Sağlık

Ağızda Kan Tadı Neden Olur? Hangi Hastalığın Belirtisidir? 

Ağızda Kan Tadı Neden Olur? Hangi Hastalığın Belirtisidir?

Çoğu insan, hayatının bir anında ağzında kan tadı hissedebilir. Bazen önemsenmeyen bazen de çok korkulan bir durum olan ağızda metalik tat; diş problemleri, tıbbi durumlar ve ilaçlar dahil olmak üzere, çeşitli faktörlerin neden olabileceği yaygın bir semptomdur. İçeriğimizde “Ağızda kan tadı neden olur?” sorusuna yanıt bulacaksınız. Aynı zamanda hangi hastalıkların belirtisi olduğu, tedavi süreçleri ve çok daha fazlasını, sizler için inceliyoruz!

Ağızda Kan Tadı Neden Meydana Gelir?

Ağızda Kan Tadı Neden Olur? Hangi Hastalığın Belirtisidir? 
Ağızda kan tadı olmasının farklı sebepleri vardır.

Genizde kan tadı hissettiyseniz ilk olarak diş ve diş eti hastalıkları aklınıza gelmelidir. Diş sorunları, ağızda metalik bir tadın, en yaygın nedenlerinden biridir. Diş eti hastalığından kaynaklanabilecek diş eti kanamaları, metalik bir tada neden olabilir. Bu tada neden olabilecek diğer diş problemleri arasında; gevşek dolgular, çatlak dişler ve ağız yaralanmaları bulunur.

Hastalıklar

Tıbbi durumlar ya da bazı hastalıklar, ağızda kan tadına ya da nefes alırken kan kokusu gelmesi sorunlarına neden olabilir. Bu belirtiye neden olabilecek hastalıklara gelin, birlikte bakalım. 

  • mide ülseri
  • yemek borusu iltihabı
  • karaciğer hastalıkları
  • böbrek hastalıkları ve diyabet
  • anemi. 

Ağzınızda metalik bir tat varsa sebebini belirlemek için bir doktora görünmek önemlidir. Doktor muhtemelen size tıbbi geçmişinizi ve semptomlarınızı soracaktır ve fiziksel muayene yapabilir. 

Altta yatan herhangi bir tıbbi durumu ekarte etmek için kan testi veya biyopsi gibi testler de isteyebilirler. Ağızdaki metalik tadın nedeni belirlendikten sonra doktor, tedavi seçeneklerini önerebilir. Tedavi, altta yatan nedene bağlı olarak değişecektir.

Ağızda şeker tadı neden olur?” yazımıza da göz atabilirsiniz.

İlaçlar

İlaçlar, ağızda metalik bir tada neden olabilir. Bu belirtiye neden olabilecek ilaçlardan bazılarını aşağıda görebilirsiniz:

  • Antibiyotikler
  • Antidepresanlar 
  • Tansiyon ilaçları 
  • Diyabet ilaçları

Antibiyotikler, enfeksiyonları tedavi etmek için kullanılır. Penisilin gibi bazı antibiyotikler ağızda metalik bir tat bırakabilir. Antidepresanlar ise depresyon tedavisinde kullanılır. Prozac gibi bazı antidepresanlar, ağızda metalik bir tada neden olabilir. 

Yüksek tansiyonu kontrol altına almak için tansiyon ilaçları kullanılır. Lisinopril gibi bazı tansiyon ilaçları, ağızda metalik bir tat oluşturabilir. Metformin gibi bazı diyabet ilaçları da ağızda metalik bir tada sebebiyet verebilir.

İçeriğimizde “Ağızda kan tadı neden olur?” sorusuna tüm detaylarıyla yanıt verdik. Merak ettiğiniz farklı konuları da incelemeye devam ediyoruz. 

Sıkça Sorulan Sorular

Ağzımdan Tükürük ile Kan Geliyorsa Ne Yapmalıyım?

Ağzınızdan tükürük ile kan geliyorsa sebebini belirlemek için bir doktora görünmek önemlidir. Doktor, muhtemelen size tıbbi geçmişinizi ve semptomlarınızı soracaktır ve fiziksel muayene sonucunda teşhis koyacaktır.

Hangi Diş/Diş Eti Rahatsızlıkları Ağızda Metalik Tada Neden Olur?

Ağızda veya diş etlerinde ağrı, şişmiş diş etleri ve gevşek dişler, kan tadına sebep olabilir.

Hangi İlaçlar Ağızdaki Kan Tadına Sebep Olabilir?

Antibiyotikler, antidepresanlar, tansiyon ve diyabet ilaçları herkeste aynı olmamakla birlikte ağızda kan tadı bırakabilir.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir