Sağlık

Riviera Yağ Nedir? Riviera Yağ Zararları Nelerdir?

Riviera yağ nedir? Riviera yağ zararları nelerdir?

Sabah kahvaltılarının vazgeçilmezi olan ve birçok insanın faydalı olarak gördüğü besin denildiğinde aklınıza zeytinyağı gelebilir. Bu besinin bir versiyonu olarak karşımıza çıkan riviera yağı ise ne yazık ki çok bilinmez. Dolayısıyla bu yazı içerisinde “Riviera yağ nedir? Riviera yağ zararları nelerdir? Riviera yağının faydası var mıdır?” gibi soruları cevaplandırmaya çalışacağız.

Riviera Yağ Nedir?

Öncelikle riviera kelimesinin anlamını bilmekte fayda var. Bu kelime; Akdeniz’in denize olan kıyıları anlamına gelmektedir. Ancak buna ek olarak “işlem görmüş zeytinyağı türü” anlamını da taşır.

Bu yağ çeşidinin doğrudan tüketilmesi genellikle uzmanlar tarafından önerilmez. Sebebi ise; zeytinyağının üst derecede ısı ve kimyasal maddeler eşliğinde temizlikten geçtikten sonra sade yağa dönüştürülmesidir. Tüm bu işlemler riviera yağının içerisinde bulunan vitamin, mineral ve benzeri değerlerini kaybetmesine yol açar. Dolayısı ile bu yağı sade bir şekilde tüketmek insan sağlığına çok faydalı olmaz. Yine uzmanların önerisine göre; riviera yağı doğal şekilde üretilen başka yağlar ile karıştırarak kullanmak daha doğrudur. Çünkü bu şekilde daha öncesinde kaybetmiş olduğu değerlerin bir kısmını geri kazanır.

Sızma Zeytinyağı ve Riviera Yağ Arasında Ne Fark Var?

zeytinyagi-ve-riviera-yag-farki
İki yağ arasındaki en önemli fark yapılış şekilleridir.

Riviera yağ ve zeytinyağı arasındaki fark nedir sorusuna yanıt verecek olursak iki yağın da üretim şekillerinden bahsetmemiz gerekir. Çünkü iki yağı birbirinden farklı yapan en önemli şey birinin diğerinden daha fazla işlem görmesidir. Yine de elbetteki birkaç farklılık daha bulunuyor. Bu farkları listelemek istersek;

  • Sızma zeytinyağı elde etmek için toplanan zeytinler dallardan silkme yöntemi ile toplanır. Ancak riviera yağı için daldan düşen ve asitlenmiş zeytinler kullanılmaktadır.
  • Sızma zeytinyağı üretimi için zeytinler bir süreçten geçer. Genellikle bu süreç ezilme ve parçalanma olarak geçmektedir. Riviera yağı ise rafine olan zeytinyağının yüksek bir ısıyla birlikte kimyasal işlemler eşliğinde temizlenmesi, ardından ise doğal olan bir yağ ile karıştırılması ile ortaya çıkar.
  • Sızma zeytinyağı tadı açısından daha aromatik bir şekildedir. Ancak riviera yağı ise sızma olan zeytinyağının tadından daha hafif bir tada sahiptir.
  • Riviera yağının asit oranı ortalama %3.3 gram olarak tanımlanır. Sızma zeytinyağında asit oranı ortalama %0.8’dir.

Ek olarak uzmanların tercih edilmesini en çok önerdiği doğal zeytinyağları, hiçbir işleme tabii tutulmaz. Fakat sağlıklı bir şekilde üretilen bu yağlar riviera yağlara kıyasla çok daha pahalı olduğu için her kesim tarafından kullanılamayabilir. Ek olarak zeytinyağını her yemekte kullanmak da pek çok kişi tarafından tercih edilmeyecektir.

Riviera Zeytinyağı Nerede Kullanılabilir?

riviera yagi
Riviera yağını hafif yemeklerde kullanabilirsiniz.

Riviera zeytinyağı uygulanan işlemler sonrasında hafif sayılabilecek bir aromaya sahip olur. Bu sebeple yağın tadının daha baskın olacağı salata gibi çiğ tüketilecek türlerde kullanılmaz. Ancak daha hafif ev yemekleri yapılırken riviera yağı tercih edilebilir. Bu noktada da soğuk tüketilen yemeklerdense, sıcak tüketilen yemeklerde tercih edilmesi daha doğru olacaktır. Ek olarak çok miktarda yağ kullanımı gerektiren kızartmalarda da daha ekonomik olması sebebi ile kullanılabilir.

Riviera Zeytinyağı Sağlıklı mı Zararlı mı?

riviera
Riviera yağının sağlığa etkileri konusunda birçok farklı görüş bulunmaktadır.

Birçok uzman Riviera yağının yararlı olduğunu söylese bile,  bazı uzmanlar da bu yağın zararlı olduğunu iddia etmektedir. Riviera yağının zararlı olduğunu iddia eden uzmanlar genellikle bu söylemin sebebini gördüğü işlemlerden dolayı doğal niteliğini yitirmesi olarak açıklar. Ek olarak kanserojen özellik taşıyabileceği ihtimalini de dile getirmektedirler. Üstelik palm yağı ile zararlarının benzerlik gösterebileceğini de söyleyen bazı uzman görüşleri mevcuttur.

Yararlı olduğunu savunan uzman görüşler ise yukarıdaki görüşlerin tamamına katılmamaktadır.  Bu görüşler kaybedilen değer miktarının diğer yağlara kıyasla karşılaştırılmasının bile yapılamayacağı kadar az oranda olduğunu söylerler. Ek olarak ise zeytin ağacı gibi bitkisel bir kaynaktan üretilen herhangi bir çeşit yağın zararlı içerikte olması ihtimalinin söz konusu olamayacağını da belirtirler.

İki karşıt görüşün bulunduğu bu yağın tüketilmesinin sağlığa açısı konusunda uzman görüşleri bu şekilde olsa bile, hala bilimsel bir şekilde ispatlanmış “kesinlikle zararlıdır” ya da “kesinlikle yararlıdır” gibi bir mutlak bilgi mevcut değildir. Bu yüzden bu soruya kesin bir cevap vermek de mümkün değil.

Eğer palm yağını da merak ediyorsanız Palm Yağı Nedir, Nelerde Palm Yağı Var? başlıklı yazımızı ziyaret edebilirsiniz.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir