Finans

TAB GIDA Halka Arz Sonuçları

TAB GIDA Halka Arz Sonuçları

“Doğadan Sofraya” sloganı ile yola çıkan ve 1994 yılında kurulan TAB GIDA halka arz, sektördeki ününü Türkiye’den dünyaya tanıtan, geleneksel lezzetlerini ulaşılabilir kılmak için çalışan ve üstün kalite anlayışı ile hareket eden bir firma olarak bilinir. Günümüzde şirketlerin halka arz işlemlerinin yoğun ilgi görmesiyle birlikte TAB GIDA da bu sürece dahil olmuş ve gündemi meşgul etmeye başlamıştır. 

Halka arz, genellikle şirketlerin büyümelerini ya da yeni projelerini finanse etmek için kendi hisse senetlerini halka açık bir şekilde satışa sunması anlamına geliyor. TAB GIDA da bu firmalar arasında öne çıktığı için TAB GIDA halka arz sonuçları merak konusu haline geldi. İçeriğimizde, konuya dair tüm detayları bulabilirsiniz!

TAB GIDA Halka Arz Katılım Sayısı

TAB GIDA, halka arz işlemini 18-19-20 Ekim 2023 tarihleri arasında gerçekleştirdi. 5 milyon 185 bin olarak belirlenen TAB GIDA halka arz katılım katılım sayısı, planlananın 2.5 kat fazla olması ile Borsa, İstanbul tarihinin halka arz yatırımcı rekorunun kırılmasını sağladı.

Firmanın halka arz sonuçları da yakın tarihte açıklandı. Bu açıklamalarda;, şirketin 1 TL nominal paylarının 130.00 TL fiyatından halka arz edilmiş olması dikkat çekiyor. Büyüklüğü 6 milyon 825 bin olan halka arzda, 52 milyon 500 bin satış bildirildi.

“TAB GIDA halka arz ne zaman borsada işlem görecek?” sorusuna, 26 Ekim tarihinde Borsa İstanbul’da yapılacak “Gong” töreniyle işlem görmeye başlayacağı yönünde yanıt verebiliriz. 

TAB GIDA Halka Arz Nasıl Alınır ?

TAB GIDA Halka Arz Sonuçları
Halka arz, şirketin projelerini büyütmeleri için hisselerini satışa sunma işlemidir.

Halka arz katılımı sağlamak isteyenler, 18-19-20 Ekim tarihleri arasında talepte bulunabilirler. Bunun için öncelikle belirli şartların sağlanması gerekiyor. Şartlardan ilki, herhangi bir bankada yatırım hesabınızın olmasıdır. TAB GIDA halka arz hangi bankaların vereceği konusunda ise herhangi bir kısıtlama söz konusu değil. Tüm bankalar üzerinden işlem yapma şansına sahipsiniz. 

TAB GIDA Halka Arz Ne Kadar Verir ?

Yatırım yapacak vatandaşların aklına gelen ilk soru, halk arz fiyatı oluyor. Bu soruya, katılım sayısına göre belirlendiği yönünde yanıt verebiliriz. Katılım sayısı ne kadar çoksa, fiyatı o kadar düşük olacaktır. 

TAB GIDA Halka Arz Ne Kadar Lot Verir ?

TAB GIDA halka arz yatırım sonuçları belirlenirken yatırımcı grubu ve dağıtım olmak üzere 2 ana faktör üzerinde durulur. Yatırımcı grubu, yurtiçi bireysel, grup çalışanları ve yurt içi kurumsal olarak adlandırılır. Dağıtım ise kişi, lot ve oran olarak belirlenir. 

Katılımcı sayıları; Yurt içi bireysel 4 milyon 943 bin 543, grup çalışanları 5.673, yurt içi kurumsal 246’dır. Lot sayıları ise; Yurt içi bireysel 40 milyon 983 bin 172, grup çalışanları 1 milyon 16 bin 828, yurt içi kurumsal 10 milyon 500 bin olarak belirlenirken, oranlar, yurt içi bireysel kategorisinde %78.1, grup çalışanlarında %1.9 ve yurt içi kurumsalda %20 olarak kayıtlara geçti. 

TAB GIDA halka arz bilgileri detayları da belli olmaya başladı. İhraççı, TAB GIDA Sanayi ve Ticaret A.Ş, halka arz öncesi çıkarılmış sermayesini 232 milyon 417 bin TL, halk sonrası çıkarılmış sermayesini 261 milyon 292 bin TL olarak açıkladı. 52 milyon 500 bin olarak belirlenen halka arz miktarının, 28 milyon 875 bin TL’si sermaye artırımı, 23 milyon 625 bin TL’si ise ortak satışta kullanıldı. Halka açıklık oranının %20,09 olarak açıklandığı halk arzın yöntemi, sabit fiyatla talep toplama olarak belirlendi. 

Finansla ilgili daha fazla içerik için “XVG Coin Yorum: XVG Coin Nedir? Geleceği Var mı?” başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

 

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir