergesidir? 

Balgamlı öksürük ve baş ağrısı, genellikle; alerji, sinüzit ve zatürre gibi hastalıkların habercisidir. Bunu, yaşayanlarda yoğun mukusla beraber baş ağrısı semptomları ortaya çıkar. Doktor onaylı yazılan antibiyotik ilaçlarla tedavisi kısa zamanda gerçekleşir. Fakat; KOAH, verem, bronşit ya da reflü gibi ciddi sağlık sorunları oluşturabilecek hastalıklara sahip insanlarda da balgamlı öksürük ve baş ağrısı görülebilir. 

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir