TeknolojiSağlık

Teknolojinin Yanlış Kullanımı İnsanlara ve Doğaya Nasıl Zarar Verir?

teknolojinin yanlis kullanimi

Uzun zamandır hayatın içinde olan teknolojiyi kullanmak, artık bir zorunluluk haline geldi. Özellikle iletişim kurarken kullanılan teknolojik aletler, hayatın önemli bir parçası. Teknoloji sayesinde hayat, çok daha kolay. Ancak teknoloji yanlış kullandığında insanlara ve doğaya birçok açıdan zararı da var. Peki, Teknolojinin yanlış kullanımı insanlara ve doğaya nasıl zarar verir?

Hayatın büyük bölümünü oluşturan teknoloji, yanlış kullanıldığı takdirde insan sağlığında ve doğada olumsuz etkiler bırakır. Son yıllarda yapılan araştırmalara göre bilgisayara maruz kalan birçok kişi de göz problemleri ortaya çıkmaya başladı. Bunun yanında teknolojide kullanılan birçok alet, çevrenin kirlenmesine de neden oluyor. Sağlık ve çevre için teknolojinin doğru kullanılması önem arz ediyor.

Teknolojinin Yanlış Kullanımı İnsanlara Nasıl Zarar Verir?

Son 20 yılda dünyada teknoloji konusunda büyük atılımlar var. Hayatın kolaylaşmasını sağlayan teknolojik aletlerin insan üzerinde birçok zararı bulunur. Bu yüzden teknolojinin doğru ve dikkatli kullanılması oldukça önemlidir. Aksi bir durumda ömür boyunca çok büyük problemlerle uğraşılabilir. Teknolojinin insan sağlığına nasıl zarar verdiğine birlikte bakalım.

Görme Problemleri

Teknolojinin yanlış kullanımı sonucunda görme problemleri son dönemlerde çok fazla artmaya başladı. Bunun en büyük nedeni, bilgisayar ve telefon gibi aletlerle uzun süre haşır neşir olunması. En büyük örneği ise çok fazla artış gösteren göz kuruluğu. Bilgisayarlara, telefonlara ve tabletlere sürekli bakmak, bir süre sonra gözyaşının salgılanmamasına yol açar. Bu da ilerleyen zamanlarda gözde batma, yanma gibi problemleri getirir.

Göz sağlığına olumsuz etkisi sadece göz kuruluğundan ibaret değil. Gün içinde saatlerce bilgisayara, telefona bakmak, hipermetrop ve miyop gibi hastalıklara da neden oluyor. Özellikle çocuklar üzerinde bu sorunlar çok arttı. Teknoloji kullanımının yaygın olduğu Uzak Doğu ülkelerinde birçok çocukta miyop hastalığı gözlendi. Buna bağlı olarak çocukların yaklaşık %80 veya %90’ı gözlük kullanmak zorunda kalıyor.

Mavi Işık

Sabahları güneş ışınlarında uyanmayı sağlayan mavi ışıklar bulunur. Bu ışıklar kullanılan aletlerde oldukça fazladır. Mavi ışığa, gün boyunca maruz kalmak kalitesiz bir uykuyu beraberinde getirir. Çünkü mavi ışık uyku sırasında salgılanan hormonlar üzerinde olumsuz bir etkiye sahiptir. Aynı zamanda uykunun verimli geçmesine engel olur. Kişi, kendini sürekli yorgun ve öfkeli hissedebilir.

Boyun Ağrısı

Uzun süre bilgisayar başında oturmak, boyun ağrısına neden olur. Bu problem genellikle bilgisayarla oyun oynayan çocuklarda ve çalışan bireylerde gözlemlenir. Sürekli aynı pozisyonda bilgisayar başında oturmak, telefonu yanlış bir şekilde tutmak problemin en büyük nedenlerindendir. Pozisyon, düzelmediği takdirde boyun ağrısı zaman içinde boyun fıtığı, boyun düzleşmesi gibi sorunlara neden olabilir. Bahsedilen bu hastalıklar, baş ağrısı, vertigo gibi hayat kalitesini etkileyen rahatsızlıklara sebebiyet verir.

Teknoloji Bağımlılığı

Teknolojinin en büyük sorunlarından biri de bağımlılıktır. Özellikle çocukları ve bilgisayar başında çalışan bireyleri etkiler. Kişi, sürekli teknolojik aletlere bakma ihtiyacı duyar. İlerleyen zamanlarda ise teknoloji bağımlılığı ortaya çıkar. Gündelik işlerini yaparken bile sürekli olarak telefona, bilgisayara bakma gibi bağımlılık belirtileri gösterir. Bu durumdan kaynaklı, ilerleyen zamanlarda boyun ve göz problemleri yaşanır.

Sosyal Becerilerde Zorlanma

Sürekli teknolojik aletlere maruz kalmak, sanal dünyaya bağımlı olmayı beraberinde getirir. Böylece çocuklar başta olmak üzere sosyal hayatta sıkıntılar yaşanabilir. Hayatını bilgisayar başında geçiren birçok çocuk hayatında içine kapanık bir tutum sergiler. Yetişkinlerde ise sosyal, siyasal veya kültürel hayattan kopmaya neden olur. Kişiler, sanal dünya dışında başka problemlerle ilgilenmemeye başlayabilir.

Öfke Kontrol Problemi

Öfke kontrol problemi de teknolojinin yanlış kullanılmasıyla birlikte gelir. Sürekli bilgisayar, telefon veya tabletle ilgilenen kişiler, gün boyunca aşırı asabi olabilir. Bu durum, teknolojiyi yanlış kullanmanın doğal bir sonucudur. Çünkü gündelik hayatta sakin bir şekilde yansıtılması gereken duygularını sanal ortamda büyük tepkilerle gösterir.  Bu da sosyal yaşamda çok daha öfkeli olmaya neden olabilir.

Korunma Yolları Nelerdir?

Korunma Yolları Nelerdir?
Kullanılan telefon ve bilgisayarları çok yakın tutmamak gerekir.

Teknolojinin bu zararlarından korunmak pek tabi mümkündür. Bu sayede kişiler, teknolojinin ruhsal ve beden sağlığına olan olumsuz etkilerinden kurtulabilir. Çeşitli yollar ve yapılan ayarlamalarla göz ve boyun problemlerine maruz kalmayabilir. Peki, bu korunma yolları nelerdir? Teknolojinin olumsuz sonuçlarından kurtulmak için neler yapılması gerekir?

 • Kullanılan telefon ve bilgisayarları çok yakın tutmamak gerekir. Yaklaşık olarak 40-45 santimetrelik bir mesafe olmalıdır.
 • Tablet ve bilgisayarlardaki yazı formatlarını daha büyük kullanılabilir. Böylece yazıları daha kolay okuyarak teknolojik aletlerde geçirilen süre kısaltılır.
 • Bilgisayar ve telefon gibi aletlerde ışık ayarlarına dikkat edilmeli. Işık, ortamın ışığıyla aynı olacak şekilde ayarlanmalı. Daha yüksek ışığa maruz kalmak mavi ışıktan etkilenilmesine neden olur. Tam tersi, daha az ışık ise görme güçlüğünü ortaya çıkarır. Böylece göz daha fazla yorulur.
 • Telefon ve bilgisayar ışık renkleri daha sıcak tonlara ayarlanabilir. Böylece mavi ışığın olumsuz etkisine maruz kalmak azaltılabilir.
 • 20-20-20 kuralı uygulanabilir. Bu kural, 20 dakikalık bilgisayar veya telefon kullanımından sonra 20 saniye sabit bir noktaya bakılmasıdır. Bu şekilde göz kaslarının gevşemesi sağlanır. Böylece gözler dinlenme fırsatı bulur.
 • Yansımayı engelleyen cam kaplamalar kullanılabilir. Bu yöntemde zararlı etkiler, bir miktar azaltır.
 • Bilgisayar başında çalışırken kısa aralıklarla belirli egzersizler yapılabilir. Bu sayede boyun, sırt ve bel bölgesinin rahatlaması sağlanır.

Teknolojinin Yanlış Kullanımı Doğaya Nasıl Zarar Verir?

Teknolojik aletlerin üretiminde birçok plastik, bakır, alüminyum gibi malzemeler kullanılır. Bu malzemelerin geri dönüşümü sağlanmadığı takdirde doğaya büyük zarar verir. Doğru bir şekilde kullanılmayan teknolojik aletler, doğanın dengesini büyük ölçüde etkiler. Doğanın korunması için bireysel ve toplumsal olarak alınması gereken önlemler vardır. Ancak öncelikle teknolojinin yanlış kullanımının doğaya olan zararlarından bahsetmek gerekir:

 • Eskiyen ve çöpe atılmak istenen monitörler, kurşun, metal gibi ağır maddeler içerir. Bu maddeler havaya karıştığında doğaya ve insan sağlığına zarar verir. Bazı ülkelerde monitör, cep telefonu gibi maddeler ısıtılarak işlem görür. Yapılan bu işlem, zararlı kanserojen maddeleri doğaya salgılar.
 • Biten pillerin geri dönüşüm yerine çöp kutusuna atılması da doğa için büyük bir tehdittir. Çünkü pillerin doğa içinde tamamen kaybolması çok uzun yıllar alır.
 • Tamamen şarj olan telefonların prizde bırakıldığında hala elektrik harcanmaya devam eder. Böylece doğaya radyasyon salgılanması devam eder.

Teknolojinin Yanlış Kullanımından Doğayı Koruma Yolları Nelerdir?

Teknolojinin Yanlış Kullanımından Doğayı Koruma Yolları
Bozulan, kullanılmayan monitör, buzdolabı, televizyon gibi ürünler çöp kutusuna atılmamalıdır.

Doğayı korumak için hem bireysel hem de toplumsal olarak önlem alınması gerekli vazifelerden biridir. Çünkü çevrenin zararlı etkilere maruz kalması insan, hayvan ve bitki sağlığını tehdit eder. Doğanın korunması için teknolojik araçların düzgün bir şekilde kullanılması önemlidir. Bireysel ve toplumsal olarak alınan önlemlerle teknolojik aletlerin çevreye yarattığı zararı azaltmak mümkündür. Alınabilecek önlemleri aşağıdaki şekilde sıralanabilir:

 • Bozulan, kullanılmayan monitör, buzdolabı, televizyon gibi ürünler çöp kutusuna atılmamalıdır. Bu aletler, hurdacıya verilebilir. Böylece sağlıklı bir şekilde geri dönüşümü yapılır.
 • Biten piller, kesinlikle geri dönüşüm kutularına atılmalıdır. Yeni ürünler için kullanıma hazır hale gelmesi ancak bu şekilde sağlanır.
 • Telefon ve bilgisayarlar şarj olduğunda fişten çekilmelidir.
 • Devletler, eskiyen elektronik eşyaların imhasını sağlayabilir.
 • Sabah saatlerinde evdeki lambalar, yakılmamalıdır. Bu sayede oluşan radyoaktif dalgaların etkisi azaltılabilir.
 • Mutfakta kullanılan su ısıtıcısı, fırın gibi teknolojik aletler kullanılmadığı takdirde fişten çıkartılmalıdır.

Teknolojik ürünler, yanlış kullanıldığı takdirde hem insan sağlığına hem de doğal yaşama kötü etkiler bırakır. Bu yüzden teknoloji kullanımına önem verilmesi gerekir. Aksi takdirde ruhani ve bedenen birçok rahatsızlığa maruz kalınabilir. Doğal yaşamın etkilenmesi de sağlık açısından önemlidir. Yetişen sebze ve meyvelerin radyasyondan uzak büyümesi, insan ve hayvan sağlığı için önemlidir. Ancak dikkat edilmediği takdirde uzun vadede doğa ve insan için olumsuz durumlar yaşanacaktır. Bu yüzden yaşam ve sağlık için teknolojik aletleri doğru bir şekilde kullanmak öğrenilmelidir. Aksi takdirde gelecek nesiller büyük sıkıntılarla baş etmek zorunda kalacaktır.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir