Bitkiler

Yılan Kaktüs Ne Zaman Çiçek Açar? Yılan Kaktüs Bakımı Nasıl Yapılmalı?

Yılan kaktüs ne zaman çiçek açar?

Çiçeklerin yaşam koşulları ve ihtiyaç duydukları bakım birbirlerinden farklıdır. Öte yandan, evinde çiçekli bitki yetiştirmek isteyen ancak bu konuda tecrübesi olmayan kişiler için kaktüsler doğru bir tercih olacaktır. Kaktüsler, ev ve ofis ortamında uzun yıllar yaşayabilen, sıcağa ve soğuğa dayanıklı bitkilerdir. Yılan kaktüs de bunlardan biridir. Yılan kaktüsün çiçekleri turuncu ile kırmızı arasında bir renge sahiptir. Peki Yılan Kaktüs ne zaman çiçek açar? Yılan Kaktüs bakımı nasıl yapılmalı?

Yılan Kaktüs Ne Zaman Çiçek Açar?

Bahçe işleriyle ilgilenmeye yeni başlayan veya ilk kez yılan kaktüs yetiştirmeyi deneyen çoğu insan, “Neden yılan kaktüs çiçek açmıyor?” sorusuna cevap arar. Yılan kaktüsler, çiçek açabilen bitkiler arasında yer alır ancak uygun bakım sağlanmazsa çiçek açmayabilirler. Peki yılan kaktüs çiçek açması için ne yapmalı?

Kaktüslerin büyük çoğunluğunda olduğu gibi, yılan kaktüsler de yılda yalnızca 1 kez çiçek açar. Yılan kaktüs çiçek tomurcuğu genelde kendini haziran ve temmuz ayları arasında, yani yaz mevsiminin ilk yarısında göstermeye başlar. Bununla birlikte açmış olan çiçeğin ömrü de genellikle 3-4 hafta aralığındadır. Sonrasında ise çiçeğin yaprakları dökülecek ve bakımı aksatılmadığı sürece bir dahaki yıl tekrar açacaktır.

Yılan Kaktüs Bakımı Nasıl Yapılmalı?

Yılan kaktüs bakımı
“Yılan kaktüs ne zaman çiçek açar?” sorusunun cevabını öğrenmek için ilk olarak bu bitkinin bakımı hakkında bilgi sahibi olmalısınız.

Yüzlerce farklı çeşidi bulunan kaktüsler, doğru şekilde bakıldığında renkli çiçekleriyle ve devasa boyutlara ulaşabilen gövdeleriyle sahiplerini ödüllendirirler. Yılan kaktüsün bakımı yapılırken, üzerinde durulması gereken 4 ana husus ise şu şekildedir:

  • Toprak seçimi
  • Sulama sıklığı
  • Saksı boyutu ve değişimi
  • Güneş ışığı miktarı

İç mekânda yılan kaktüsün bakımıyla ilgili detayları gelin hep beraber inceleyelim.

Toprak Seçimi

Yılan kaktüsün bakımı ne kadar iyi yapılırsa yapılsın, kaktüsün içinde bulunduğu toprak uygun özelliklere sahip olmadığı sürece, bitkinin gelişmesi oldukça zordur. Bu nedenle, çiçekçilerden alınan yılan kaktüslerinin toprağı, eve gelindiğinde mutlaka değiştirilmelidir.

Geçirgenliği iyi olan ve su tutmayan topraklar, yılan kaktüs yetiştirmek için idealdir. Yılan kaktüs için toprak seçerken toprağın şu özelliklere sahip olmasına dikkat edebilirsiniz:

  • İnce kum karışımı içeren
  • Perlit oranı yüksek olan
  • Kaktüslere özel üretilmiş kömür ve taş parçaları içeren

Öte yandan, su depolama özelliği ile öne çıkan torf topraklar tercih edilmemelidir. Aksi takdirde yılan kaktüslerde çürüme ve bozulma görülebilir.

Sulama Sıklığı

Sulama Sıklığı
Yılan kaktüsler, sürekli sulanmayı seven bitkilerden biri değildir.

Kaktüsler çöl ikliminde hayatta kalabilen, fazla suya gereksinim duymayan bitkilerdir. Bu nedenle, bu bitkilerin kısa aralıklarla ve günlük olarak sulanmamaları gerekir. Yaz mevsimlerinde haftada 2 kez, kışın ise haftada 1 kez sulanmaları yeterli olacaktır. Hatta kış aylarında 3 ay sulanmasa dahi, yılan kaktüslerinin hayatta kaldığı bilinmektedir.

Öte yandan, bahçe gibi açık alanlarda bakılan yılan kaktüsleri, evdekilerden daha az sulanmalıdır. Bununla birlikte, eğer yılan kaktüsünüzün susayıp susamadığından emin olamıyorsanız, parmağınızı saksının içine batırarak toprağın kuruluğunu ölçebilirsiniz. Eğer toprak elinize yapışıyor ve nemli hissettiriyorsa, bir süre daha sulamayı erteleyebilirsiniz. Ayrıca toprak veya saksı değişimi yaptıysanız, yılan kaktüsünüzü hemen sulamak yerine, bir süre bekleyip bitkinize alışma süresi tanımanız yerinde olacaktır.

Saksı Boyutu ve Değişimi

Kaktüsler, geniş boyutlu saksılardan hoşlanmayan ve kendileriyle uyumlu boyutlardaki saksıları seven bitkilerdir. Bununla birlikte, saksı değişimlerinin genelde yılda bir defa yapılması yeterlidir. Her değişimde, bir önceki yıla oranla 2 numara daha büyük bir saksı kullanılması gerekir.

Öte yandan, bakımını eksiksiz yaptığınız yılan kaktüs büyümüyor ise tercih ettiğiniz saksının boyutu, bitkiye oranla fazla büyük kaçmış olabilir. Yılan kaktüsler için başlangıçta 5,5 cm çapında ve 4 cm derinliğindeki saksılar yeterli olacaktır. Bununla birlikte, saksının dibinde mutlaka delikler bulunmalıdır. Son olarak, saksının alt kısımlarına çakıl taşları serpiştirmek, fazla suyun bitkiye nüfuz etmesini engellemeyi sağlar.

Güneş Işığı Miktarı

Yılan kaktüs ne zaman çiçek açar?
“Yılan kaktüs ne zaman çiçek açar?” sorusunun cevabını bitkinin aldığı ışık miktarı da etkiler.

Kaktüsler, bolca güneş almayı ve sıcağı seven bitkilerdir. Bundan dolayı evde yetiştirilen kaktüsler, evin en çok güneş alan bölümüne yerleştirilmelidir. “Yılan kaktüs neden incelir?” diye soranlar için ise verilecek tek cevap, bitkinin yeterli güneş ışığı alamadığıdır. Öte yandan, yılan kaktüslerinin öğle saatlerinde doğrudan güneşe maruz kalmasını engellemek gerekir.

Aynı zamanda yılan kaktüsleri, yazın 40 derece üzerindeki sıcaklıklara, kışın ise sulanmadığı takdirde -15 derece sıcaklığa kadar dayanabilir. Bununla birlikte, eğer yılan kaktüsleri 10 derece ve altındaki sıcaklıklarda muhafaza edilecekse, bir poşetle kaplanmaları yararlı olacaktır.

Eğer bitkilerle ilgilenmeye yeni başlamış olan biriyseniz “Bakımı En Kolay 15 Bitki” yazımızdan da yararlanabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Yılan kaktüsün çiçeği ne renktir?

Genellikle yılan kaktüslerinin çiçeği turuncu ve kırmızı arası bir renktir.

Yılan kaktüsü özel bir bakım gerektirir mi?

Her bitki gibi yılan kaktüs de çiçek açabilmek için ilgi ve sevginin yanı sıra bazı özel bakım rutinlerine ihtiyaç duyar.

Yılan kaktüsü direkt olarak güneş almalı mıdır?

Güneşi çok seven bitkiler olmalarına rağmen yılan kaktüsler, özellikle öğle saatlerinde direkt olarak güneş almamalıdırlar.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir