Bakım

Kızıl Saçın Üstüne Ne Renk Tutar?

Kızıl saçın üstüne ne renk tutar?

Uzun süredir epey revaçta olan kızıl saçların modası yavaş yavaş yerini soğuk alt tonlu renklere bırakıyor. Bu da kişilerin “Kızıl saçtan daha açık veya koyu tonlara nasıl geçiş yapabilirim?” sorusuna yanıt aramasına sebep olmakta. “Kızıl saçın üstüne ne renk tutar?” sorusunun yanıtı genelde koyu renkler olsa da sizlere bu konuda bilgilendirici bir içerik hazırlamak istedik. Buyurun hep birlikte öğrenelim…

Kızıl Saçı Hangi Renk Kapatır?

Hangi Renk
Bazı renkler kızıl saç üstüne tutunmakta zorluk çeker.

Bu soruyu kime sorsanız sorun, ilk alacağınız cevap siyah rengi olacaktır. Lakin kızıl alt tonunu en iyi küllü tonlar nötrler. Saç açıcı kullanmayı tercih etmeyenler için küllü tonlar ile geçiş yapmayı seçmek boya sonrası alttan görünen kırmızı yansımayı engeller. “Kızıl saçın üstüne ne renk tutar?” sorusunu daha detaylı yanıtlamak adına şu renk tonlarını sıraladık:

  • Koyu kumral
  • Koyu kahve
  • Çikolata kahve
  • Küllü yoğun kumral
  • Siyah
  • Koyu kestane

Eğer “Kızıl saçın üstüne ne renk tutar?” diye merak ediyorsanız yukarıdaki renklerden birini tercih edebilirsiniz. Her ne kadar koyu renkler ile geçişi sağlasanız da bu boyama işlemleri uzun süreli kalıcılıkları saç diplerinde sağlanamamaktadır. Genellikle açık tonlar için tekrar boyamaları (dip boyası olarak da bilinir) her 2 ila 3 haftada bir tekrarlanmalıdır. Ancak koyu renklerde dip boyama seanslarınızı her 1 ya da 2 ay arayla da yapabilirsiniz.

Saç Açıcı Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Saç açıcıları, saç rengini kademeli olarak açan kimyasallardır. Koyu renkli saçlardan açık tonlara geçişlerde boyanın tutması ve istenilen rengin kolayca yakalanabilmesi için kullanılması tavsiye edilir. Doğal ve yapay olmak üzere iki farklı şekilde uygulayabileceğiniz saç açıcıları; sprey, krem ve jel formunda piyasada bulabilirsiniz. Unutmayın ki en iyi saç açıcı, kuaförünüzün önerdiği ve saç tipinize uygun olan açıcıdır. Peki bu noktada dikkat etmeniz gerekenler nelerdir?

  • Saçınızı evde açmayı planlıyorsanız mutlaka talimatları adım adım uygulamalı ve bekleme süresine sadık kalmalısınız.
  • İçinde kimyasallar olduğu için cilre direkt etki etmesini önlemelisiniz.
  • Saç açıcıları kullanmadan önce mutlaka eldiven takmalı, omuzlarınızı örtmelisiniz.
  • Açmak istediğiniz tutamların üzerine saç açıcıyı dikkatlice sürüp ve tarak yardımıyla iyice yedirmelisiniz.

Süre dolduğunda saçlarınızı ılık ve bol su ile durulayarak açma işlemini sonlandırabilirsiniz. Bakım kremi veya yağı ile yıpranmalar için bir önlem almayı tercih edebilirsiniz. Eğer saç acıcı kullanacaksanız “Kızıl saçın üstüne ne renk tutar?” sorusuna alabileceğiniz yanıtlar da artacaktır.

Küllü Kumral Kızıl Saçı Kapatır mı?

kullu kumral
Küllü kumral tonlarındaki boyaları kızıl saçlarınıza uygulayabilirsiniz.

Kızıl saçtan soğuk alt tonlu renklere geçişin ilk aşaması olarak kızıl saçı kumrala çevirmek görülür. Küllü koyu kumral saç rengi tonlarının tercihlerinin bu konuda kişilere çok yardımcı olduğu, boya sonrası renk değişimlerini azalttığı da bilinir. Saç boyanızın akmasını istemiyorsanız ilk etapta koyu küllü tonlar ile başlayıp daha açık tonlara aşamalı olarak geçiş yapmayı deneyebilirsiniz.

Kızıl Saçın Üstüne Sarı Boya Tutar mı?

Bilindiği üzere kızıl renklerin belirli bir pigmentasyon kalitesi vardır. Bu yüzden sadece saç boyası ile kızıldan sarı tonlarına geçiş yapamazsınız. Kızıl saç boyasını kapatırken kırmızı pigmentlerle uğraşmak istemiyorsanız güvendiğiniz bir kuaför yardımıyla veya profesyonel bir açıcı ile yapmanızı önerilir. Bu sayede turuncu renk görünümü bir daha ortaya çıkmayacaktır. Açıcı ve boyama işleminden sonra mor şampuan kullanımı ile de bu görünümün kalıcılığını garantileyebilirsiniz.

Kızıl Saç Renginden Farklı Renge Geçiş Neden Bu Kadar Zor?

farklı renge gecis
Pigmentasyon unsuru boyaların tutması durumuna etki etmektedir.

Kızıl saç boyası kullananlar çok iyi bilir ki, bu renk yüksek oranda pigmentasyon barındırır. Bu tür pigmentasyon değerine sahip olan bir saç boyasından kurtulmak da bir o kadar zordur. Örnek vermek gerekirse, kızıl renkli saçınızı siyaha boyasanız bile birkaç yıkamadan sonra kızıllıkların tekrar ortaya çıkması gibi durumlarla karşılaşabilirsiniz. Saçınızı tekrar eski rengine döndürmek ya da başka bir renge geçmek de çoğunlukla uzun süreç alan yorucu bir süreçtir. Bu işlemleri başarılı bir açma işlemi ile kalıcı hale getirmek tercih edilen en kısa yoldur.

Eğer saçlarınızı yapısına zarar vermeden boyamak istiyorsanız Doğal Yöntemlerle Saç Boyama Rehberi yazımız mutlaka işinize yarayacaktır.

Sıkça Sorulan Sorular

Saç boyası ne kadar sürede akar?

Bu sorunun cevabı kullandığınız boyanın kalitesine göre değişecektir. İyi bir saç boyası yıllarca kalabilecekken bazıları 5-10 yıkamada akar.

Kızıl boya çabuk akar mı?

Bu durumda yine boyanın kalitesine göre değişiklik gösterecektir.

Pembe saç rengini hangi renk kapatır?

Kızıl, kremit, kahve ve siyah tonlarındaki tüm renkler pembe boyayı kapatabilir.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir