BilimNe, Ne Değildir?

Rüzgar Enerjisi Nedir?

Rüzgar enerjisi, yenilenebilir enerji kaynakları içinde en etkili olanlardan biridir.

Rüzgar enerji sistemlerine girmeden öncesinde havayı ve hava olanlarını tanımlamak gerekmektedir. Hava aslında bir akışkandır. Suyun aksine gazı göremediğimiz için bunu nitelendiremiyoruz. Sıvılardan farklı olarak, gaz çok daha hızlı hareket eder ve bulundukları alanı çok çabuk doldurur. Havanın bu yapısını, kinetik enerjiye dönüştürülmesine de rüzgar enerjisi denir. Aynı mantığı kullanarak su ya da sıvı olan maddelerin yer değiştirerek yapılan enerjiye de hidro elektrik adı verilir. Sıvı değişiminin elektrik üretimi sağlandığı tesislere hidro elektrik santrali, rüzgar enerjisinden üretilen merkezlere de Rüzgar santrali denilir.

Rüzgar Enerjisi Sistemi Nasıl Kurulur?

Rüzgar enerji sistemlerini, her yıl artan Ar-Ge teknolojileriyle, dünyadaki enerji üretiminde her yıl yükselen değerler hazırlayan bir sistem oluşturmuştur. Rüzgar santrali kurulumu tamamlanmasının ardından, hazırlanmış olan pervanelerin dönüş hareketi ile birlikte şaftı döndürür. Haznesine bağlı olan jeneratör yardımı ile hareket enerjisi, elektrik enerjisine dönüş yapar. Rüzgar enerjisi prensip olarak gündüzleri çalışır. Geceleri soğuyan hava, yere yakın bölümleri güneşin ışınları ile ısınır ve ısınan hava genleşir ve yükselir. Sıcak ve soğuk havanın yaşadığı değişim sayesinde rüzgar oluşur.

Rüzgar Türbini Nedir?

Rüzgar Türbini Nedir?
Temelde bir rüzgar tribünü 3 bölümden oluşur.

Rüzgar türbini basit olarak rüzgar enerjisini, elektrik enerjisine döndürmeye yarayan araçtır. Üç bölümden oluşur:

Pervane Kanatları

Rüzgar esme gücü ile pervane kanatları ile buluşur. Pervanenin coğrafi olarak iyi bir yere koyulması gerekmektedir. Böylece en iyi rüzgarı alarak dönmeye başlar ve alt kısmında olan şaftın dönmesi ile motor içerisine hareket verir. Motor çıkışı ile birlikte enerji sağlanması mümkün hale gelir.

Şaft

Şaft pervane ve motor arasında olan aracı durumundadır. Pervane döndükçe, yapının içerisinde ki şaft da hızlı bir şekilde döner ve alt kısımda yer alan motorun, jeneratöre elektrik üretmesini sağlar.

Jeneratör

Elektromanyetik indüksiyon sayesinde, elektrik enerjisini ortaya çıkartır. Oyuncak araba sistemlerinde yer alan elektrikli motorlar ile temel olarak aynı prensipte çalışır. Mıknatısların ortasında yer alan tellerin sarmalandığı bölümde, pervane şaftı döndüğü zaman sarım bölgesi de dönmeye başlar. Sonucunda alternatif akım yani AC ortaya çıkartılmış olur

Günümüz Enerjisinde Rüzgar Enerjisinin Yeri

Günümüz de yenilenebilir enerji kaynakları ile enerji üretimi oldukça revaçta. Ülkemiz başta olmak üzere bir çok ülke Rüzgar Enerjisi alanında yatırımlar yapmakta. Bunun ile ilgili çalışmalara ve daha detaylı bilgilere Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı sitesinden ulaşmanız mümkün olacaktır.

Dünya üzerindeki enerji kaynaklarına dair daha fazla detay için Enerji Kaynakları Nelerdir ve Kaç Farklı Enerji Kaynağı Kullanılıyor? yazımıza göz atabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu