FinansEkonomi

Algorand Coin Nedir? Algorand Coin Geleceği Nasıl?

Algorand Coin Nedir? Algorand Coin Geleceği Nasıl?

Kripto para piyasalarının yeni gözdesi olmaya aday Algorand Coin, yatırımcıların dikkatini farklı özellikleriyle çekmeyi başarıyor. Özellikle teknolojik yenilikleri piyasa hareketlerine eklemleyen Algorand, kendinden önceki sistemlere karşın oldukça yenilikli ve avantajlı bir kullanım modeli sunuyor. 2019 yılında Prof. Silvio Micali tarafından gerçekleştirilen proje, açık kaynaklı olarak piyasaya açılmıştır. Açık kaynaklı olması proje üzerinde kullanıcıların kendi ağlarını oluşturmalarına imkân tanımaktadır. “Algorand nedir ve Algorand Coin geleceği nasıldır?” gibi soruların yanıtıyla beraber bu yazımızda bu yatırımın neden tercih edilebileceğine dair yorum yapacağız. Öncelikle Algorand Coin’in tanımını yaparak başlayalım ve bu farklı yapının çalışma prensibine göz atalım.

***Bu bir yatırım tavsiyesi değildir.***

Algorand Coin Nedir?

Algorand Coin Nedir?
Algorand Coin oldukça yeni bir kripto para birimidir.

Algorand Coin, Ethereum ve Bitcoin gibi daha önce büyük başarılara imza atmış projelere rakip olmayı hedefleyen alternatif yöntemlere dayalı olarak üretilen yeni bir kripto para birimidir. Esasen 2019 yılında ilk sunumunu gerçekleştiren proje adından şimdilerde sıkça söz ettirmeye başladı. Merkezi olmayan para birimlerinden biri olarak ortaya çıkan Algorand, bu sisteme daha fazla özgünlük kazandıracak yöntemlerle hizmet vermeyi hedefliyor.

Proje, temelde merkezi olmayan bir sistem üzerine daha serbest ve gelişime açık bir yöntemle katkı sunuyor. Şöyle ki; Ethereum blockchain gibi platformların kullanımını yaygınlaştırdığı merkeziyetsiz kripto para piyasası uygulamasına yeni bir dinamik kazandırıyor. Algorand ağı, içerisinde dApp uygulamaları geliştirme olanağı veriyor.

Algorand Çalışma Prensibi

Algorand Çalışma Prensibi
Algorand, kullanıcıları ödüllerinden bir çalışma sistemine sahiptir.

Algorand uygun fiyat seçeneğiyle daha dengeli bir kazanç sistematiği kurmayı hedefliyor. Kazancın adil dağılımı için özel yöntemler kullanmayı hedefleyen platform, güçlü bir işlemci sistemine sahip. Algorand Standart Asset protokolü üzerinden eski ve yeni belirteçler platform ekosistemine aktarılabiliyor. Ayrıca güçlü işletim sistemi sayesinde ölçeklendirme problemleri ortadan kalkıyor.

Sistem üzerinde özellikle Proof of Work (İş Kanıtı) algoritmasına alternatif olarak geliştirilen Proof of Stake (Hisse Kanıtı) algoritması kullanılıyor. Bu sistem kullanıcıların madenciliğe dayalı olarak değil dağıtık sistemin bir gereği olarak elde bulundurulan miktarın ve ağda bulunma süresinin belirlediği miktarda kazanmasını sağlıyor. Bu merkeziyetsiz işlem gören platformun en önemli özelliklerinden biri olarak dikkat çekiyor.

İki katmanlı blockchain olarak oluşturulan Algorand, bir katmanıyla akıllı sözleşmeler ile varlıkların oluşturulması ve birbirleriyle takasa girmesini sağlıyor. İkinci katman protokol üzerinde merkezi olmayan uygulamalar geliştirir ve karmaşık akıllı sözleşmeleri oluşturmak için kullanılır.

Düşük enerji gereksinimiyle ve uygun maliyetle çalışmayı odağına alan Algorand, PoS mekanizmasıyla kullanıcıları ödüllendirir ve ALGO dağıtımını gerçekleştirir.

Algorand Temel Özellikleri

Algorand Temel Özellikleri
Algorand hızlı çözümler sunan özelliklere sahiptir.

Merkeziyetsiz, güvenli ve hızlı olma hedefiyle yola çıkan Algorand, uyguladığı Proof of Stake algoritmasıyla saniyede binin üzerinde işlemle daha hızlı çözümler sunmayı hedefliyor. ALGO, geliştirilmiş teknolojik çözümleriyle enerji ihtiyacını ortadan kaldırdığı gibi işlem maliyeti ve defter verimsizliğini de bertaraf etmeyi hedefliyor. Algorand Coin ve Algorand projesinin genel anlamda eski kripto para piyasalarının geri planda kalmış yönlerini geliştirmeye yönelik adımlar atıyor. Algorand’ın temel özelliklerini üç farklı başlık altında değerlendirebiliriz:

  • Merkeziyetsiz Çözüm: Merkeziyetsiz, yani ademi merkez mottosuyla yola çıkan Algorand, blockchainin bu temel özelliğini benimsiyor. Daha adil bir dağıtım hedefleyen bu sistem Algorand protokolünde daha fazla anlam kazanacak. Topluluk dahilinde bulunan bütün katılımcılar ağda hak sahibi olduğu hisse dahilinde rol üstlenecek.
  • Güvenlik: Algorand, kullandığı POS VE PPOS mekanizması sayesinde daha güvenlikli bir yatırım seçeneği sunmayı hedefliyor. Bilişim teknolojilerinin en riskli alanlarını oluşturan kripto para piyasaları ve blockchainler, siber saldırılar ve hilelere karşı genellikle korumasız kalabiliyor. Algorand ise bu noktada daha güvenilir bir altyapı geliştirmeyi başarıyor.
  • Ölçeklenebilirlik: Çok sayıda işlemi hızlı bir şekilde gerçekleştirmeyi hedefleyen Algorand, bu vesileyle sıkışıklığı önler ve enerji ihtiyacını düzenler.

Algorand Coin Yorum

Algorand Coin Yorum
Algorand Coin’in yıl sonuna kadar yükseleceği öngörülüyor.

Bünyesinde birçok yeniliği barındıran ve çözüm odaklı bir çalışma prensibini benimseyen Algorand, genel olarak piyasayla entegre bir pozisyonda ilerliyor. Kripto para piyasalarının yeni yeni benimsemeye başladığı Blockchain ağlarının daha hız odaklı bir versiyonunu sunan proje, tahminlere göre birkaç sene içerisinde kademeli olarak değerini arttıracak bir örnek. 2021 yılına düşük bir fiyatla başlayan Algorand Coin, yazımızı hazırladığımız sırada 1.83 dolardan işlem görüyor.

Algorand’ın bu yılsonuna kadar 3 doların üzerinde bir seviyeye ulaşabileceği öngörülüyor. Sonraki yıllarda da diğer birimlerin ve piyasaların genel durumuna göre değişkenlikler gösterse de büyük oranda artış göstermesi beklenen Algorand Coin, uzun vadede yatırımcıların yüzünü güldürecek gibi görünüyor.

Algorand Coin Geleceği

Algorand protokolü çalışma prensibiyle yatırımcıların kripto para piyasalarında yaşadığı sorunları çözmeye odaklanıyor. Birçok muadilinin aksine Algorand Coin yalnızca tekil yatırım seçeneklerini değil platform üzerinde herkesin kendi ağını oluşturma imkânı sunduğu için piyasadan daha farklı bir pozisyonda değerlendirilir.

Yeni teknolojik gelişmeleri bünyesindeki projelerde değerlendiren Algorand, uzmanların değerlendirmesine göre her geçen gün artış gösteren merkeziyetsiz platformların yükselişiyle beraber değer kazanacaktır. Kripto para piyasaları hali hazırda gün geçtikçe genişleyen bir yapıya sahip olduğundan yeni katılımcıların daha adil dağıtım olanağı sunan Algorand ve benzeri platformlara yöneldiği biliniyor. Dolayısıyla Algorand Coin, geleceği parlak bir yatırım olarak değerlendiriliyor.

Algorand Coin Nasıl Alınır?

Algorand Coin Nasıl Alınır?
Çeşitli borsalardan Algorand Coin satın alabilirsiniz.

Kripto para piyasalarında oldukça iyi borsalar üzerinde satışa sunulan Algorand Coin, gün geçtikçe yaygınlaşıyor ve kullanıcıların aradığı bir yatırım aracı olarak ön plana çıkıyor. Algorand Coin, satışa sunulduğu borsalar üzerinde pratik bir yatırım aracı olarak kolaylıkla alınıp satılabiliyor. Ayrıca Algorand Coin’in Blockchain protokolüne katılarak kendi ağınızı oluşturabilirsiniz. Algorand Coin ile sağlanabilecek farklı yatırım seçeneklerini algorand.com üzerinden takip edebilir ve işlem yapabilirsiniz.

Algorand Coin Hangi Borsalarda?

Algorand Coin Hangi Borsalarda?
Binance ve benzeri borsalardan Algorand Coin’e erişebilirsiniz.

Algorand Coin’in, 10.000.000.000’lık toplam arzından 6.193.959.633’lük kısmı hali hazırda dolaşımda. Kısa sürede büyük oranda arz gerçekleştiren Algorand Coin, Kripto para piyasasının en iyi ve en büyük borsası olarak bilinen Binance’in de listesinde bulunuyor. Algorand Coin’in listelendiği borsalar aşağıdaki gibi sıralanabilir:

  • Binance
  • Hit BTC
  • eToroX
  • io
  • Coinbase Exchange
  • com Exchange

Algorand Coin, getirdiği yeni yatırım seçenekleri ve avantajlarıyla önümüzdeki yıllarda blockchain yatırım araçlarının parlayan yüzlerinden biri olarak değer kazanacak gibi görünüyor. Özellikle de toplam arzın tamamının dolaşıma girmesi sonrasında coin üretimine katkıda bulunan yatırımcılar oldukça kazançlı bir sonuçla karşılaşacak. “Algorand Coin nedir ve geleceği nasıl?” sorularına yanıt aradığımız yazımızda Algorand platformunun yeniliklerine ve yatırım fırsatlarına değindik. Yatırım planlarınıza uygunsa değerlendirmek için iyi bir fırsat.

Gündemdeki kripto para birimleri hakkında bilgi edinmeye devam etmek isterseniz Metaverse Coinler Hangileri? Nasıl Satın Alınır? başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir