Oyun

Feign Sistem Gereksinimleri

Feign sistem gereksinimleri

2021 Ekim ayında piyasaya çıkan yepyeni bir oyun Feign, ilerleyen yıllarda çokça konuşulacak ve oyuncu kazanacak bir eğlence aracı olarak açık deneme sürecine girdi. Feign bir yıl boyunca oyuncuların yorumlarına yönelik olarak sürekli güncellenecek ve kurgusu daha da renklenecek. Oyunun piyasaya çıkacağını gören oyuncular ve Twitch takipçileri tarafından Feign sistem gereksinimleri merak edilmeye başlandı.

Deneme süreci için erken erişim şancıyla bir yıl boyunca gelişime ve geri dönüşlere açık olarak sunulacak olan oyunun ayrıntıları günden güne kullanıcılarla paylaşılıyor. Oyunun yaratıcısı Teneke Kafalar Studios, Twitch platformu üzerinden yayınlarında oyunu deneme amaçlı olarak oynuyor ve tanıtımını gerçekleştiriyor. Feign sistem gereksinimlerine geçmeden önce dilerseniz oyunu biraz yakından tanıyalım.

Feign Nedir?

Feign Nedir?
Feign, en yeni rol yapma oyunlarından bir tanesidir.

Feign Ekim 2021’de çıkan 12 karakterli bir rol yapma oyunudur. Oyun, Teneke Kafalar Studios tarafından geliştirilmiş ve yayınlanmıştır. Bilgisayardan oynanabilen oyun, yetişkinlere yönelik olarak tasarlanmıştır. Feign özellikle strateji geliştirme üzerine geliştirilmiş bir oyun olarak dikkat çekiyor. Oyun bir yıl boyunca kullanıcıların deneyimleyerek öneriler sunması için erken erişim olarak yayınlanacak ve interaktif olarak alınan geri dönüşümlerle geliştirilen oyun sürekli güncellenmeye devam edecek.

Feign oyunu, dünya genelinde oldukça popüler olan rol yapma oyunlarının oldukça iyi bir versiyonu olarak Türkiye’de yayınlandı. En fazla 12 kişi ile oynanabilen oyunda çeşitli karakterler aralarındaki cinayet suçlusunu arıyor ve kendi aralarında katili bulmak için çeşitli stratejik hamleler yapıyorlar. Oyunun sonunda hangi grup diğerine üstün gelir ve suçu üzerinden atarsa o grup kazanıyor. Erken erişim oyunu olarak bir yıl boyunca yayında kalacak olan Feign’in en güzel tarafı da kullanıcıların geri dönüş yaparak oyunun yaratım sürecine katkı sunma şansını yakalaması. Bu şekilde kullanıcılar oyunu daha fazla benimseyecek.

Erken Erişim Oyunu Nedir?

Erken Erişim Oyunu Nedir?
Feign bir erken erişim oyunudur.

Peki erken erişim oyunu nedir? Bir denge ve strateji oyunu olarak tasarlanan Feign, gelişim sürecini kullanıcıların deneyimlerinden yararlanarak ilerletmek için oyunun geliştiricileri tarafından erken erişim imkanıyla sunulmuştur. Böylelikle oyun, kullanıcıların yorumlarıyla beraber daha da genişleyecek ve beklentileri karşılayacak hale gelecek. Özellikle de bir rol yapma oyunu olarak Feign, kurgusunun kusursuz olması gerektiği ve karakterlerin tam anlamıyla kişiliğini yansıtması gerektiği için hatalı noktaların iyileştirilmesi için de böyle bir yöntemle oyunculara sunuluyor.

Erken erişim versiyonu olarak sunulan oyunun yaratıcıları, başlangıçta bu erken erişim süresinin 1 yıl olmasını hedeflediklerini ancak oyunun gelişim sürecine bağlı olarak daha uzun süre de bu şekilde sunulabilir. Sonuç olarak oyunun en kaliteli seviyeye ulaştırılması hedefleniyor.

Oyunun Özellikleri

Oyunun Özellikleri
Oyunda birçok özellik vardır ve yenilerinin de ekleneceği söyleniyor.

Erken erişim versiyonunun yayınlandığı Feign, oldukça farklı özellikler barındırıyor. Oyunu oynarken kullanılabilen ve oyunu renklendiren özelliklere birbirinden farklı birçok özellik daha ekleneceği, oyunun geliştiricileri tarafından yeni özellikler üzerinde çalışmaların sürdürüldüğü biliniyor. Geliştiricilere göre oyuna eklenmesi planlanan özellikler ise aşağıdaki gibidir:

 • Çeşitli animasyonlar,
 • Çapraz platform destekleri,
 • Yeni ve farklı roller,
 • Farklı kostüm tasarımları,
 • Oyun içi market seçenekleri,
 • Oyun içi sesli iletişim desteği,
 • Günlük giriş ödülleri ve görevlendirmeler eklenecek.

Feign Nasıl Oynanır?

Feign Nasıl Oynanır?
Feign 12 kişi ile oynanan bir oyundur.

Feign, online olarak oynanabilen ve toplamda 12 oyuncuya kadar kapasitesi olan bir rol yapma oyunudur. Oyunun oynanabilmesi için kalabalık bir ekibe ve elbette oyunun bilgisayarda kayıtlı olmasına ihtiyaç var. Oyun Steam’de de satışa sunulmuş durumda. Ödeme yapıp oyun bilgisayara indirildikten sonra oldukça basit olan kurulum gerçekleştirilir ve oyun hazır hale gelir. Oyunu oynamak için internet bağlantısına ve oyun arkadaşlarına ihtiyacınız olacaktır. Oyunun oynanışı da oldukça basit.

12 kişilik grup oluşturulduktan sonra oyuncular üç ayrı gruba ayrılır ve gruplar içinde belirli karakterler seçilir. Her karakter kendi yapısına göre bir karakter seçer ve yer aldığı grup içinde çeşitli stratejiler uygulayarak hayatta kalmaya çalışır. Oyun süresince gizlice cinayet işleyenler, cinayete şahit olanlar ve katili arayanlar vardır. Oyunda katilleri arayan topluluk belirli sorgulamalardan sonra oylama yaparak katili bulmaya çalışırlar. Oyunun oynanışını daha detaylı anlamak için oyundaki gruplara ve karakterlere hâkim olmak gereklidir. Oyun için belirlenen karakterler, çember halinde sıralanmış küçük evlere yerleştirilir ve bu evler arasında oyuncular bütün, kurgu boyunca rolleri gereği seçimlerini yaparlar.

Oyundaki Gruplar ve Karakterler

Feign oyununda karakterler üç ayrı sınıfa ayrılmıştır. Bu gruplar karakterlerin oyun içerisinde takınacakları tavrı ve oyunun ilerleyişini belirleyen en önemli unsur olarak karşımıza çıkar. Bu üç grup içerisinde karakterlerden bazıları sabit bazıları ise iki grup arasından her birinde olabilme özelliğine sahiptir. Gruplar; Masumlar, Hainler ve Tarafsızlar olarak belirlenmiştir. Bu grupları ve karakterleri sıralayarak karakterlerin özelliklerine değineceğiz.

Masumlar

Masumlar
Oyundaki masum karakterler hainleri tespit etmeye çalışıyor.

Masum roller genel anlamda iyi olan ve katillerin karşısında duran karakterleri içerirken bu gruptaki bazı karakterler, Hainlerin tarafında da yer alabilmektedir. Hem Hainlerin hem de Masumların arasında yer alabilen rollerde (+) işareti bulunur.

 • Doktor: Doktor’un gece vakti hedef aldığı oyuncu eğer o gece öldürülmüş ise onu canlandırabilme özelliğine sahiptir.
 • Deli: Deli karakteri, masumlar arasındaki rollerden birinin yerini alır ve oyunun içinde ölünceye kadar açığa çıkmaz. Normalde deli olan bu karakter, kendisinin deli olduğunu bilmez ve yerini aldığı rolün gerçek karakteri olduğunu sanır. Deli bütün rollere bürünebilir.
 • Polis (+): Bu rol, hedeflenen oyuncunun evden çıkarmasına izin vermez ve orada devriye tutar. Masum ya da hain olabilir.
 • Gözcü (+): Gece boyunca hedeflenen oyuncuyu izler ve onun evine gece boyunca kaç kişinin geldiğini gösterir.
 • Dedektif (+): Dedektif, hedef aldığı rolün evine gider ve orasını araştırır. Dedektif, kimin katil olabileceğini görür ve tahmin eder.
 • Tuzakçı (+): Tuzakçı, hedef aldığı bir oyuncuyu gece ziyarete gelmiş olan bir kişiyi seçerek tuzağa düşürür. Tuzağına yakalanan kişinin rolünü oynamasına izin vermez.
 • İspiyoncu (+): Gece hedef aldığı bir oyuncunun rolünü, gündüz açığa çıkarır ve ispiyonlar. Bu hakkı bir kez kullanır.
 • Provokatör (+): Provokatör hedef aldığı oyuncuyu gündüz yapılan oylamada iki oy ile başlatır. Bu hakkı bir kez kullanır.

Hainler

Hainler
Hainler diğer oyuncuları öldürerek oyunu kazanan takım olmaya çalışıyor.

Hainler, suçluların gizlenmesini ve masum olanların suçlanmasını sağlamak için uğraşır. Görevleri hainliktir. Masumlar kısmında yer alan (+) işaretli 6 rol, hainler tarafında da yer alabilir ve oldukları pozisyonu gizlenmek için kullanırlar.

 • Temizlikçi: Temizlikçinin hedefindeki oyuncu gece ölürse, ölen oyuncunun rolünü gizler.
 • Suçlayıcı: Gece hedef aldığı bir oyuncu gece ölür ise ya da gündüz asılır ise, o oyuncunun rolünü hain rollerden biri olarak gösterir ve içeride yaşayan bir hain olduğunu gizlemiş olur.

Tarafsızlar

Tarafsızlar
Tarafsızlar ise kazanan takıma yakın olmaya çalışıyor.

Tarafsızlar, oyunu güçlü olarak bitiren grubun yanında yer alarak oyunu sonlandırır. Genellikle en karlı gruptur.

 • Survivor: Gece kendini öldürülmekten koruyabilir. Survivor en şanslı roldür. Üç kez ölüme karşı korunma hakkı vardır. Bu rol oyunun sonuna kadar hayatta kalmaya çalışır.
 • Seri Katil: Kendinden başka bütün oyuncuları öldürerek kendisi tek başına kalmaya ve kazanmaya çalışır.
 • Bombacı: Her gece bir eve dinamit koyarak patlatır. Farklı zamanlarda farklı evlere yerleştirdiği bombaları istediği zaman patlatır. Herkesi öldürünce kazanır. Tek gecede tek bir eylem gerçekleştirme hakkı vardır.
 • Hırsız: Hedeflenen oyuncuyu öldürür ve onun rolünü çalar.

Feign Oynamak için Sistem Gereksinimleri Nelerdir?

Feign Oynamak için Sistem Gereksinimleri Nelerdir?
Gerekli sistem özellikleriniz varsa Feign oynamaya başlayabilirsiniz.

Feign, genellikle birçok bilgisayarda kurulabilen ve rahatlıkla oynanabilen bir oyundur. Oyunun rahatlıkla kurulabilmesi ve oynanabilmesi için bilgisayarda bulunması gereken sistem gereksinimleri ise şöyle:

Minimum sistem gereksinimleri:

İşletim Sistemi:Windows 7 SP 1+
İşlemci:CPU / SSE 2 İnstruction Set Support
Ekran Kartı:D X 10 (SM 4.0)
Ağ:Genişbant İnternet Bağlantısı
Depo:640 Mb Kullanılabilir Alan

Feign oyunu görüldüğü gibi istenilen birçok bilgisayarda rahatlıkla oynanabilecek gayet keyifli bir kurguyla tasarlanmış bir oyun. Oyunun gelişiminde katkınız olmasını isterseniz, bir yıl boyunca erken erişim oyununu oynayarak geri bildirimde bulunabilirsiniz.

Eğer rol yapma oyunları ile ilgili haberleri takip etmekten hoşlanıyorsanız Sovereign Syndicate Ne Zaman Çıkacak? adlı yazımıza da göz atabilirsiniz.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir