HaberlerNe, Ne Değildir?

Türkiye’de Ne Kadar Suriyeli Var?

suriyeli-kadinlar

“Türkiye’de ne kadar suriyeli var?” sorusunun resmi yanıtı maalesef yanıltıcı bilgiler içeriyor. İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Genel Müdürlüğü bu yılda ülkemize gelmeye başlayan Suriyeliler ilgili en güncel bilgiler 25 Temmuz’da açıklandı. Bu tarihte yapılan açıklamaya göre Türkiye’de kayıtlı 3 milyon 649 bin 700 Suriye vatandaşı bulunuyor.

Geçici koruma statüsü ile olan Suriyeliler dışından oturma izni olan Suriye vatandaşları var. Oturma izni alanlar için belirli bir maddi temeli olarak ülkemize gelen mülteciler diyebiliriz. Ancak asıl maddi durumu iyi olan Suriyelilerin Türkiye yerine Avrupa, Amerika ve Asya’yı tercih ettiğini söylemekte fayda var. Resmi rakamlar hükümet tarafından oluşan eleştiriler sonrasında yumuşatılsa da Türkiye’de ortalama 5 milyon Suriyeli bulunduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Suriyelilerin demografik yapısı ise aslında daha büyük bir felaketin sonuçlarını ortaya çıkartıyor. Hiçbir şekile asimilasyon politikası uygulanmadan getirilen bu vatandaşlar maalesef kendi kültürel ve yaşama biçimini sürdürmekte ısrarcı oldukları için, etnik çatışmaları da beraberinde getiriyor.

istanbul-insanlari
İstanbul, Türkiye’de en fazla Suriyeli’nin yaşadığı şehir olarak dikkat çekiyor.

Türkiye’de Ne Kadar Suriyeli Var ve Türkiye’deki Suriyeli Demografik Yapısı

Türkiye’de 5 milyon civarı Suriyeli yaşadığı düşünülmektedir. Irak, İran ve Afganistan’dan gelen göç dalgalarından öncesinde Türkiye’ye yerleşmeyi başaran Suriyeliler, demografik anlamda ülke içerisindeki hiyerarşik yapıyı oldukça etkilemiştir. Şu an ki mevcut durumları iş gücünün birim fiyatını düşürmüş, ev kiralarını da arttırmıştır. Asimilasyon politikaları uygulanmadan topluma kazandırıldıkları için de birçok kriz yapısını da beraberinde getirmiştir. Türkiye’de olan Suriyelileri anlamak için demografik yapıları iyi değerlendirmek gerekmektedir.

İkamet İzniyle Türkiye’de Bulunan Suriyeliler

İkamet izni ile Türkiye’de bulunan Suriye vatandaşı en son açıklanan verilere göre 100 bin 670 kişidir. Bu grubun haricinde düzensiz göçmen olarak Türkiye’ye giriş yapanlarda var tabii ki. Düzensiz göçmen olarak 2014’te 24 bin 984, 2015’te 73 bin 422, 2016’da 69 bin 755, 2017’de 50 bin 217, 2018’de ise 34 bin 53 düzensiz Suriyeli göçmen yakalandı.

Göç İdaresi Genel Müdürlüğü’nün verilerine göre 14 Ağustos 2019 itibariyle yıl içinde 21 bin 988 Suriye’den gelen düzensiz göçmen yakalanmıştır.

2021 Yılına Kadar Kaç Suriyeliye Türk Vatandaşlığı Verildi?

Sosyal medya üzerinde Türk vatandaşlığı verilen Suriyeli sayıları hiçbir somut veriye dayanamıyor. Somut olarak yapılan açıklama Süleyman Soylu’nun  2 Ağustos 2019 tarihinde açıkladığı rakam 92 bin 340 Suriyeliye Türk vatandaşlığı verildiğidir.

Geçici Barınma Merkezlerinde Yaşayan Suriyelilerin Sayısı

Son güncel verilere göre 23 Temmuz 2021 tarihine kadar kamplarda yaşayan Suriyelilerin sayısı 55 bin 100 kişi olarak açıklandı. Kısacası bu rakamlar Türkiye’deki Suriyelilerin %1.5’i kamplarda yaşadığına işarettir.

suriyeli-kadin
Suriye’den gelen mülteciler, bir asimilasyon politikasına dahil olmadıkları için toplum içerisinde etnik çatışmalara neden olmaktadır.

Şehirlerde Yaşayan Suriyelilerin Sayısı

23 Temmuz 2021 tarihi itibarıyla şehirlerde yaşayan Suriyeli sayısı 3 milyon 636 bin 159 kişi olduğunu belirtildi. Her ay artış gösteren bu durum ülkemizde olan Suriyelilerin %98’inin şehirlerde yaşadığı anlamına gelir. Bazı şehirlerin alım kotası dolduğu için Suriyeli alımına kapatılmıştır. Suriyeli alımına kapalı olanlar arasında en çok Suriyeli bulunan İstanbul yer alır. Ayrıca kırsalda yaşayan Suriyeli hakkında detaylı bilgi verilmemiştir.

Türkiye’de Doğan Suriyeli Sayısı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 19 Eylül 2019 tarihinde yaptığı açıklamada, Türkiye’de doğan Suriyeli bebek sayısının neredeyse 450 bine ulaştığını söyledi. 2021 yılındaki veriler daha açıklanmadı.

Devlet Üniversitelerinde Okuyan Suriyeli Öğrenci Sayısı

Yüksek Öğretim Kurumu (YÖK) Başkanı Prof.Dr. Yekta Saraç, Türkiye’de 15 bine yakın Suriyeli öğrencinin üniversitelerde eğitim aldığını söyledi.  Suriyeli öğrencilerin en fazla olduğu üniversiteleri açıklayan Prof.Dr. Saraç, ilk sırada Gaziantep Üniversitesi’nin, ardından İstanbul Üniversitesi’nin geldiğini belirterek 3’üncü sırayı ise Karabük Üniversitesi’nin aldığını bildirdi.

Ülkesine Dönen Suriyeli Sayısı

İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada ülkesine dönen Suriyeli sayısının 2020 yılı Ağustos Ayı itibari ile  419 bin 40 olduğu belirtildi. 5 Haziran 2021 tarihinde İçişleri Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı: ‘Ülkesine geri dönen Suriyeli sayısı: 441 bin 571 kişi olarak açıklandı. Bu ülkesine dönen Suriyeli sayısının Türkiye’nin yaptığı önemli operasyonlar sayesinde terörden temizlenen bölgelere olduğunu belirtmekte fayda vardır.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir