TeknolojiHaberler

OpenAI Yapay Zeka Metinleri Algılayan Sistemini Kapattı

OpenAI Yapay Zeka Metinleri Algılayan Sistemini Kapattı

Yapay zeka araştırma şirketi olan OpenAl, insanlığa yararlı olacak yapay zeka araştırmaları yapmak üzere kurulmuştur. Tüm dünyada büyük ilgi çeken ChatGPT’nin de kurucusu olan şirket, 31 Ocak 2023 tarihinde kullanıma sunduğu Text Classifier ile bütün dikkatleri yine üstüne toplamıştır. Ücretsiz olarak kullanılan web tabanlı bir uygulama olan bu sistemle, yapay zeka kullanılarak hazırlanan metinler ve işler pratik bir şekilde kontrol edilmekteydi. Temmuz ayında herkesi şaşırtan ani bir karar alan OpenAl yapay zeka metinleri algılayan sistemini kapattı. Bunun nedeni ise uygulamanın sağlıklı sonuçlar vermemesi oldu.

OpenAI Yapay Zeka Metinleri Algılayan Sistem Neden Kapandı?

OpenAI Yapay Zeka Metinleri Algılayan Sistemini Kapattı
OpenAI, yapay zeka metinlerin tespiti konusundaki başarısızlıklar nedeniyle uygulamayı kapatma kararı aldı.

Yapay zekayla hazırlanan metinlerin tespitini yapmaya yardımcı olan OpenAl Text Classifier 2023, Temmuz ayında şirket tarafından sessizce kapatıldı. 31 Ocak 2023 tarihinde kullanımına sunulan bu sisteme, en başından OpenAl tarafından, fazla güvenilmemesi konusunda uyarı yapılmıştı. Olası sorunları giderme konusunda Ocak ayından beri başarılı olmayan ünlü yapay zeka şirketi, çareyi sistemi tamamen kapatmakta buldu.

OpenAl metin üretme botu olan ChatGPT ya da benzeri botlarla hazırlanan yapay metinlerini tespit etmeye yarayan bu sistem, birçok hata vermişti. Bu nedenle kontrol edilen metinlerin ve işlerin robotlar tarafından ya da insan eliyle yazıldığı hakkında yanlış sonuçlar alınmıştı. 6 aylık süre içerisinde olumsuz eleştirilerin hedefi olan OpenAl, yapay zeka metinleri algılayan sistemini kullanım dışı bırakmıştır.

Openai Yapay Zeka Metinleri Algılayan Sistem Yeniden Açılacak Mı?

Özellikle metin ve görsellerin insanlar tarafından ya da yapay zekayla yazılıp yazılmadığını kontrol eden Openai Text Classifier sisteminin kapanmasından sonra, yeniden kullanıma sunulma durumu da merak konusu oldu. ChatGPT ile ilgili şikayetlerin de çok gelmesi ve hazırlanan çalışmaların botlar tarafından oluşturulmasını istemeyenler tarafından kullanılan bu kontrol sisteminin, ilerde yeniden açılması hakkında şirket yetkilileri kısa bir açıklama yaptı.

Yapılan açıklamada, yapay zeka metinlerinin kontrolünde kullanılan uygulamanın geliştirilip daha iyilerinin hazırlığı için çalışmaların devam ettiği Openai yetkilileri tarafından ifade edildi. Tanımlama araçlarında sorun olduğunu bildiren şirket yetkilileri tamamen güvenilir hale gelmeden uygulamanın yeniden kullanıma açılmayacağını söyledi. Şu an için internet dünyasında hazırlanan metinlerin ya da görsellerin yapay zeka tarafından hazırlanıp hazırlanmadığını kontrol eden farklı uygulamalar olsa da, hiçbirine tam olarak güvenilemeyeceği de ortadadır.

Yapay zeka ile neler yapılabilir? Detayları yazımızda bulabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

OpenAl ChatGPT Ücretli mi?

Sohbet botu olarak da adlandırılan OpenAl ChatGPT ücretsiz olarak kullanılan bir uygulamadır.

OpenAl Kim Tarafından Kurulmuştur?

Dünya genelinde en çok kullanılan uygulamalardan biri olan yapay zeka metin üretme botu olan ChatGPT’yi kodlayan OpenAl, Elon Musk ve Sam Altman tarafından kurulmuştur.

OpenAI Ne Zaman Kurulmuştur?

Yapay zeka araştırma şirketi olan Openai, 11 Aralık 2015 tarihinde Amerika Birleşik Devletleri’nde kurulmuştur.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir