Bilim

Peter Hewitt Neyi İcat Etmiştir?

Peter Hewitt Neyi İcat Etmiştir?

Peter Hewitt Amerikalı ünlü bir elektrik mühendisidir. 1962 yılında İngiltere’de doğan ve sonrasında Amerika’da yaşamaya başlayan ünlü mühendis, bilim dünyasına kazandırdığı birçok farklı buluş ile tanınmakta ve sevilmektedir. Öyle ki “Peter Hewitt neyi icat etmiştir?” sorusu sıklıkla sorulur.

Peter Hewitt Nasıl Tanındı?

Peter Hewitt’in tanınmasını sağlayan ilk olay “The Candy Show” adlı kısa filmin BAFTA ödülü kazanmasıdır. Mezun olduğu üniversite ise Ulusal Film ve Televizyonculuk Okulu’dur. Üniversiteden sonra Amerika’da hayatını yaşamaya devam etmiştir.

Peter Hewitt 1901 yılında bir buhar lambası icat etmiştir. Buhar lambası en ünlü olan ve en çok ilgi toplayan icatları arasında listenin başında gelmektedir. Bu buhar lambası, mavimsi beyaz bir ışık yayar ve içerisinde civa bulunur. Flamanı yanma ve kordan koruma amacıyla lambanın içerisinde metal olan bir kaplamadan ve karbon flamandan yararlanmıştır. Bu lamba buluşu bilim dünyasında floresan lambanın atası olarak kabul görmüş ve Peter Hewitt’e büyük bir ün kazandırmıştır.

Peter Hewitt’in meydana getirdiği bu lamba sonraki zamanlarda sodyum buharı yardımı ile daha da fazla ışık veren bir aydınlatma aracı haline getirilmiştir. Bu icat Peter’dan sonra gelen bilim insanlarına icat edebilecekleri lambalar ile ilgili ilham kaynağı olmuş ve yeni ürünlerin oluşturulmasının önünü açmıştır. Buhar lambasından sonra erime noktaları daha yüksek olan ve daha fazla ışık saçan lambalar oluşturulmuş ve piyasaya sürülmüştür.

Peter Hewitt İcatları

Peter Hewitt Neyi İcat Etmiştir?
Peter Hewitt, elektrik alanındaki icatlarıyla ünlüdür.

Peter Hewitt’in icatlarının genel anlamda elektrik alanı çevresinde meydana geldiği söylenebilir. Kendisi çoğunlukla bu alanda ortaya koyduğu ürünler ile tanınmakta ve öne çıkmaktadır. Peter, mavimsi beyaz ışık oluşturan buhar lambasının ilk mucidi olarak kabul görmektedir. Bunun yanında elektrik ışıklarında kullanılması gereken yedi farklı sistematik elementi de icat eden bir bilim insanı olması kendisini oldukça bilinir hale getirmektedir.

Bunun yanında Peter elektrikli arabalar için oldukça önemli olan elektrikli motorların icadında ve geliştirilmesinde de büyük bir yer kaplamıştır. Hewitt’in meydana getirdiği ve insanlığa fayda olarak kazandırdığı tüm icatları, günümüzün dünyasında hala kullanılmakta olan ışık kaynakları ve elektrikli araçlar teknolojilerinin gelişmesinde fazlasıyla etkili bir rol oynamıştır.

Elektrik alanında daha fazla bilgi almak için “Güneş Enerjisinden Nasıl Elektrik Üretilir?” yazımıza göz atabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Peter Hewitt Nerede Okumuştur?

Peter Hewitt üniversite eğitimini Ulusal Film ve Televizyonculuk okulunda almıştır.

Peter Hewitt’in En Önemli İcadı Nedir?

Peter Hewitt’in en önemli icadı buhar lambalarıdır. Buhar lambaları kendisinden sonra gelecek bilim insanları için ilham kaynağı olmuş ve yeni aydınlatma ürünlerinin geliştirilmesinin önünü açmıştır.

Peter Hewitt’in En Çok İlgi Duyduğu Alan Nedir?

Peter Hewitt’in en çok ilgi duyduğu alan elektriktir. İcatları da bu alanın çevresinde oluşmuştur.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir