Ne, Ne Değildir?

Plasebo Etkisi Nedir ve Kullanım Alanları Nelerdir?

Basit olarak, insanın kendisine iyi geleceğini zannederek kullandığı bir ilaç ya da tedavinin, hiçbir tesir etmeyen bir tedavi ile işe yaramasını ön gören teori. Biraz daha detaylı anlatırsam eğer, günümüzde yaşlılarda en çok gözlemlenen hastalık hastalığı psikolojisini atlatamama durumunun önüne geçmek adına uygulanır. Burada yaşlı bir kişinin hastalığının tedavisi için ilaca ihtiyacı olduğunu ve ilaç dışında iddia ettiği hastalığının tedavi edilmediğini varsayalım. Böyle bir durumda doktor kontrolünde kişiye ilaç yerine geçebilecek ve hastanın onu ilaç olarak zannedebileceği bir durum yaratılır. Kişi de aldığı bu tedavinin, zannettiği hastalığa çözüm olacağını düşünerek iyileşme gösterir.

Tıpta bir çok çözümü olmayan hastalığa karşı kullanılan Plasebo etkisi, hastalar üzerinde denendiğinde büyük bir başarı yakalamıştır. Psikolojinin, fiziksel hastalıklarımızda ya da gündelik hayatımızda olan etkisini gösteren bu durum sayesinde, insan zihninin gücü bir kez daha gözler önüne gelmiştir.

Düşünce Gücü İle Tedavi

Turin üniversitesinde Fabrizzio Bendetti tarafından gerçekleştirilen bir deney olayı çok daha farklı seviyelere getirmiştir. Deneklere acı hissedebilecekleri küçük miktarda elektro şok uygulayan Fabrizzio sonrasında acıyı azaltabilecek bir morfin sürdüğünü söylüyor. Aslında deneklerine uyguladığı şey sadece tuzlu su olmuştu. Sonrasında hastaların aynı bölgelerine acı hissi uyandırmak için tekrar elektrik verdiğinde hiçbir hastanın acı hissetmediği ortaya çıkıyor. Düşünce gücü ile tedavi edilmek aslında o kadar da zor olmadığını gösteriyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu