Ne, Ne Değildir?Sağlık

Kafein Nedir? Kafein Nelerde Var?

kafein nedir

Günümüzde pek çok insan kahve sevmektedir. İçeriğinde kafein olduğu ise herkes tarafından bilinmektedir. Fakat bazı kişiler ek olarak “Kafein nedir?” sorusunun yanıtını da merak eder.

Kafein genellikle yalnızca kahvede değil çay ve kakao gibi bitkilerde de bulunur. Ancak yoğun araştırmalar, 63 bitki türünün daha kafein içerikli olduğunu belirtmiştir. Meyve, tohum ve yapraklarda bulunan doğal uyarıcı olarak da adlandırılır. Kafein vücuda emildiğinde, merkezi sinir sistemini etkiler. Bu nedenle uyku hallerini önlemeye ve uyanık kalmaya yardımcı olarak yorgunluk hissini ortadan kaldırır. Bu maddenin yararlı veya zararlı olması konusunda pek çok düşünce vardır. Fakat yararının daha fazla olduğunu söylemek mümkün. Peki kafein neye iyi gelir? Bu sorunun cevabı için okumaya devam edebilirsiniz.

Kafein Neye İyi Gelir?

Kafein neye iyi gelir
Kafeninin vücudu dinlendirme özelliği bulunmaktadır.

Kahveseverler kafein konusuna aşina kişilerdir ve bu içeceğin yararı olduğunu bilmektedirler. Aslında bu yararın büyük bir kısmı kafeinden gelmektedir. “Kafein nedir?” sorusunu yanıtladıktan sonra “Kafein ne işe yarar?” sorusunu da yanıtlamakta fayda var. Bilinen faydalarından bazılarını sizin için derledik:

 • Vücudu dinlendirme özelliği bulunmaktadır.
 • Alzheimer riskini oldukça azaltmaktadır.
 • Çalışma ve odaklanma gücünü arttırmaktadır.
 • Anlama kabiliyetini arttırır.
 • Kas ağrılarını azaltır.
 • Metabolizmayı hızlandırır dolayısıyla yağ yakımını kolaylaştırır.

Özetle sağlık için önemlidir diyebiliriz. Görüldüğü üzere pek çok alanda olumlu etkiler yaratmaktadır. Fakat her şeyin fazlasının bir zararı olduğunu unutmamalıyız. Peki fazla kafein alınca ne yapmalı? Zararları nelerdir?

Kafeinin Zararları

Ciddi sağlık sorunları olmayan kişiler için düzenli ve uygun şekilde kullanıldığında kafein tüketimi iyidir. Fakat “Kafein nedir?” sorusuna başka bir bakış açısıyla cevap verecek olursak fazlasının zararlı olduğu bir madde diyebiliriz. Şifa kaynağı olarak bilinen kafenin aşırı kullanımda verdiği zararlar nelerdir? Bunları sizin için liste haline getirdik:

 • Uykusuzluğa bağlı aşırı duyarlılık
 • Midede bulantı hissi
 • Vücut ısısında aşırı artış
 • Artan kalp atış hızı nedeniyle el titremeleri

Özetle her ne kadar faydası olsa da gereğinden fazla kullanım kafeini zararlı hale getirebilir. Vücudunuzun ihtiyaç duyduğu kafein miktarını aşmadığınız sürece bu sorunlar oluşmaz. Bu nedenle günlük olarak kafein tüketirken dikkatli olunmalıdır.

Bir Günde Ne Kadar Kafein Tüketmeli?

Kafein ihtiyacı kişiden kişiye değişir. Kütle, metabolizma hızı ve kafein duyarlılığı gibi faktörler bunda önemli etkenlerdir. Günlük alım, kilogram başına 4-6 mg olarak ifade edilir. Bu sınır aşılmadığı takdirde herhangi bir yan etkini oluşması beklenmez. Bu noktada günlük alım miktarını geçmemek son derece önemlidir.

Kafein Bağımlılık Yapabilir mi?

Kafein Bağımlılık Yapabilir mi?
Yoğun tüketim sonucu kafein, bağımlılık yapabilir ancak bu sağlığı tehdit eden bir sorun değildir.

Kafein bağımlılığı çoğu insanın kafasını karıştıran terimlerden biridir. Hatta “Kafein nedir?” sorusuna yanıt olarak bağımlılık yapan bir madde ifadesi kullanılmaktadır. Bu ifade yanlış bir adlandırma olarak algılanabilir ve insanları kafein bağımlılığını sigara ve alkol gibi zararlı alışkanlıklarla karşılaştırmaya yöneltebilir. Kafein bağımlılığından kurtulmak için herhangi bir tedaviye gerek yoktur. Bu nedenle hayati tehlikesi yoktur.

Kafein Toleransı Ne Anlama Gelir?

Düzenli olarak kafein tüketen kişiler bir süre sonra tam etkilerini görebilirler. Aynı zamanda kafeine toleranslı bireyler kafein tüketmedikleri takdirde baş ağrısı ve yorgunluk yaşayabilirler. Bu yüzden uzmanlar tarafından kafein tüketiminde aşırılığa kaçmamayı önermektedir.

İdeal Kafein Miktarı Ne Kadardır?

Normal kahve fincan başına 150 mg içerir. Kafein ihtiyacı kişiden kişiye değişir. Bir kişinin kilosu, boyu ve kafeine duyarlılığı gibi faktörler günlük kafein alımını değiştirecektir. Ortalama günlük alım miktarı 4-6 mg’dır. Kafein böylece sizin için gerekli enerjiyi sağlar.

Kafein İçerikli Ürünler

Kafein İçerikli Ürünler
Kahve türleri, yoğun miktarda kafein içerir.

İçeceklerden kafein almanın pek çok yolu bulunmaktadır. Kahve açık ara en yüksek kafein içeriğine sahiptir, ancak çay ve birçok diyet takviyesi de kafein içerir. Kafein içerek başlıca içecekleri şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Filtre kahve
 • Espresso
 • Türk kahvesi
 • Latte, americano ve benzeri espresso bazlı içecekler
 • Çay ve bitki çayı
 • Sporcular için antrenman öncesi besin takviyeleri
 • Kola türü asitli içeçekler
 • Çikolatalı içecekler

Pek çok kafein içerikli ürün bulunmaktadır. Bu ürünler ise en yaygın kullanılanlardır. Buradan da anlaşıldığı üzere hayatımızın çoğu yerinde kafein bulunmaktadır.

Bu kadar kafein bilgisi üzerine canınız kahve çekti mi? Peki Kahvesiyle Ünlü Ülkeler hangileri, biliyor musunuz? Yanıtınız hayırsa, hemen linke tıklayın ve detayları öğrenin.

Sıkça Sorulan Sorular

Kafein Bir Uyuşturucu mu?

Uyarıcı bir yapıya sahip olsa da kafein, yan etkilerinin azlığı ve sosyal kabul edilirlik düzeyi ile uyuşturucu olarak sınıflandırılmaz.

Kafein Cinselliği Etkiler mi?

ABD Texas Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre günlük ortalama kafein tüketimi cinsel performans açısından faydalıdır.

Kafein Depresyon Yapar mı?

Aşırı tüketime bağlı olarak kafein çeşitli yan etkileri beraberinde getirebilir. Bunlar arasında depresyon gibi duygu durum bozuklukları da vardır.

 

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir