Finans

Portföy Bakiyesi Ne Demek? Nasıl Çekilir?

Portföy Bakiyesi Ne Demek

Finans alanıyla ilgilenen hemen herkes bir kez olsun portföy değeri kavramını duymuştur. Peki, portföy bakiyesi ne demek? Yazımızı inceleyerek kavram hakkında daha fazla bilgi alabilir ve yatırımlarınızı daha bilinçli bir şekilde yönetebilirsiniz.

Portföy Bakiyesi Ne Demek?

Temel olarak yatırımcının sahip olduğu toplam değere portföy bakiyesi denir. Bu bakiye, portföy sahibi kişinin hesabındaki tahvilleri, hisse senetlerini, emtialarını ve her türlü yatırım araçlarını kapsar. Sahip olunan mal varlıklarının değer artışına göre güncellenebilmektedir.

Portföy performansı, yatırımcının devamlı takip etmesi  gereken bir süreçtir. Böylece olası kayıp ve risk durumlarının önüne geçebilirsiniz. Örneğin, altına yatırım yapıyorsanız sürekli değer kaybettiği bir durumda portföyünüzü başka bir yatırım aracıyla dengelemeniz mümkündür. 

Yatırımcılar kazanç elde etmek için sürekli olarak portföylerini kontrol altında tutmalı, farklı yatırım araçlarıyla hesaplarını desteklemelidir. Bu noktada farklı yatırım stratejileri uygulanabilmektedir. Yatırımcıların performanslarını ölçümlemek için portföy bakiyesi son derece faydalı bir ölçüttür. 

Portföy Bakiyesi Nasıl Çekilir?

Portföy Bakiyesi Ne Demek
Portföy Bakiyesi, yatırımcının sahip olduğu finansal varlıkların toplam değerini ifade eder.

Portföy bakiyesi ne demek?” sorusu kadar merak edilen bir diğer konu da portföy bakiyesinin nasıl çekileceğidir. Bakiye, genellikle aracı bir banka tarafından tutulur. Bu nedenle hesabı bozdurmak ve hesaptaki yatırımı çekmek için de banka işlemlerinin gerçekleştirilmesi gereklidir. Portföy bakiyesi çekme adımlarını şu şekilde sıralamak mümkündür:

  1. Portföy değeri bakiyeye çevirme işlemlerinde ilk adım kurumun mobil uygulamasında yahut web sitesinde oturum açmaktır. 
  2. Hesaba girdikten sonra “hesap” kısmından bakiye ve işlemler kısımlarını bulmanız gerekir. 
  3. Bakiye işlemleri arasında “bakiye çekme”, “çekim işlemleri” ya da “para çekme” isimleriyle tanımlanan kısmı bulup işlemi başlatabilirsiniz.
  4. Çekilecek olan tutarı belirterek işlemi onaylama düğmesine basabilirsiniz. 
  5. Yüklü çekim işlemleri sırasında banka sizden kimliğinizi doğrulamanızı ister. Kimlik bilgilerinizi ve hesabınızda kayıtlı güvenli işlem bilgilerinizi eksiksiz ve doğru girmeniz önemlidir.   

İşlemi gerçekleştirdikten sonra “portföy bakiyesi ne zaman hesaba geçer?” sorusu da sıklıkla sorulur. Onaylandıktan 1-3 iş günü gibi kısa bir süre sonra hesabınıza geçen bakiyenizi dilediğiniz gibi kullanmanız mümkündür.

Portföy Bakiyesi Nasıl Korunur?

Portföy bakiyesini korumak için farklı pek çok yatırım stratejisi uygulanır. Döviz, altın, tahvil gibi farklı pek çok yatırım aracı bulunur. Kişiler diledikleri yatırım aracını kullanarak portföy bakiyelerini oluşturur. Ancak bazı durumlarda bu yatırım araçlarının değer kaybettiği ve kişiyi zarara sokma ihtimali doğurduğu görülebilir. Bu gibi durumlarda hızlı aksiyon almak son derece önemlidir. 

Portföy bakiyesi oluştururken pek çok kişi tek bir yatırım aracı kullanmaya yatkın olur. Ancak bu durumun bazı anlarda dezavantaj oluşturduğunu vurgulamak gerekir. Risk durumunu yönetebilmek ve tolerans oluşturabilmek için birden fazla yatırım aracı kullanmak büyük avantaj sağlar. 

Portföy bakiyesini koruyabilmek için uzun vadeli, duygusallıktan uzak bir bakış açısı geliştirmek de önemlidir. Anlık yükseliş ve düşüşlere kanmadan, uzun vadeli ve öngörülü planlama yapmak risk faktörlerini elemek için etkilidir. Bu noktada asıl riskin başlama anını tespit etmek zorlayıcı olabilmektedir. Stop-loss emirlerini kullanmak bu dezavantajın önüne geçmeyi sağlar. 

Son olarak portföy bakiyesini korumak için bir profesyonel yardım alınması mümkündür. Profesyonel bir bakış açısıyla değerlendirme yapmak, uygun finansal tavsiyeleri almak yatırımcılar için hayat kurtarıcı olmaktadır. 

Portföy Bakiyesinin Avantajları Nelerdir?

Portföy Bakiyesi Ne Demek

 

Portföy bakiyesine sahip olmanın sağladığı belli başlı avantajlar bulunmaktadır. Bu avantajları şu şekilde sıralamak mümkündür:

  • Uzun vadede getiri imkanı
  • Gelir elde etme ve bakiye büyütme
  • Uzun süreli yatırımlarda düşük vergi şansı
  • Etkili risk yönetimi
  • Var olan parayı risksiz değerlendirme imkanı

Tüm bu avantajlardan faydalanmak istiyorsanız bir portföy bakiyesi oluşturarak siz de yatırım dünyasında yer edinebilir, risksiz finansın tadını çıkarabilirsiniz.

Finansla ilgili daha fazla içerik için “Hisse Senedi Alış Satış Takas Tutarı Nedir?” başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir