SinemaEdebiyat

Alice Harikalar Diyarında Özet ve Analizi

Alice Harikalar Diyarinda Ozet ve Analizi

Alice Harikalar Diyarında özet içeriğimize başlamadan önce kitabın ünlü yazar Levis Carrol’un en sevilen eserlerinden biri olduğunu söylemeliyiz. Yayınlandığı günden bu yana birçok okuyucunun beğenisini toplayan eserin orijinal adı Alice in Wonderland’dır. Ayrıca ilk baskısı 1865 yılında çıkarılmıştır. Eser çoğu kişi tarafından masal türünde olarak bilinse de aslında bir fantastik kurgu hikâyesidir.

Alice Harikalar Diyarında özet içeriği incelendiğinde kitabın hem çocuklara hem de yetişkinlere hitap ettiği görülür. Dünya çapında pek çok kişi tarafından bilinen bu kitap, film, tiyatro ve müzikallere de konu olmuştur. Bu yazımızda Alice Harikalar Diyarı özeti, konusu ve analizi ile ilgili ayrıntılı bilgiler vereceğiz. Keyifli okumalar dilerim.

Alice Harikalar Diyarında Konusu

Alice Harikalar Diyarinda Konusu
Alice Harikalar Diyarında Konusu, sadece çocuklara değil, yetişkinlere de hitap ediyor.

Kitap, küçük bir göl kenarında başlar. Alice, bir gün ablası ile birlikte kır gezisine gider. Burada küçük ama güzel bir göl vardır. Alice gölün etrafındaki çiçekleri düşünürken bir yandan da ablası ile sohbet etmektedir. Tam bu sırada onu çok şaşırtan bir hayvan görür. Gördüğü ise koşan bir tavşandır.

Tavşan daha önce gördüklerine hiç ama hiç benzemez.Tıpkı insanlar gibi iki ayağının üzerinde yürüyebilmekte ve bir cep saati taşımaktadır. Alice, onu görünce çok heyecanlanır. Tavşanı takip eder ve onun girdiği deliğe birden atlayıverir. Ancak atladığı delik çok derindir. Düştüğü yerin sonuna varması bir hayli uzun sürer. Aşağı inince daracık bir yerde sıkışır kalır. Sıkıştığı yer, bir geçittir ve sonunda bir kapı vardır.

Alice Küçülüyor

Alice, kurtulmak için çareler ararken karşısındaki masada duran suyu görür. Suyu içince küçülür kalır. Küçücük kalan kahramanımız yine kapıyı açamaz. Çünkü kısaldığı için anahtarlara ulaşamaz. Bu yüzden tekrar sudan içer ve büyür. Anahtarlara ulaşmıştır ama uzadığı için bu seferde kapıdan sığamaz.

Alice ağlamaya başlar. O kadar ağlar ki gözyaşları bir göl oluşturur. Gölün içine düşünce eski haline geri döner. Yüzmeye çalışır ve burada bay fare ile karşılaşır. Sonra gölün içine diğer hayvanlarda düşer. Tüm hayvanlarla anlaşan kahramanımız, sonunda küçük kapıdan içeri girmeyi başarır.

Alice’nın Harikalar Diyarına Girişi

Alicenin Harikalar Diyarina Girisi
Alice’in Harikalar Diyarına girişi ile olaylar başlar.

Kahramanımızın kapıdan geçmesi onu mutlu eder. Burada kuyuya düşmeden önce takip ettiği yürüyen beyaz tavşan ile karşılaşır. Hemen yanına gider. Ancak tavşan ona emirler yağdırır. Alice bu durumdan hiç hoşlanmaz. Yine de onun verdiği emirleri kabul eder. Eldiven ve yelpazeleri aramaya başlar. Bir ev görür ve içine girer girmez yine büyümeye başlar.

Küçük kız o kadar büyür ki evin içine sığmaz olur. Bu sırada bahçede meraklı hayvanlar, bir kalabalık oluşturur. Hayvanlardan bir tanesi Alice’ye yiyecek verir. Bu yiyecek, onun tekrar küçülmesini sağlar. Ancak küçülmesi hiç iyi olmaz. Çünkü hayvanlardan kaçması zorlaşmıştır.

Alice’nin Gizemli Ormana Girişi

Kaçmaya karar veren Alice, ormanın derinliklerine gider. Burada mantarın üzerinde keyif yapan bir tırtıl ile karşılaşır. Tırtıl ona mantarlarla ilgili değişik bilgiler verir. Aslında mantarlar Alice’in işine yarayacaktır.

Tırtıl Alice’e mantarların ne işe yaradığını söyler. Mantarlar onun istediği gibi büyüyüp küçülmesini sağlayacaktır. Bunu duyan kahramanımız, ceplerini mantar ile doldurarak gizemli ormanın içinde yürümeye devam eder.

Ormanda gezerken bir düşes, bebek ve aşçının yaşadığı evi görür. İçeri girdiğinde karışık bir ortam olduğunu anlar. Oldukça şaşıran Alice, bebeği alıp çıkar. Giderken bebeğin domuz olduğunu fark etmesi çok sürmez. Durumu anlayınca onu ormana geri salar.

Alice’nin Şapkacı Kedi ve Kraliçe ile Tanışması

Alicenin Sapkaci Kedi ve Kralice ile Tanismasi
Alice’nın Şapkacı Kedi ve Kraliçe ile tanışması, kitabın unutulmaz anlarından biri.

Alice, ormanda gezerken bir kedi ile karşılaşır ve kendisine gülümsediğini görür. Öyle bir varlıktır ki sürekli kaybolup geri gelir. Bu kedinin bedenini bir anda ortadan kaybetme özelliği vardır. Kendisini şapkacı olarak tanıtan kedi, Alice’i kraliçe ile tanıştırmak ister.

Kedi, Alice’i kraliçenin yanına götürür. O çok sinirli biridir. Etrafa sürekli “Kafasını uçurun!” diye bağırır. Kraliçe yaşanan olaylardan sonra bir mahkeme kurar. Kurulan mahkeme diğer mahkemelerden farklıdır.

Şahitler aynı zamanda suçludur. Alice de bu mahkemeye katılır. Mahkeme sırasında tekrar büyümeye başlar. Onun büyümesine öfkelenen Kraliçe “Kafasına uçurun!” der. Böylece Alice’e idam cezası verilir. Tam bu sırada kahramanımız uykudan uyanır ve tüm bu yaşananların rüya olduğunu anlar.

Alice Harikalar Diyarında Ana Düşüncesi

Alice Harikalar Diyarında hikâyesi okuyuculara insanların beklenti içine girip hayal kırıklığına uğrayabileceklerini ama pes etmemeleri gerektiği düşüncesini aşılar. Bunun yerine dünyanın çılgın bir yer olduğunu düşünüp hayatı doğal akışı ile yaşamanın, insanları daha mutlu edeceği anlatılmaktadır.

Alice Harikalar Diyarında Karakterleri

Alice Harikalar Diyarinda Karakterleri
Alice Harikalar Diyarında Karakterleri; kedi, tavşan ve sevimli birçok kahramandan oluşuyor!

Eserde karşımıza çıkan tüm kahramanların kendine özgü belirli özellikleri vardır. Kitaptaki karakterler şu şekilde sıralanabilir:

 • Alice: Kitabın baş karakteridir. Yedi yaşındadır. Sevecen ve nazik bir çocuktur. Aynı zamanda çok meraklıdır.
 • Alice’nin ablası: Kitabın başında Alice ile göle giden kişidir. Adının ne olduğu kitapta yazmaz. Kardeşi ile arası çok iyidir.
 • Tavşan: Alice’in harikalar diyarına gitmesini sağlayan hayvandır. Çılgın davranışları vardır. İki ayağı üzerinde yürür. Bu hali diğer tavşanlardan farklıdır. Bazen saldırgan bazen de çekingen tavırları vardır.
 • Kedi: Sürekli gülen bir harikalar diyarı yaratığıdır.
 • Fare: Alice’in boşluğa düştükten sonra tanıştığı ilk hayvandır.
 • Tırtıl: Ormanda mantarların üzerinde yaşar. Etrafındakilere tavsiyeler verir.
 • Kraliçe: Fantastik dünyanın başındadır. Hayvanlardan oluşan bir ordusu vardır. Sürekli olarak sinirlidir ve etrafına sürekli “Kafasını uçurun!” diye bağırır. Aynı zamanda çok acımasızdır.
 • Kral: Harikalar diyarının en tepesindeki kişidir. Ülkesindeki varlıklara kraliçeden daha merhametlidir. Bu yüzden en ağır suçluları bile affetmeyi ister.

Eserde tüm bu karakterlerin dışında daha çok hayvanlardan oluşan yardımcı karakterlerde vardır. Bunlar arasında Dodo, Humpty, Dumpty ve Kertenkele Bill yer alıyor.

Alice Harikalar Diyarında Kitabı ile İlgili Kısa Bilgiler

Alice Harikalar Diyarında, yazıldığı tarihten bu yana dünya edebiyatının eşsiz eserlerinden biri olmuştur. Hem çocuk hem de yetişkin kitapları arasında çok önemli bir yere sahiptir. Eserde  Alice adlı küçük bir genç kızın hayal gücü zenginliğiyle büyülü bir dünyaya gidişi anlatılır. Kitap ile ilgili diğer kısa bilgiler şunlardır:

 • Alice Harikalar Diyarında, kendi türünün dışında birçok ülkede oyun, müzikal, şiir ve filmlere konu olmuştur.
 • Eser, Victoria dönemi dini ve politik çekişmeleri eleştiren bir sembol olarak  görülmüştür.
 • Kitabın ilk el yazması 1864 tarihlidir. Bu ilk kitap, Alice’s Adventures Under Ground yani Alice’nin Yeraltı Maceraları adını almıştır.
 • Eserin ilk filmi, Cecil Hepworth 1903’te  sessiz yapım olarak çekilmiştir.
 • 1966 yılında kitabın ilk animasyon filmi çekilmiştir.
 • Çin’in Hunan eyaletinde yasaklanmıştır. Bu yasağın sebebi, hayvanlara çok fazla insan özelliği yüklenmiş olmasıdır. Bunun ileride çocuklara zarar vereceği düşünülmüştür. Yasak daha sonra Amerika’daki birkaç okulda daha uygulanmıştır.

Alice Harikalar Diyarı özet ve kurgusunda metin içerisinde yer alan bilmeceler, okurları da heyecanlandırmıştır. Çocuk ve yetişkin okuyucular, bu sayede mantık labirentlerinde kendine sorular sorarak okumanın keyfini çıkarır.

Alice Harikalar Diyarında Yazarı Hakkında Bilgi

Alice Harikalar Diyarında yazarı Lewis Carrol’dur. Yazarın gerçek ismi Charles Dodgs’tur. İngiliz kökenli olan Lewis Carrol 1832 doğumludur. Çok dindar bir ailede yetişmiştir. Ailesi onun sayısal alana ilgi duyduğunu görerek matematik alanında eğitim almasını sağlamıştır. Carrol, tüm eğitim hayatı boyunca sayısal ilimlerde özellikle Matematik ve Fen bilimlerinde üstün başarı göstermiştir.

Başarılı eğitim hayatı sonunda Oxford Üniversitesini kazanmıştır. Üniversite hayatında da oldukça ön plana çıkan Lewis Carrol, okul bittikten sonra hemen göreve başlamıştır. Christ Chuch okulunda doçent olarak matematik dersleri vermiştir. Carrol’un yazarlık serüveni ise tam da bu dönemde başlamıştır. Önceleri kendi alanında kitaplar çıkarmış, daha sonra ise dünya çocuk klasikleri içine giren Alice Harikalar Diyarı’nda eserini yayınlamıştır.

Lewis Carrol, Alice Harikalar Diyarında kitabını yazarken aile dostlarının kız çocuklarından ilham almıştır. Bu kitap sayesinde büyük bir popülarite kazanmıştır. Ayrıca Carrol’un “Aynanın İçinden” adlı kitabı da oldukça ünlüdür.

Lewis Carrol yazarlık ve matematik dışında farklı alanlara da ilgi duymuştur. Sonradan başladığı fotoğrafçılık hobisi, onun ilerleyen dönemde  işini iyi yapan bir fotoğrafçı olarak bilinmesini sağlamıştır. Böylece iyi bir fotoğraf sanatçısı olarak da anılmaya başlandı. Yazar tüm bu başarılı geçmişinin ardından 14 Ocak 1898 yılında zatürreden dolayı vefat etmiştir.

Alice Harikalar Diyarında Filmi

Alice Harikalar Diyarinda Filmi
Alice Harikalar Diyarında Filmi, mutlaka listenizde olmalı!

Dünya klasikleri içinde yer alan Alice Harikalar Diyarında kitabı, geçmişten bugüne çeşitli ülkelerde film konusu olmuştur. Bunlar içinde en popüleri ünlü yönetmen Tim Burton’un 2010 yılında çektiğidir.

Burton bu yapımda Alice üzerinden güçlü bir kız imajını öne çıkarmıştır. Filmin konusunda ise 17 yaşındaki Alice’nin sosyete partisinde ilginç beyaz tavşanı takip edip bir anda kendini harikalar diyarında bulması anlatılır.

Alice, aslında 10 yıl önce harikalar diyarını ziyaret etmiştir. Ancak zaman geçtiği için unutmuştur. Buraya adım attığında eskiden tanıdığı başta kedi olmak üzere herkes onu karşılayacaktır. Filmde birçok ünlü isim yer almaktadır. Bunlar şu şekilde sıralanır:

 • Jonny Deep
 • Helena Bonham Carter
 • Anna Hathaway
 • Alan Rickman
 • Mia Wasikowska

ABD yapımı bu film, yayınlandığı dönemden bu yana en çok izlenen Alice Harikalar Diyarında yapımı olmuştur.

Alice Harikalar Diyarı Kitabından Alıntı Sözler

“Dünyayı döndüren tek şey sevgidir.”

“Dünü hatırlamamın bir faydası olmayacak. Çünkü dün farklıydım.”

“Eğer herkes kendi işine baksaydı, Dünya şimdi döndüğünden daha hızlı dönerdi.”

“Her olaydan çıkarılacak bir ders vardır. Yeter ki doğru bakmasını bil”

“Kendimi açıklayamıyorum efendim. Ne yazık ki kendimde değilim.”

“Daha çok almak. Hiç almamaktan daha kolaydır.”

“Nereye gideceğini bilmiyorsan hangi yoldan gittiğinin hiçbir önemi kalmaz.”

“İmkânsıza ulaşmanın tek yolu, mümkün olacağına inanmaktan geçer.”

“Kendime ait bir dünyam olsaydı, her şey saçmalıktan ibaret olurdu.”

Alice Harikalar Diyarında Hastalığı

Alice Harikalar Diyarinda Hastaligi
Alice Harikalar Diyarında Hastalığı, yazarın usta kaleminden müthiş bir son ortaya çıkarıyor.

Alice Harikalar Diyarında eseri tıp biliminde bir hastalığa adını vermiştir. Bu hastalık, ilk kez De. John Todd tarafından ortaya atılmıştır. Hastalığa yakalanan kişi, çevresinde bulunan nesneleri gerçeğin dışında algılar. Örneğin, gördükleri ya çok küçüktür ya da çok büyük boyuttadır. Aslında bir algı bozukluğu olan bu sendromda sadece görüntüler değil, zamanla hisler de boyut değiştirebilir.

Alice Harikalar Diyarında sendromu, genellikle ilk çocukluk döneminde ortaya çıkar. Geçmişinde beyin tümörü ve migren rahatsızlığı olan kişilerde daha fazla görülür. Bunun yanında psikoaktif ilaçlar da hastalığın ortaya çıkmasında etkilidir. 20’li yaşlarda etkisi azalır. Sendrom en çok geceleri şiddetlenir. Bununla beraber yazbuz.com sitemizi takipte kalırsanız, çok daha fazla içerik sayesinde bilgilenmeye devam edebilirsiniz.

Kitap incelememizi beğendiyseniz, “Sol Ayağım Kitabının Özeti” yazımız da hoşunuza gidebilir.

Sıkça Sorulan Sorular

Alice Harikalar Diyarı Kitabının Türü Nedir?

Roman, fantastik, macera ve çocuk kitabıdır.

Alice Harikalar Diyarı Kitabı Kaç Sayfa?

Levis Carrol tarafından yazılmış olan Alice Harikalar Diyarında kitabının orjinali, 112 sayfadan oluşmaktadır.

Lewis Carrol’un Doğum Yeri Neresidir?

Yazar Lewis Carrol İngiltere doğumludur.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir