Sağlık

Acı Biber Neden İshal Yapar?

acı biber neden ishal yapar

Acı biber neden ishal yapar?” sorusunun cevabı acı seven ve acı yedikten sonra ishal olan insanların en çok merak ettiği şeydir. Bunun sebebi acı biber içerisinde bulunan kapsaisin maddesinden kaynaklanmaktadır. Bu madde, mideyi uyaran ve bağırsaklara hareketlilik vermektedir. Dolayısıyla acılı yemeklerden sonra ishal problemi yaşanabilir.

Acı Biber Neden Karın Ağrısı Yapar?

Acı biber neden ishal yapar?” sorusunun yanında “Acı biber neden karın ağrısı yapar?” sorusu da sıkça sorulmaktadır. Aslında ikisinin de cevabı aynıdır. Kapsaisin, bağırsakları hareket ettirdiği ve son derecede çalıştırdığı için yemekler hızla sindirilir. Bu sindirim sırasında şiddetli karın ağrısı da yaşanabilir. Özellikle acılı yemekler, acılı turşular, çiğ köfte gibi yiyeceklerin sonrasında karın ağrısı ve ishal yaşama durumunun sebebi budur.

Acı biberin ve dolayısıyla acı yiyeceklerin vücuda da zararı bu nedenle etkindir. Mide, bağırsak için ağrı yaratacak bu yiyecekler sürekli sindirim sonucunda basura da neden olabilir. Bu nedenle acı biberin ve acı içeren yiyeceklerin kontrollü şekilde tüketilmesi gerekir. Ayrıca karaciğer yetmezliğine sahip olan insanların acı biberi tüketmesi son derece zararlıdır.

Acı biberin karın ağrısı yapmasının bir diğer sebebi de safra asitlerinin üretimini arttırmasıdır. Kolesterolün vücuttan atılımı için oldukça önemli olan safra asitleri, kolesterolü düşürürken metabolizmayı hızlandırmaktadır. Dolayısıyla bağırsakların çalışmasını sağlayarak kabızlığı engeller ancak ishale de yol açabilir. Bu süreçte de karın ağrısı çekilir. Bütün bu açılardan, acı biber tüketmek, kilo kontrolü yapmak için tercih edilebilir ancak kontrollü tüketilmesi gerektiğini hatırlatmak isteriz.

Acı Biber Yedikten Sonra Karın Ağrısı Nasıl Geçer?

Acı Biber Yedikten Sonra Karın Ağrısı Nasıl Geçer
Acı biber yedikten sonra karın ağrısını hafifletmek için tüketilebilecek bazı besinler vardır.

Acı biber tüketildikten sonra yanma hissine sebep olan kapsaisin, sonrasında şiddetli ağrıya da neden olabilir. Bu ağrı kişiden kişiye ve tüketilen acı miktarına göre değişebilir. Yine de herkes için rahatsızlık verebilecek bir ağrı olabileceği söylenebilir. Bu nedenle kafalarda “Acı biber yedikten sonra karın ağrısı nasıl geçer?” şeklinde bir soru oluşmaktadır. Bu ağrı önüne geçilemeyecek şekilde bir ağrı olmadığını söyleyebiliriz. Çünkü çeşitli içecek ve yiyecekler tüketerek bu ağrının şiddetini azaltabilir ya da tamamen ortadan kaldırabilirsiniz.

 • Zencefil çayı
 • Nane
 • Muz
 • Yoğurt
 • Elma püresi
 • Sirkeli ballı su
 • Limonlu ballı su

Ilık su ve bal karışımı bağırsak sistemini harekete geçirerek karın ağrısını oldukça kısa sürede geçmesini sağlamaktadır. Bünyeye göre ya da tüketilen acı miktarına göre de değişse de ağrısı geçmeyen kişiler için bile ağrı en minimum seviyeye düşürmektedir. Bir çorba kaşığı bal, bir bardak sıcak su ile karıştırılarak hazırlanan bu içecek uzun süreli ağrı çekenler için kesinlikle önerilir. Günde iki kez olmak üzere gece yatmadan önce ve sabah uyandıktan sonra tüketilmesi gereklidir. Ağrı kısa sürede geçecektir.

Acı biber yedikten sonra karın ağrısı nasıl geçer?” sorusunun en kısa cevabı midenizi rahatlatacak, yumuşak yiyecek ve içecekler tüketilmesi tavsiye edilir. Örneğin bir bardak süt bile ağrı dolu midenizi rahatlatabilir. Süt ürünleri hemen her sağlık probleminin en sağlam ilacıdır. Bunun sebebi acı gıdaların vereceği ağrıya sebep olan sinir reseptörlerine bağlanmayı engelleyecek proteinler içermektedir. Böylece midenizi ferahlatır ve acıyı vücudunuzdan arındırır.

Hemen İshal Yapan Yiyecekler

Her ne kadar sağlıklı bir yöntem olmasa da şişlik hisseden, kabızlık çeken ya da kilosunu kontrol içerisinde tutmak isteyen kişiler hemen ishal yapan yiyecekler tüketmeyi amaçlarlar. Bu yöntem metabolizmayı harekete geçirmek için etkili olsa da sürekli bir alışkanlık haline getirmek yeni sağlık problemlerine yol açabilir. Yine de anlık olarak çekilen mide şişliği ve strese neden olan durgun bağırsakları rahatlatmak için iyi bir yöntemdir.

 • Acı biber
 • Sarımsak soğan
 • Süt ürünleri
 • Kahve çeşitleri ya da kahveli gıdalar (Kafein)
 • Baharatlı yiyecekler
 • Fast food çeşitleri
 • Karpuz, kavun gibi sulu ve soğuk tüketilen meyveler
 • Alkollü içecekler
 • Yeşil sebzeler

Kısaca bağırsaklarınızın çalışmasını sağlayacak yiyecek ve içecekler söylenebilir. Bu tarz içeceklerin ve yiyeceklerin tüketimi sonrası bağırsaklarınızın çalıştığını hissedebilirsiniz. Ancak sürekli ve kasıtlı olarak ishal olmayı hedeflemek son derecede zararlıdır. Bunun yerine sağlıklı beslenmeyi alışkanlık haline getirmeniz önerilir. Çünkü dengesiz bir beslenme peşinde hazımsızlık problemleri, kabızlık ya da aksi ishal olarak sizi negatif yönde etkileyebilir.

Sıkça Sorulan Sorular

Acı Biber İshal Yapar mı?

Acı biber, içerdiği kapsaisin maddesi nedeni ile ishal yapabilmektedir. Çünkü kapsaisin mideyi uyandıran ve bağırsakları hareket ettiren bir maddedir. Ancak her acı tüketen ishal olmayabilir. Bünyeden bünyeye değişiklik gösterebilir.

Acı Biber Bağırsakları Bozar mı?

Fazla acı biber tüketmek mide ve bağırsak sorunlarına neden olabilir. Ayrıca kontrolsüz tüketimi basura yol açabilir ya da basuru olan kişileri oldukça negatif yönde etkileyebilir.

Acı Biber Tüketimi Sonrasında İshali Anında Ne Geçirir?

Bu gibi durumlarda düşük lifli yumuşak gıdalar tüketilmesi tavsiye edilir. Özellikle beyaz pirinç ile yapılan pilav ya da lapa, ishali geçirmektedir.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir