Kariyer

2023 ALES Konu Dağılımı

2023 ALES Konu Dağılımı

Akademik Personel Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı ya da kısa adıyla bilinen  ALES, akademik kariyer serüveninin ilk aşamasıdır. Binlerce insanın merakla beklediği ALES konu dağılımı bu sene de benzer bir şekilde ortaya çıkacak.

ALES Konuları ve Toplam Sınav Süresi

ALES, toplam iki farklı konudan meydana gelen bir sınavdır. Bunlardan ilki sayısal, ikincisi ise sözeldir. İki farklı konu için adaylara toplamda 150 dakika verilir. Sınav adayları, 150 dakika içinde sayısaldan 50 ve sözelden 50 soru yani  toplamda 100 soru çözmelidir.

ALES Sayısal Konuları

ALES sayısal, sınavın en önemli kısımlarından biridir. 50 sorudan oluşan sayısal bölümü, matematik ve geometriden oluşur. Lise düzeyi, matematik ve geometriden meydana gelen sayısal oturumunda birkaç sene önce sayısal mantık da yer almaktaydı. Fakat günümüz, ALES sayısal sınavlarında sayısal mantık, matematik konularının içinde verilmektedir.

ALES Matematik Konuları ve Soru Dağılımı

2023 ALES Konu Dağılımı
ALES matematik konuları arasında pek çok başlığı saymak mümkündür.

ALES sayısal konuları arasında matematiğin önemi çok daha büyüktür. 50 sorudan meydana gelen sayısal kısmında ağırlık matematiktir. Akademik Personel Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı sayısal konuları ve soru dağılımı şu şekildedir:

 

Konular Soru Sayıları 
Tam Sayı ve Doğal Sayı 1
Bölme1-2
Faktöriyel1-2
Eşitsizlikler1
Rasyonel Sayılar1-2
Bölünebilme Kuralları1
Üslü Sayılar2-3
Mutlak Değer2-3
Köklü Sayılar 
Oran Orantı 2-4
Çarpanları Ayırma 1
Tablo- Grafik Yorumlama6
İşlem- Modüler Aritmetik1-2
Kümeler1
Sayısal Mantık 12-13
Permütasyon- Olasılık- Kombinasyon2-3
Problemler 14- 15

 

ALES Matematik konuları ve soru dağılımları yukarıdaki gibidir. Sınava çalışma sürecinde bunları göz önüne alabilirsiniz. 

ALES Geometri Konuları ve Soru Dağılımı 

Yüksek lisans isteyenlerin aşması gereken ilk engel ALES sınavının sayısal oturumunda geometri de yer alır. ALES Geometri konuları, matematiğe nazaran daha az sayıdadır. Fakat yine de sınav içinde soru olarak adaylara yönetilmektedir. Çıkacak konular ve soru sayıları ise aşağıdaki gibidir:

 

KonularSoru Sayıları 
Çember ve Daire 2-3
Geometrik Kavramlar ve Doğruda Açılar3-4 
Dörtgenler- Çokgenler3-4 
Analitik Geometri Konuları 1-2
Katı Cisimler 1-2

 

Sınav adayları, çoğunlukla geometri konularına çalışmayı es geçerler. Daha zor olduğu kanısı yaygındır. Ancak geometri konularının birçoğu, basit düzeyde bilgi gerektirir. Birkaç saat düzenli çalışarak tüm sayısal konularını ve tabii ki geometriyi aradan çıkarabilirsiniz. 

ALES Sözel Konuları 

Türkçe ya da  ALES sözel konuları, sınavın bir diğer yüzüdür. Sayısalda olduğu gibi iki farklı konu bu sınavda yer almaz. Sadece Türkçe sözel konular çerçevesinde ele alınır. ALES sözel konularının hepsi, Türkçe’den adayların karşısına gelmektedir.

ALES Türkçe Konuları Soru Dağılımı 

ALES Türkçe konuları, sayısala göre daha az hacimlidir. Yüksek dikkat ve okuma becerisiyle halledebileceğiniz Türkçe’de süre yönetimini iyi yapmalısınız. Bunu  tam olarak ayarlayamazsanız Türkçe konularından istediğiniz gibi bir verim alamazsınız. İlk olarak Türkçe konularını ve soru dağılımlarını öğrenerek başlayabilirsiniz. Aşağıdaki tabloda konular ve soru dağılımları yer almaktadır:

 

Konu Sorular
Sözcükte Anlam1-2 
Anlatım Biçimleri, Cümlenin Yorumu,  Cümlede Anlam3-4 
Mantık8-10 
Paragraf35-40

 

ALES Türkçe konuları ve soru dağılımı yukarıdaki gibidir. Türkçe’de çıkan soruların %75- 80’i paragraftan gelmektedir. 

ALES Yılda Kaç Kez Yapılır? 

2023 ALES Konu Dağılımı
ALES, yılda üç kez yapılan bir sınavdır.

ALES Sınavı yılda 3 defa düzenlenmektedir. İlk Akademik Personel ve Lisansüstü Geçiş Sınavı, İlkbaharın ortalarında genellikle Nisan aylarında düzenlenir. Bu sınav, ALES 1 olarak adlandırılır. İkinci ALES Sınavı ise yaz aylarında, Ağustos gibi gerçekleşir. Buna da ALES 2 Adı verilir. Son ALES sınavı, yılın son zamanlarında gerçekleşir. Son defa gerçekleşen bu sınava, ALES 3 denir. Genellikle Kasım aylarında oturumu yapılmaktadır. 

ALES’e Nasıl Çalışılır?

ALES konu dağılımı öğrendikten sonra sınavı bir an önce çalışmaya başlamalısınız. Bu sınavda süre yönetmek en önemli detaydır. Süreyi iyi kontrol eden ve 150 dakikada 100 soruyu çözebilen adaylar, sınavdan tatmin edici bir puan alabilir. Bunun için süreli soru çözümü yapabilirsiniz. Bol bol kitap okuyarak ve soru çözerek ALES’den istediğiniz puanı alabilirsiniz. 

ALES’ten Kaç Puan Almak Gerekir? 

Akademik Personel ve Lisansüstü Geçiş Sınavı’nın belli bir barajı yoktur. Adaylar, girecekleri üniversitenin belirlediği taban puana göre sonuç almalıdır. Bu kimi üniversitelerde 70, bazılarında 80’dir.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir