Ne, Ne Değildir?

Yurt Dışında Yaşamaya Başlayacaklar için Tavsiyeler

Yurt Dışında Yaşamaya Başlayacaklar için Tavsiyeler

Yurt dışında yaşamak özellikle pandemi dönemi sonrasında yeniden gündeme geldi. Kimi kendine iyi bir kariyer rotası çizip yeni bir dil öğrenmek için kimiyse daha iyi şartlarda yaşamak düşüncesiyle yurt dışında yaşama planları yapan birçok insan, yurt dışına taşınırken ve taşınma sonrasında ne gibi zorluklarla karşılaşacağını merak ediyor. Hayatta böylesi büyük bir değişim için atılan ilk adımlar yolun devamında birçok şeyin belirleyicisi olacaktır. Aklınızda bulunsun diye karar anında size destek olabilecek, yurt dışında yaşamaya başlayacaklar için tavsiyeler yazımızda…

Size En Uygun Ülkeyi ve Şehri Seçin

Size En Uygun Ülkeyi ve Şehri Seçin
Size en uygun şehri seçin.

Yurt dışında yaşamak hayatınızı ciddi anlamda değiştirecek önemli bir karardır. Bu kararı verirken düşünülmesi gereken en öncelikli şeylerden biri ülke ve şehir seçimidir. Hali hazırda belirli bir okul ya da şirket için hazırlık yapıyorsanız gideceğiniz yeri zaten seçmişsiniz demektir.

Ancak henüz nerede yaşamak istediğinizi bilmiyorsanız, araştırmalarınızı kendi karakterinizi de hesaba katarak yapmanız yerinde olacaktır. Ülke ve şehir seçiminiz hem yurt dışındaki yeni kimliğinizi oluşturacak hem de geleceğinizi şekillendirecek. Karakterinize uygun olmayan bir yeri seçerseniz kısa sürede bunalıp yurt dışı serüveninizi yarıda bırakmanız bile gerekebilir.

Elbette deneme yanılma yöntemiyle de size en uygun ülkeyi ya da şehri bulmanız mümkün. Ama daha mutlu edici bir deneyim için ruhunuzu özgür hissedeceğiniz o yeri bulmak, hep hayal ettiğiniz dünyanın kapılarını aralayabilir.

Mutlaka Gideceğiniz Ülkenin Dilini Öğrenmeye Başlayın

Gideceğiniz Ülkenin Dilini Öğrenmeye Başlayın
Gideceğiniz ülkenin dilini öğrenmeye başlayın.

Gideceğiniz ülkeyi ve şehri seçtikten sonra yapmanız gereken en önemli şeylerden biri, gideceğiniz ülkede konuşulan dil ya da dillere hiç değilse aşina olmak. Dünya üzerinde büyük çoğunlukla konuşulan İngilizceye zaten vakıf olabilirsiniz. Ancak gideceğiniz ülkenin anadilini öğrenmek birçok bakımdan faydalı olacaktır.

  • Öncelikle heybenizde bir dil daha bulunacak, daha sonra başka bir yere gitseniz dahi kârda olacaksınız.
  • İkinci olarak gittiğiniz yerde yaşayan insanlarla aynı dili konuşursanız insanlar size yardımcı olmaya istekli olacaktır ve yaşayacağınız zorlukları rahatlıkla atlatabilirsiniz.
  • Ayrıca yabancı hissetmez, daha kolay adapte olursunuz.

Sosyal Medya Aracılığıyla Arkadaşlar Edinin

Sosyal Medya Aracılığıyla Arkadaşlar Edinin
Sosyal medya aracılığıyla arkadaşlar edinin.

Önceden edinilmiş arkadaşlıklar, daha sıcak bir başlangıç sağlayacak ve yabancılık çekmenizi engelleyecektir. Sıcak dostluklar kazanıp ülkede bir gelecek inşa etmenin hayallerini onlarla beraber kurabilirsiniz. Bu sizi daha çok motive edecektir. Özellikle okul, ev, iş gibi konularda halletmeniz gereken sorunlar varsa yakından ilgilenebilecek ya da hiç yoktan daha doğru bilgilere ulaşabilecek insanlarla iletişim halinde olacaksınız.

Bu tarz başlangıçlarla daha sonra yeni dostlarınızı aile gibi göreceksiniz. Ayrıca bu tanışma süreçlerinde öğrenmeye başladığınız yeni dili konuşmaya çalışırsanız, pratik yapmış olursunuz. Arkadaşlık bağı birçok konuda yolunuzu aydınlatacak ve kendinizi evinizde hissettirecektir.

Gideceğiniz Ülkenin Mutfak Kültürünü Araştırın

Ülkenin Mutfak Kültürünü Araştırın
Ülkenin mutfak kültürü hakkında bilgi sahibi olun.

Mutfak kültürü, insanlar hakkında çok fazla bilgi verir. Beslenme alışkanlıkları ve sofra kültürleri insanların iletişim biçimlerini, yaşam tarzlarını, hayata bakışlarını büyük ölçüde yansıtacaktır. İlk tavsiyemize uyup gideceğiniz ülkeyi kendi karakter yapınıza uygun seçtiyseniz muhtemelen mutfak kültüründen de yaşam tarzlarından da memnuniyet duyacaksınız.

Mutfak kültürü hakkında bilgi edinmeniz aynı zamanda yerleşeceğiniz yere özel gıda maddelerinden de haberdar olmanızı sağlar. Beslenme konusunda özel hassasiyetleriniz varsa bu aşamada onu da çözmüş olursunuz. Mesela çok sevdiğiniz bir gıda maddesinin orada bulunmadığını öğrenip eğer mümkünse yanınızda bir miktar götürebilirsiniz. Ayrıca beslenme konusunda alternatifleriniz önceden hazır olur. Alerjik rahatsızlığınız varsa bu konu daha fazla önem kazanacaktır.

Gideceğiniz Şehirde Önceden Evinizi Ayarlayın

Önceden Evinizi Ayarlayın
Mutlaka gitmeden önce evinizi ayarlayın.

Yeni bir ülkeye taşınmadan önce çözmenin neredeyse hayati önem taşıdığı bir konu kalacak yer ayarlamak. Öncelikle emlak piyasası konusunda bilgi edinmek, dolandırılma gibi tehlikeleri de önceden çözmenizi sağlayacaktır. Gideceğiniz yerde bölge bölge emlak seçeneklerini tarayıp, daha önceden bulduysanız orada yaşayan arkadaşlarınızdan bu konuda bilgi almanız işinizi kolaylaştıracaktır.

Ayrıca son yıllarda öğrenci olarak ya da iş sebebiyle birbirinden farklı ülkelere yerleşmiş birçok insan bloglar ya da YouTube videolarıyla ya da diğer sosyal medya mecralarından gittikleri yerlere dair birçok konuda bilgiler vermekteler. Bu tür kanallardan notlar da alarak birçok konuda faydalanabilir hatta onlarla irtibata girip yardım alabilirsiniz. Bunların yanında dil konusunda da oldukça faydalı içeriklerini de takip etmenizde büyük yarar vardır.

Eğer yurt dışına nasıl gideceğinizi bilmiyorsanız; Yurt Dışında Nasıl İş Bulunur? yazımız size rehber olabilir.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir