Seyahat

Peru’da Gezilmesi Gereken Yerler

Peru’da Gezilmesi Gereken Yerler

Kültürel zenginliği, doğal güzellikleri ve turistik açıdan oldukça önemli olan Peru, kesinlikle gezilip görülmesi gereken ülkelerden biridir. Bu yazımızda Peru’da gezilmesi gereken yerleri listeleyecek ve gezi planlamalarınızda sizlere yardımcı olacak bilgileri paylaşacağız. İşte Peru’da kesinlikle görmeniz gereken yerler…

Lima Katedrali

Lima Katedrali
Lima Katedrali

Lima şehrinin merkezi ve Lima’nın “Krallar Şehri” olarak anılmasının sağlandığı yer olan Palaza Mayor üzerinde yer alan Lima Katedrali, 1535 yılında inşaatına başlanmış ve 1649 yılında tamamlanmış bir yapıdır. Palaza Mayor’daki Başpiskoposluk Sarayı’nın yanında bulunan Lima Katedrali, her ne kadar geçirdiği restorasyonlar nedeniyle birçok özelliğini kaybetse de içerisinde hala 18.yüzyıl neo-klasisizm akımının etkilerini yansıtan eserler yer almaktadır. Katedralin ana girişinde Peru’da yer alan İnka topraklarını işgal eden İspanyol komutan Francisco Pizarro’nun kemikleri bulunmaktadır.

Machu Picchu

Machu Picchu
Machu Picchu

Machu Picchu bir İnka antik şehridir. Dünyanın yedi harikasından biri olarak anılan şehir, And Dağları’nın zirvesinde Urubamba vadisinde yer almaktadır. 1450 yılları civarında İnka hükümdarı Pachacutes Yupanqui tarafından inşa ettirilmiştir. Bugüne kadar zarar görmeden gelmeyi başarabilmiş olan Machu Picchu’nun nasıl günümüze kadar gelmeyi başardığı bilinemese de İspanyol işgali sırasında sık dağlar arasında kaldığı için fark edilmemesinin etkilerinin de olduğu söylenmektedir. Hakkında herhangi bir bilgi olmayan şehrin adı da bilinemediğinden Machu Picchu, ismini bir dağın zirvesinden almıştır. Keçuca’da bu, “eski zirve” anlamına gelmektedir.   Güney Amerika’nın en önemli arkeolojik alanlarından olan Machu Picchu’nun Peru’da kesinlikle ziyaret edilmesi gerekmektedir.

Larco Müzesi

Larco Müzesi
Larco Müzesi

Başkent Lima’da yer alan Larco Müzesi, turistlerin Peru’daki uğrak noktalarından biridir. Kronolojik olarak yaklaşık 3000 yıllık eserlerin sergilendiği müzede eski Peru tarihini tüm ayrıntıları ile görebilmek mümkün olmaktadır. Larco Müzesi; sergileri, seramik heykelleri, metalleri, altın ve mücevherleri, eski yerli kültürünü temsil eden ögeleri ve erotik heykel galerileri ile çok geniş bir tarihi koleksiyonu sergilemektedir.

Sacsayhuamán

Sacsayhuamán
Sacsayhuamán

Peru’nun Cusco şehrinde yer alan İnka kalesi harabeleri Sacsayhuamán, şehir merkezine 3 km uzaklıkta yer almaktadır. İspanyol istilaları ve depremler nedeniyle zarar görmüş ve günümüzde kalenin yalnızca üçte biri ayakta kalabilmiştir. Sacsayhuamán’ın şehre en tehlikeli girişi koruyan bir kale olduğuna dair teoriler bulunmaktadır. Yapının dev boyutlarda taş duvarlardan yapıldığı görülmektedir ve kaya bloklardan oluşan çok sayıda geniş merdiveni bulunmaktadır.

Pisac

Pisac
Pisac

Pisac, bir Peru şehridir ve aynı zamanda bir İnka eski dağ hisarıdır. Kutsal İnka Vadisi üzerinde her alan şehir, iki kısımdan oluşmaktadır. Bir tarafı esas şehir iken bir tarafı kutsal mahalle olarak bilinmektedir. Özellikle İnka tapınaklarında yer alan ve İnkaların güneşin ona bağlı olduğuna inandıkları kaya “Intihuatana” için bile görülmeye değer bir yerdir.

Nazca Çizgileri

Nazca Çizgileri
Nazca Çizgileri

Güney Peru’da Nazca Çölü’nde yer alan Nazca Çizgileri, gizemli havası ile dünyada ünlü olmuştur. İlk Nazca Çizgisi 1926’da keşfedilmiş ve ne amaçla yapıldıklarına dair herhangi bir bilgi bulunamamıştır. Genellikle uydu fotoğraflarından bakıldığında şekillerinin belli olduğu çizgilerin bazıları gökbilimi bazıları ise ayinler nedeniyle yapılan şekillerden oluşmaktadır. Üçgen, sarmal, maymun, köpek, çiçek gibi pek çok şeklin de olduğu bilinmektedir.

Humantay Gölü

Humantay Gölü
Humantay Gölü

Peru’da yer alan Humantay Gölü ülkenin kutsal mekanlarından biridir. Yıllardır ayinlerin ve törenlerin yapıldığı Humantay’ın dağlarla çevrili doğası son derece huzurlu bir ortam olmasını sağlamaktadır. Doğayı deneyimleyebileceğiniz en iyi yerlerden biri olan Humantay’ı Peru’da kesinlikle ziyaret etmelisiniz.

Chan Chan

Chan Chan
Chan Chan

Moche Vadisi’nde yer alan ve Güney Amerika’daki Kolomb öncesi dönemin en büyük şehri olduğu bilinen Chan Chan, kesinlikle görülmeye değer bir arkeolojik bölgedir. UNESCO’nun Dünya Mirası ilan ettiği bölgenin önceden toplu mezar olarak kullanıldığı bilinmektedir. “Ciudadela” olarak adlandırılan bu mezarların kraliyet ailesine mensup olunup olunmadığının anlaşılacağı şekilde yapıldığı söylenmektedir. Sınıflı bir toplumun yaşadığının işareti olan bu yapılar kesinlikle görülmeye değer birçok tarihi eseri barındırmaktadır. Günümüzde ise Chan Chan’ın çeşitli nedenler ile devamlı olarak bozulduğu bilinmektedir.

Amazon Ormanları

Amazon Ormanları
Amazon Ormanları

Amazon Ormanları’nın yaklaşık %15’lik bir kısmı Peru’da yer almaktadır. Peru’nun doğu kıyısını oluşturan Amazon Ormanları’nın gezilecek iki merkezi bulunmaktadır. Bunlar; Iquitos ve Puerto Maldonado’dur. İlk bölüm olan Iquitos aynı zamanda Amazon Nehri’nde yapılacak tekne gezileri ve yürüyüşlerin uğrak merkezidir.

Amazon Ormanları’na hayat veren Amazon Nehri, Peru’daki And Dağları’ndan doğmaktadır ve bu da Peru’nun muhteşem doğasının tadına varılması için uğrak noktalardan biri olduğunun işaretidir. Puerto Maldonado ise Cusco’ya yakın bir bölge olduğundan özellikle turlar ile gezilmesi önerilmektedir. Ayrıca yine Peru Amazonları’nda yer alan ve UNESCO Dünya Mirası olarak ilan edilen Peru’nun en büyük milli parkı Manu Milli Parkı’nı da kesinlikle ziyaret etmelisiniz.

Titicaca Gölü

Titicaca Gölü
Titicaca Gölü

Güney Amerika’nın en büyük tatlı su gölü olan Titicaca, And Dağları’nda yer almakta ve Batı kıyısı Peru’da iken doğu kıyısı Bolivya’da bulunmaktadır. Birçok adayı içinde bulunduran bu gölde yüzen adacıklarda yaşayan Uros halkı vardır. Eşsiz doğası ve su üzerinde yaşayan Uros halkı ile tanışmanın mümkün olduğu Titicaca Gölü, farklı kültürleri tanıyabilmek açısından oldukça güzel bir deneyim imkânı sunmaktadır.

Bu tarihi ve doğal güzelliklere ek olarak Peru’ya olan ziyaretiniz sırasında kesinlikle görmeniz gereken turistik yerlerden bazıları ise şunlardır;

  • Santa Catalina Manastırı
  • Winay Wayna
  • Cotahuasi Kanyonu
  • Marcahuasi
  • Coricancha
  • Pizarro Sarayı
  • Taquile Adası
  • Tacama
  • Lima Piramitleri
  • Mancora

Cumbemayo

Cumbemayo
Cumbemayo

Güney Amerika’daki en eski insan yapımı yapılardan olan Cumbemayo, MÖ 1500 civarı inşa edilmiş bir arkeolojik sit alanıdır. Su kemerleri ve mağaraların yer aldığı bölgede pek çok petroglif (taş üzerine yapılan oymalar) bulunmaktadır. İlginç yapıları ile Peru’da ziyaret edilmesi gereken yerlerden biri kesinlikle Cumbemayo olmalıdır.

Peru Nasıl Bir Ülke?

Peru Nasıl Bir Ülke?
Peru, Güney Amerika’da yer almaktadır.

Peru, Güney Amerika’da yer alan kuzeyinde Ekvador ve Kolombiya, doğusunda Brezilya, güneydoğusunda Bolivya, güneyinde Şili ve batısında Büyük Okyanus’a sınırları olan bir ülkedir. Resmi adı Peru Cumhuriyeti olan ülkenin başkenti Lima’dır. Etnik gruplar açısından oldukça çeşitli olan ülkenin üç resmi dili bulunmaktadır. Temel iletişim dili İspanyolcanın yanında Keçuca ve Aymaraca da ülkenin resmi dilidir. Yaklaşık 30 milyonluk bir nüfusu vardır ve nüfusun büyük bir çoğunluğu Kızılderili kökenlidir. Bu da Peru’yu nüfus çoğunluğu Kızılderili olan üç ülke arasına sokmaktadır. Üniter devlet başkanlık sistemi ile yönetilmekte olan ülkede, Nuevo Sol (PEN) para birimi kullanılmaktadır.

Tarihsel açıdan İnka İmparatorluğu’nun merkezi olmasıyla oldukça önemli bir bölgedir. İnka İmparatorluğu’nun çok geniş bölgelere yayılması, kültürel faaliyetleri gibi etkenler Peru’nun birçok arkeolojik mirasa sahip olmasına ve etnik çeşitliliğin fazla olduğu ülkelerden biri olmasına yol açmıştır. Bu kültürel çeşitlilik üzerinde 1532’de İspanyolların ülkeyi fethetmesinin etkileri vardır. İspanyol işgalcilerin gelişiyle kültürel yapılarında değişimler yaşanmış ve aynı zamanda dini açıdan da etkilenmişlerdir.

Dünyadaki biyolojik çeşitliliğin en fazla olduğu ülkelerden olan Peru’da bölgelere göre değişen pek çok hava durumu yaşanmaktadır. Peru’nun iklim çeşitliliği, doğal zenginlikler açısından çok sayıda bölgeye sahip olmasına neden olmuştur. Kurak ve kumlu kıyılarından yağmur ormanlarına kadar çok çeşitli bir florası vardır. Bu zenginlikleri sayesinde Peru’da hayvan ve bitki çeşitliliği oldukça fazladır. Mutfak kültüründe de etkilerini görebildiğimiz bu zenginlik, etnik çeşitlilikle beraber gelen mutfak kültürleriyle de katlanmaktadır.

Peru’ya gittiyseniz başkenti olan Lima’yı da görmeniz gerekir. Lima’da keyifli vakit geçirebilmek için Lima Gezilecek Yerler başlıklı yazımıza göz atmayı unutmayınız.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir