Sinema

Ailecek İzlenecek Filmler

Son yıllarda hepimiz evlerimizde daha çok vakit geçirir olduk. Ailenizle biraz eğlenmek, çocuklarınızla veya büyüklerinizle vakit geçirmek istiyor olabilirsiniz. Aradığınız ne olursa olsun, her bir kriterinize bir ucundan tutunabilecek filmler var. Size yardımcı olabilecek, her kesime hitap eden birbirinden güzel birkaç filmi sizler için sıraladık.

Ailecek izlenecek filmler bulmakta zorlanıyorsanız, sizin için güzel birkaç önerimiz var. Listemizde yer alan filmleri, güzel bir hafta sonunda tüm ailenizle birlikte izleyebilirsiniz. Şimdiden keyifli seyirler…

Where The Wild Things Are (2009)

Where The Wild Things Are

Maurice Sendak’ın meşhur “Vahşi Şeyler Ülkesinde” kitabından uyarlanan film, kısa sürede kalplerde yerini edinmiştir. Gerçeklikten kaçma ihtiyacıyla yanıp tutuşan film, kalplerimize sıcaklık getirmekten geri kalmıyor. Birbirinden farklı, bazen küçük, bazen devasa hayvanlara ev sahipliği yapan film, muazzam bir görsel şölen sunmaktadır. Başta hayvanları gerçekçi yansıtma konusunda uyarlandığı kitaba sadık kalamayacağı düşünülmüştür. Ancak 87 milyon dolarlık bir bütçe edinmeyi başaran film, kitabı bilen herkesi sevindirmeyi başarabilmiştir. Bir çocuğun başkaldırısını ve kalp kırıklığını da içeren bu filmde, bizi birbirinden farklı maceralar bekliyor.

Hugo (2011)

Hugo

Çıktığı vakit piyasayı sarsmış olan film Hugo, yönetmen Martin Scorcese’nin diğer tüm filmlerinden farklıdır. Yönetmenin diğer eserlerinden ayrılan film, aynı zamanda kendi kalbine en yakın olan film gibi görünmektedir. Ünlü yönetmenin ilk 3-D filmi olan bu film, aynı zamanda- filmler hakkında olan bir filmdir. Geniş anlamda baktığımızda, hikâyenin kahramanı olan Hugo Cabret’in hikayesi, aynı zamanda yönetmenin kendisinin hikayesidir.

1930’lu yılların Paris’inde geçen filmde, karakterimiz kendisini sanat ve mekanizmalar üzerinde eğitmektedir. Amcasının mesleği Paris tren istasyonundaki mekanik saatlerle ilgilenmektir. Babasının en büyük hayali bir müzede bulduğu mekanik bir adamı kusursuz hale getirmektir. Buradan anlıyoruz ki mucitliğe duyulan ilgi Hugo Cabret’in kanında ve ailesinde de mevcuttur. Filmde ilgi alanlarını sonuna dek takip eden karakterimiz Hugo’nun serüvenine ve yaptığı şeylere tanıklık ediyoruz. Görselliğiyle tatmin etmeye, hikayesiyle kalbinize dokunmaya yemin etmiş olan bu filmi kaçırmamak gerek. Ailenizle güzel vakit geçirmenin hoş bir yolu olabilir.

The Pursuit of Happyness (2006)

The Pursuit of Happyness

2006 çıkışlı olan film The Pursuit of Happyness, izleyenlerini yakından etkileyebilen bir eserdir. Ailesinin fakirleşmesine karşı mücadele vermeye çalışan bir adamın sıcak ve samimi hikayesini anlatır.

1980’ler San Francisco’sunda geçen filmde, Ronald Raegan kötüleşen ekonomik koşullardan bahsetmektedir. Buna karşı çaresizleşen karakterimiz Chris Gardner, fakirliğe karşı savaş açmak için bir orduya ihtiyacın olmadığını kanıtlamaktadır. Olay örgüsü takdir edilesi olan film akıcı ilerlemektedir, ta ki kalbimize dokunup boğazımızı düğümleyene dek. Karaktere hayat veren sempatik oyuncu Will Smith, payına düşeni fazlasıyla yerine getirmiştir. Temelince mücadele hikayesi sunan bu film, eğlenceden de hiç geri kalmıyor.

Catch Me If You Can (2002)

Catch Me If You Can

Ünlü film Catch Me If You Can, izleyenlerini eğlenceli ve keyif verici bir serüvene sürüklüyor. Tıp okumadan tıpla uğraşan, hukuk okuluyla alakası olmadık hukukla uğraşan bir karakteri izliyoruz. Zekasıyla etkileyen karakter Frank Abagnale Jr, hiçbir belgesi olmadan pilotluk da yapmıştır. Etkileyici olan yanı ise, karakter tüm bunları 19 yaşından önce, lise mezuniyeti bile olmadan yapmıştır.

Karakterin hikayesinin gerçek olduğunu söylemeye gerek bile yok. Abagnale aynı zamanda milyonlarca dolarlık sahte çeklerle büyük servet sahibi olmuştur. Düzenbazlığıyla kendisine hayat kuran karakterimizin atıldığı serüvenleri izlemek zevkten gülümsetmektedir. Leonardo DiCaprio’nun canlandırdığı karakter, hiçbir şey için fazla çabalamıyor gibi görünmesiyle ön plana çıkmaktadır.

Willy Wonka and the Chocolate Factory (1971)

Willy Wonka and the Chocolate Factory

Mel Stuart’ın ünlü filmi Willy Wonka and the Chocolate Factory, sinema dünyasına altın harflerle kazınmıştır. Hepimizin bildiği ve geri dönüp izlediği, en azından adını duyduğu bir filmdir. Kitaba diğer uyarlamalardan daha sadık olmakla kalmayıp, üzerine eklemiş ve kendi tarzını çizmiştir. Ünlü film Willy Wonka and the Chocolate Factory, piyasadaki çocuk filmlerine bir eleştiri olarak değerlendirilmektedir.

Çocuk filmlerinin çoğunun en önemli özelliği, çocukların onları sevmiyor oluşudur. Bir çocuk filmi, çocuklara yakışır olmamalı mıdır? Biraz hayal gücünün sınırlarını zorlasa, biraz şaşırtıcı ve tahmin edilemez olsa. Canlı olsa ve hayatla dolup taşsa, fantezilerin dünyasına bir serüven gerçekleştirse? Willy Wonka and the Chocolate Factory, seyircilerine tam da bunu sunuyor.

Biraz da komedi filmlerine göz atmaya ne dersiniz? İşte sizin için harika bir liste: Tüm Zamanların En İyi Komedi Filmleri

Anıl Kölmük

Pragmatist, sosyolog. Dijital üretir, dışavurur.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu