EdebiyatSinema

Alacakaranlık 6 Ne Zaman Çıkıyor?

Alacakaranlık 6 Ne Zaman Çıkıyor

İlk kitabı 2005 yılında yayımlanan Alacakaranlık serisi, kısa vadede dünya çapında popülerlik kazanmış ve başarı elde etmişti. Kitapların yanı sıra art arda gelen filmler, genç kızlar başta olmak üzere pek çok kesimin ilgisini çekmişti. Hem kitap hem de film için heyecanlanan kitle, 2012’de vizyona giren son filmin ardından bugüne değin “Alacakaranlık 6 ne zaman çıkıyor?” konusunu araştırıyor. Biz de bu içeriğimizde Alacakaranlık serisinin muamma haline gelen son kitabı ve olası filmiyle ilgili edindiğimiz haberlere değineceğiz.

Şafak Vakti’nin Ardından…

Bir dönemin efsanesi olan Alacakaranlık’ın son kitabı Şafak Vakti’ydi. Stephenie Meyer’in yazmış olduğu kitap, bir günde 1 milyon 300 bin satarak rekorunu tazeledi. Yazarın kaleminin güçlü olması ve kurgusal karakterleri çok iyi betimlemesi, sürükleyiciliğini artırmıştı. Merakla beklenen her kitap, sonunda net cevaplar vermiyor ve okuyucuda daha fazla merak uyandırıyordu. Bu nedenle “Alacakaranlık 6 ne zaman çıkıyor?” sorusu, okuyucuların sabırsızlıkla cevabını beklediği konular içerisinde yer alıyor.

Gece Yarısı Güneşi’nin Devamı Geliyor!

gece yarisi gunesi
Gece Yarısı Güneşi geniş bir kitlenin ilgisini çekmektedir.

Stephenie Meyer, özellikle 2015 yılında popülerlik kazanan kitap serisi mantığını kullanmıştı. Tipik kitap serilerinde merkezde bir karakter yer almakta ve olay örgüleri bütünlük oluşturmamaktadır. Alacakaranlık serisinin son derece başarılı bir kitap serisi örneği olduğunu söylemek mümkündür. Yazarın aynı karakterlerin maceralarını konu aldığı seri şu şekilde sıralanıyor:

  1. Alacakaranlık
  2. Yeni Ay
  3. Tutulma
  4. Şafak Vakti 1. Bölüm
  5. Şafak Vakti 2. Bölüm

Serinin devamı olarak Midnigh Sun’u yazmaya başlayan Stephenie Meyer, kitabın bir kısmının çalınması ile yazmaya ara verdi. Yazarın bilgisayarından çalınan bölüm internete sızdırıldı ve birçok insan tarafından okundu. Meyer, kitabın 4 Ağustos 2020 yılında yayımlanacağını açıklamıştı. Ancak başına gelen şansız hadiseden dolayı kitabı yazmaya ara verdiğini açıkladı.

Stephenie Meyer’in açıklamalarına göre kitap kötü niyetle sızdırılmamıştı. Nitekim yazar, çalınan kısmı kitap haline getirdi ve okuyucuları ile kendisi de paylaştı. Yine de eserinin bu şekilde yayımlanması ruh halini etkilemiş olacak ki böyle bir psikolojide kitaba devam etmesinin sağlıklı olmayacağı yönünde bir demeç verdi.

12 yıl aradan sonra Alacakaranlık serisinin hayranlarına yine müjdeli haberler gelmeye başladı. Kesin olmamakla birlikte bu yıl içerisinde kitabın yayımlanması bekleniyor. Bella Swan yerine Edward Cullen ağzından olayların anlatıldığı eserde, farklı bir bakış açısıyla olay örgülerini takip etme şansı bulacağız.

Alacakaranlık Konusu Nedir?

Alacakaranlık Konusu Nedir
Fantastik türde yer alan bu yapım vampirleri konu edinmektedir.

Kitap serilerinde olay örgüsünü anlamak için tamamını ele almak gerekiyor. Bu yüzden öncelikle Alacakaranlık’a genel olarak bakmalıyız. Kitap, Bella karakterinin babasının yanına taşınma kararı almasıyla başlıyor. Yeni bir okula başlayan Bella, okulun popüler çocuğu Edward’ı çözmeye çalışıyor. Karakterin vampir olduğunu öğrenmesi ile olaylar başlamakta ve Bella’nın bir düşmanı ortaya çıkmakta.

Kitabın anlatım özelliklerine bakıldığında, ana karakter ve yan karakterler oldukça profesyonel tanımlanıyor. Örneğin Bella’ya sempati duymamız için aile sorunlarından bahsediliyor ve istemsizce onun iyi olduğuna yönelik düşünceler ortaya çıkıyor. Beraberinde Edward’ın Bella’yı korumaya çalışması, Bella’nın onun ailesini kurtarması da ana karakterleri benimsememizdeki kilit olay örgüleri.

Alacakaranlık 6 Konusu Nedir?

Alacakaranlık 6 Konusu Nedir
Serinin yeni kitabında Edward’ın düşüncelerine odaklanacağız.

Stephenie Meyer, ilk kitabında karakterleri ve maceranın temel noktalarını sıkmayacak şekilde anlatmış. İkinci kitabı olan Yeni Ay serisinde, Jacob ile birlikte kurt adamların olduğu bir kabileye ağırlık veriliyor. Kabile ve Bella-Edward arasında intikam mücadelesi başlıyor. Daha sonra örgüye güçlü bir vampir grubu daha ekleniyor ve seri son derece sürükleyici bir hal alıyor.

Midnigh Sun, olayları Bella bakış açısından değil, Edward bakış açısından okuyacağımız bir eser. Bella, Edward ile Jacop arasında kaldığında bol bol empati yapmış, Bella’yı anlamaya çalışmıştık. Bu olaylarda Edward neler hissetti, aklından neler geçti hepsini öğrenebileceğimiz bir kitap geliyor.

Alacakaranlık Filminin Devamı Gelecek mi?

Kitapların filme uyarlanması, geçmişten bu yana örneklerini başarılı şekilde gördüğümüz bir süreçtir. Filmin senaryosunu Melissa Rosenberg kaleme aldı ve yönetmen koltuğunda Catherine Hardwicke oturdu. Kristen Stewart, Robert Patisson gibi son derece başarılı oyuncularla birlikte filmi de kitap kadar başarı yakaladı.

Seri toplamda 5 fantastik filmden oluşuyor. İlk filmi 2008 yılında, son filmi 2012 yılında yayımlanmıştı. Serinin son kitabının tamamen yayınlanması ardından filmin çekilip çekilmeyeceği de merak ediliyor. Bu konuda net açıklamalar yapılmasa da filmin başarısından dolayı devamının çekileceği öne sürülüyor.

Gece Yarısı Güneşi de Seri Olacak

Seri Olacak
Çıkacak yeni Alacakaranlık yapımı de seri halinde yayınlanacak.

Stephenie Meyer, Şafak Vakti kitaplarını iki bölüm şeklinde yazmış ve yayımlamıştı. Gece Yarısı Güneşi’nin aynı şekilde seri olacağı açıklandı. Kitap 2 veya daha fazla bölümden oluşabilir. İlk bölümü, sızdırılan ve yayımlanması ardından herkesin ulaşabildiği bölüm olarak ele alınacak.

Fantastik aşk hikayesini bu yıl içerisinde derli toplu yayımlanan bir kitaptan okuma şansı bulacağınız gibi görünüyor. Ancak Stephenie Meyer, Alacakaranlık kitabının devamını yazmadan başka bir kitap yayımladı. Daha sonra yazarlığa ara verdiğini ve prodüktörlüğe ağırlık verdiğini de açıkladı. Bu açıklamalar, seriden uzaklaştığını düşündürdüğü için net bilgiler vermek son derece zorlaştı.

Son kitaplarının bölümlerden oluşması ve filmlerinin de aynı şekilde vizyona girmesi, yeni serisinde de bu düzenin işleneceğini düşündürmüştü. İlk kısmının yayınlanması ile düşünülenlerin gerçek olduğunu kanıtladı. İlk bölümünde ana hatları ile konuyu okuma fırsatı bulsak da devamı heyecanla beklenen kitaplar arasında yer alıyor.

Film Serisi 3.3 Milyar Hasılat Elde Etmişti

Kitap serisi romanından beyaz perdeye uyarlanan Alacakaranlık serisi, vizyona girdiği tarihten itibaren rekor kırmaya başladı. Dünyanın en çok rağbet gören filmlerinden biri oldu ve farklı ülkelerde gösterime girdi. Filmin tamamından elde edilen hasılat, geçtiğimiz yıllarda açıklanmıştı.

Türkiye’de 2009 yılında yayımlanan Alacakaranlık filmi, 2 milyon 700 bin hasılat elde edilmesini sağladı. İlk filmi ABD’de ise 192 milyondan fazla kazandırdı. Belirli aralıklarla devamı çekilen filmler, başarı çizgisini korudu ve oldukça geniş kitleler tarafından izlendi. Toplamda 3.3 milyar hasılata ulaştığı açıklanan film serisinin yeni filminde de rekor bekleniyor.

Eğer Alacakaranlık 6’yı beklerken sabırsızlanıyorsanız En İyi Gençlik Filmleri: 80’ler, 90’lar ve 00’lerden Seçkiler listemize göz atabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Alacakaranlık hangi sırayla izlenmeli?

Alacakaranlık serisinin filmlerini çıkış tarihlerine göre eskiden yeniye şeklinde izleyebilirsiniz.

Alacakaranlık 1 ne zaman çekildi?

Serinin ilk filmi 2008 yılında beyaz perdeye uyarlanmıştı.

Twilight 6 Midnight Sun filmi ne zaman çıkacak?

Sorunun cevabı net olarak bilinmese de yakın zamanda çıkacağı öngörülüyor.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir