BilimNe, Ne Değildir?

Pusula Nedir? Tarihe Yön Veren İcadın Keşfi

Pusula dünyayı ve kıtaları keşif etmemizde ve bilimsel icatlarda çığır açan, tarihin geçiş dönemlerine ilham olmuş, yapılmış ve yapılabilecek en büyük icatlardan biridir. Çalışma prensibi oldukça basit olmasına karşın, işlevselliği hayat ya da hayatlar kurtaracak kadar büyüktür. Dünya da nerede olursanız olun, pusula sayesinde daime Kuzeyi ardından da istediğiniz konumu bulmanız mümkündür.

Günümüzde kullanılan GPS uygular ya da yüksek teknolojili yön bulma aletlerine kıyas ile pusula her daim kolay ve garanti çözümü vermiştir. Basit yuvarlak bir kap içerisinde bulunan bir yay ile size her daim kuzeyi yansıtır. İçerisinde olan mekanizma da kuzey magnetizm alanını gösterir. Peki, tarihe yön veren icat pusula nedir?

Dünya aslında büyük bir mıknatıstan farksızdır. Kuzey ve güney olmak üzere iki büyük ucu olan bu alanda, pusulalarda kuzey çekim alanı kullanılmaktadır. Bu yüzden de pusulalarda N yani North (İngilizce kuzey demek) ve S yani South (İngilizce güney demek) olarak iki temel kısım vardır. Farklı çekim alanlarından etkilenmemesi ve mümkün olan en doğru sonucu vermesi adına 8000 millik çapa sahip olan dünya yüzeyinde pusula hafif ve sürtünmesiz olarak yerleştirilmiştir mekanizmasına. Aksi bir durum meydana gelseydi, manyetik alana göre yönlendirilmesi mümkün olmayabilirdi.

Dünyanın bütün eksenini düşündüğümüzde pusulanın her yerde yüzde yüz doğru sonucu vermesi pek olası değil. Bu bölgelerde olabilecek sapmalara göre de hareket halinde olan gemi kaptanları ya da uçak pilotları rotalarını belirlerler.

İlk Pusula
Tarihteki İlk Pusula Örneği

Pusulayı Kullanırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Pusulayı kullanırken dikkat etmemiz gereken en önemli kural çevresinde ya da etrafında farklı magnetik alanlar bulunmamalıdır. Aksi durumda pusula o magnetiğin çekim küresine girerek doğru yönü göstermesi mümkün olmaz.

İlk ortaya çıkışı milattan önce 100 yılına dayanan pusulayı ilk olarak Çinliler bulmuştur. Manyetik alanda serbest kalan bir objenin, kuzeye yöneleceği tezinden ortaya çıkarak pusulanın keşfi gerçekleşti. Günümüzde olan pusula görünümü ve kullanışlı halini kazandıran kişi ise Pierre de Maricourt oldu. İğneyi bir mile geçirerek, yarı saydam ve derecelendirilen bir yarı şeffaf kutunun içerisine yerleştirerek kullanmaya başladı. Böylece pusula günümüze kadar gelmeyi başardı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu