Ne, Ne Değildir?

Şehir Efsaneleri Dizisi: Uçakta Doğan Bebek Nerenin Vatandaşı Olur?

uçakta doğan bebek nerenin vatandaşı olur?

Yazbuz ekibi olarak yeni bir seri ile karşınızdayız. Çok merak ettiklerimizden oluşan bu serinin gerçeklerini öğrenmek için oldukça heyecanlıyız. Çevremizde duyduğumuz ya da internet ortamında denk geldiğimiz şehir efsanesi diyebileceğimiz içeriklerin gerçeklik paylarını sizler için araştırıyoruz. Şehir efsaneleri dizimde ise “Uçakta doğan bebek nerenin vatandaşı olur?” sorusunun yanıtını arıyoruz. Uçakta doğan bebeklerin haklarının neler olduğu, uçakta doğmuş olan bebeklerin eğitim ve sosyal haklarındaki farklılıklar gibi konuları gelin hep birlikte inceleyelim.

En Havalı Doğum Hikayesi: Uçakta Doğum

En Havalı Doğum Hikayesi: Uçakta Doğum
Uçakta doğum yapmak birçok anne için fazlasıyla havalı olabilir.

Dokuz ay büyük bir sabırla bebeğini kucağına almayı bekleyen anneleri bazen hesaplamadıkları sürprizler bekliyor olabilir. Seyahatsever annelerin doğuma yakın tarihlerde yaptıkları uçak seyahatlerinde sabırsız bebekleri doğum anlarını kendileri belirleyebiliyor. Uçakta gerçekleşen doğumlar, eğlenceli ve beklenmedik olduğu kadar riskli de. Bebeğin sağlık durumunun stabil olması ve annenin de sağlıkla onu karşılaması oldukça ise her zaman olduğu gibi oldukça önemli. Peki uçaktayken doğan bebekleri sahiden ne bekliyor?

Uçakta gerçekleşen doğumlar ve arkasından gelen haklar konusunda ise kafalar biraz karışık. Maalesef ki prosedürler ve bebeğe atanan haklar, internet efsanelerinden ibaret. Öncelikle hamile kadınların uçağa binebilmeleri için gebe bulundukları bebek sayısına ve doğuma kalan hafta sayısına göre doktorlarından izin almaları gerekiyor. Durum böyleyken uçakta bir doğumun gerçekleşmesi son derece uzak bir ihtimal. Bunun yanında uçakta gerçekleşen doğum sonrası vatandaşlık ise en merak edilen diğer bir konu. Ancak;

  • Doğumu uçakta gerçekleşmiş bir bebek dünya vatandaşı sayılmaz.
  • Ailesinin vatandaşlık bilgileri nereye kayıtlı ise vatandaşlığı o şekilde kayıt edilir.
  • Doğum yeri olarak uçağın varış noktası yazılabilir.

Hava yolu şirketlerinin ve seyahatin gerçekleştiği ülkelerin bu tarz durumlar için belirledikleri özel prosedürler ise henüz söz konusu değildir.

Uçakta Doğan Bebekler ve Hava Yolu Şirketlerinin Hediyeleri

Eminiz ki uçakta doğum yapmak aileyi şaşırtan bir durum olduğu kadar hava yolu şirketlerinin sık rastladığı bir durum değildir. Hal böyle olunca küçük jestler ile aileye tebriklerini sunmak ise oldukça hoş bir davranış olmaktadır. Hava yolu şirketlerinin uçakta yapılan doğumlara ücretsiz seyahat hakkı vermesi zorunluluğu gibi bir durum, tabii ki söz konusu değil. Bu noktada yasal gereklilikler olmasa da hava yolları hediye sunma hususunda oldukça bonkör.

Hindistan’a ait hava yollarında gerçekleşen bir doğumda, ömür boyu ücretsiz uçuş hakkı verildiği görülse de bu çok sık rastlanan bir durum değildir. Bunun yanında ABD, anne babanın vatandaş olması şartı aramaksızın, doğum gerçekleştiğinde bebeği ülke vatandaşı saymaktadır. Bu tarz durumlar hava yolu şirketi ve uçuşun gerçekleştiği ülkeye göre farklılık göstermektedir.

Uçakta Doğum Yapmanın Bilinmeyen Yönleri

Uçakta Doğum Yapmanın Bilinmeyen Yönleri
Uçakta doğum yapmak bazı dezavantajlar da sunabilir.

Doğum nerede gerçekleşirse gerçekleşsin, masraf yükü fazla olan bir bütçe ayrımını gerektirir. Uçakta doğum yapan bebeklerin ise masrafları beklenenden fazla olabilir. Ani gerçekleşen doğum için hava yolu şirketi uçuşun varış noktasını değiştirebilir ya da uçak içi beklenmeyen harcamalar olabilir. Hatta bu değişimin masraf kalemlerini, aileye yansıtan yaptırımlara başvurabilir. Doğum gibi mucizevi bir olayın bu tarz yaptırımlara maruz kalacağını düşünmesek de iki ihtimali de düşünmekte fayda var.

Bunun yanında uçakta bulunan yolcuların da tepkileri oldukça önemli. Uçakta beklenmeyen bir panik ve heyecan hali yolcular tarafından hoş karşılanmayabilir. Uçuş iptali ve rota değişikliği halindeyse planları aksayan yolcular, doğum yapan ailenin sevincine eşlik etmek bir yana sorun çıkarabilirler. İhtimaller dahilindeki uçakta doğum sürecini ve sonrasını düşünmek ailelerin yararına olacaktır. Çünkü bu durumda karşılaşılabilecek dezavantajlı durumlara hazırlıklı yakalanabilirsiniz. Hal böyle olunca da mutlu anlarınızın kriz anına dönüşmesinin önüne geçebilirsiniz. Ancak yine de hazırlıklı olmaktansa doktorların tavsiyelerine uyarak doğumdan önceki 4 haftada seyahat etmemek daha yararlı olabilir. Seyahat etmek zorunda olduğunuz durumlarda ise yola çıkmadan önce doktorunuzla görüşmenizi öneririz. Kucağınıza almayı beklediğiniz her bebeğin havada ya da karada fark etmeksizin sağlıkla ailenize katılması dileğiyle…

İlginç bilgiler edinmekten keyif aldıysanız En Garip Alışkanlıklar: Tuhaf Alışkanlıkları Olan İnsanlar yazımız da mutlaka ilginizi çekecektir.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir