Sinema

Tüm Zamanların En İyi Komedi Filmleri

Gelmiş geçmiş en iyi komedi filmlerinden birini izleyip güzel bir gün geçirmeye ne dersiniz? O halde önerilerimize mutlaka göz atmalısınız.

Tarihte çok az komedi filmi genel olarak izleyiciye hitap etmiş ve adını unutulmazlar listesine eklemeyi başarmıştır. Bu filmler arasında, kültleşmiş ve beğeninizi kazanacağını düşündüğümüz birkaç filmin tavsiyesinde bulunacağız. İşte sizin için hazırladığımız tüm zamanların en iyi komedi filmleri…

Komedi türü, bütün dünyada en sevilen ve en çok izlenen türdür. Sinema tarihi, ilk günlerinden bu yana birçok efsane komedi filmi sunuyor. Komedi filmleri gerek yüzeyselliği gerekse eğlenceli yapıları gereği dünya genelinde en fazla izleyici kitlesine sahip. Ancak yüzeysellik konusunda bir çizgisi olmayan filmler genellikle kısa süreli etki eder ve silinirler.

Not: Aşağıda yer alan listeyi IMDB puanlarına göre en yüksek puan alan filmlere göre derledik. 

Şehir Işıkları | City Lights – 1931

Şehir Işıkları
Şehir Işıkları | City Lights

Charlie Chaplin’in çoğu eleştirmen tarafından yaptığı en iyi film olarak nitelendirilen Şehir Işıkları, kör olan bir çiçek satıcısına âşık olan evsiz bir adamın öyküsünü anlatmakta. Sessiz bir film olan Şehir Işıkları, yine de size oldukça güçlü mesajlar vermekte.

Bazıları Sıcak Sever | Some Like It Hot – 1959

Bazıları Sıcak Sever
Bazıları Sıcak Sever | Some Like It Hot

Marilyn Monroe ismini, Marliyn Monroe yapan film bu olduğunu söylersek sanırım yanılmış olmazdık. Aptal sarışın rolü ile fazlası ile biz izleyicileri mest eden Marliyn, güzelliği ile de bu filmde fazlası ile dikkat çekmekte. Chicago’lu iki caz müzisyeninin başından geçen ilginç olayları anlatmakta olan film, yapım yılı 1959 olmasına rağmen 1929 yılını konu alan bir dönem filmi. Amerika da uygulanan sert alkol yasağını ve bu yasağı delmeye çalışan yer altı örgütlerini de bize güzel bir şekilde aktarıyor

Bugün Aslında Dündü | Groundhog Day – 1993

Bugün Aslında Dündü
Bugün Aslında Dündü | Groundhog Day

Phil Connors isimli bir spikerin ekranlarda yansıtyan eğlenceli ve samimi kişiliği yerine, gerçek hayatında kendini beğenmiş ve kibir dolu bir insan profili çizmektedir. Fakat Phil yaşadığı yerde bir gün içerisinde olan bir bugda kalmıştır, aynı günü sürekli yaşamaktadır. Fakat kötü olan olay şudur, Phil’in bugün yaşadığı en kötü gündür aslında.

Ferris Bueller’la Bir Gün | Ferris Bueller’s Day Off – 1986

Ferris Bueller’la Bir Gün
Ferris Bueller’la Bir Gün | Ferris Bueller’s Day Off

On yedi yaşında olan lise öğrencisi olan Ferris Bueller’in okuldan kaçmak için girişimde bulunduğu sırada yaşadığı hikayeyi ve Chicago’ya olan yolculuğunu ele alan bir hikaye. Yılına göre oldukça güçlü bir oyuncu kadrosu bulunmaktadır. Lise çağlarında yaşadığı maceraları hatırlamak isteyen izleyiciler için gerçekten çok iyi bir öyküsü de bulunmaktadır.

Felekten Bir Gece | The Hangover – 2009

Felekten Bir Gece
Felekten Bir Gece | The Hangover

Hiç bilmediğiniz bir yerde uyandınız mı? Ya da hiç uyanmak istemediğiniz bir kabusu yaşadınız mı? Hangover hem konusu hem de konuyu ele alışı ile oldukça kaliteli bir film. Arkadaşlarının düğün arifesinde bekarlığa veda partisi için Las Vegas’a giden dört arkadaşı konu alan yapım, içlerinde yer alan bir arkadaşın diğerlerinin alkolüne kattığı uyuşturucu madde yüzünden felek bir gece geçirmelerine ve ertesi gün yaşadıkları hiçbir şeyi hatırlamamalarına neden olur.

Şamar Oğlanı | Dan in Real Life – 2007

Şamar Oğlanı | Dan in Real Life
Şamar Oğlanı | Dan in Real Life

Dan, köşe yazarlığı yapan, çok bilmiş ve ukala bir tiptir. Sürekli birilerine akıl veren, ciddiyet budalası ve asosyal biri olan Dan’in sevgilisi de yoktur. Köşe yazarlığının yanında kızlarıyla da ilgilenen, bir tarafıyla ciddi bir babadır. Aile yemeğinde gördüğü bir kadına âşık olan Dan, daha sonra âşık olduğu kadının aslında kardeşinin sevgilisi olduğunu öğrenir.

Süper Ot | How High – 2001

Süper Ot | How High
Süper Ot | How High

Ahmaklıklarıyla bilinen iki şapşal arkadaş, bir türlü istedikleri okula giremeyince alternatif bir yol aramaya başlarlar. Bir gün kullandıkları uyuşturucu, zekâ seviyelerini olağanüstü derecede yükseltir. Ancak okula başlayıp da uyuşturucunun etkisi yok olunca iki kafadarın foyası da meydana çıkar.

Patrondan Kurtulma Sanatı | Horrible Bosses – 2011

Patrondan Kurtulma Sanatı | Horrible Bosses
Patrondan Kurtulma Sanatı | Horrible Bosses

Dale, Kurt ve Nick adlı üç kafadar patronlarıyla aralarındaki sorunlardan bunalmıştır.  Bir gün barda takılırken patronlardan kurtulmak üzerine konuşmaya başlarlar. Aralarından biri patronlarını öldürebileceklerini söyleyerek şaka yapar ama iş şakada kalmayacaktır.

Üç kafadar, ciddi ciddi patronlarını öldürmek üzere planlar yapar, kiralık katil tutmaya çalışır ve türlü akıl almaz işin içine girerler. Ama patronlardan kurtulmak o kadar da kolay değildir.

Aman Tanrım! | Bruce Almighty – 2003

Aman Tanrım! | Bruce Almighty
Aman Tanrım! | Bruce Almighty

Ünlü bir muhabir olan Bruce, bir noktaya kadar hem kariyer hem de aşk hayatında istediği her şeyi elde etmiş, başarılı bir adamdır. Ancak bir gün bütün işleri tamamen tersine gider ve günün sonunda Tanrı’ya isyan edecek noktaya gelir. Kendisinin daha iyi bir tanrı olacağı iddiasına girmeye başlar. İsyan eden Bruce, en sonunda kendini Tanrı’nın karşısında bulur. Tanrı işleri bir süreliğine Bruce’a bırakır ve tatile çıkar. Bruce dünyanın altını üstüne getirecektir.

Evde Tek Başına | Home Alone – 1990

Evde Tek Başına | Home Alone
Evde Tek Başına | Home Alone

Yılbaşı yaklaşmıştır ve Kevin’ın kalabalık ailesi, bir yılbaşı tatili planlamıştır. Evde bütün hazırlıklar tamamlanmış ertesi gün yola çıkılacaktır. Ama küçük bir sorun vardır. Kevin uyanır ve kendini evde tek başına bulur. Herkes gitmiş ve küçük Kevin’ı evde unutmuşlardır. Kevin yılbaşı tatili boyunca evde başının çaresine bakmak zorundadır. Fakat her şey bundan ibaret değildir. Kevin tam ilk şoku atlatıp evin tadını çıkarmaya başlayacakken büyük bir sorunla karşılaşır. İki aptal hırsız, mahalledeki bütün evleri, herkesin tatilde olmasını fırsat bilip soyma planları yapmıştır. Ancak Kevin’a çatmaları pek hayırlarına olmayacaktır.

Kutsal Kadeh | Monty Pyhton and Holy Grail – 1975

Kutsal Kadeh | Monty Pyhton and Holy Grail
Kutsal Kadeh | Monty Pyhton and Holy Grail

Absürt komedi filmlerine muhteşem bir örnek sunan hikâye bir kralın tanrının emriyle yaptığı abuk sabuk işleri konu alıyor. Bir gün Tanrı’dan bir emir gelir ve İsa’ya ait kaybolmuş kâseyi aramak için yola koyulurlar. Kutsal kâseyi bulmak için olmadık işlerin içine düşen kral ve şövalyeleri birbirinden komik durumlarla karşılaşır. Monty Pyton, tüm zamanların en komik ve kaliteli komedi filmi olarak gösterilir.

Komedi filmlerinden sonra biraz da aksiyonun keyfine varmak güzel olurdu. 2021 Aksiyon Filmleri Önerileri listemizde muhteşem önerileri keşfedebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu