EkonomiFinans

Tarla Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Tarla Alirken Nelere Dikkat Edilmeli

Emlak dünyasında finansal açıdan en iyi yatırım araçlarından biri her zaman için gayrimenkul olmuştur. Arsa, daire ya da tarla satın alarak uzun vadeli kazanç elde etmek mümkündür. Özellikle son yıllarda tarla alımında büyük artış olduğu gözlenmektedir. Doğal olarak alım yapmak isteyenlerin en çok araştırdığı konulardan biri de “Tarla alırken nelere dikkat edilmeli?” olur.

Günümüzde tarla, bağ ya da bahçe çok iyi bir yatırım aracı olsa da  bazı çok önemli noktalara dikkat edilmediği takdirde zarara uğramak kaçınılmazdır. Bu nedenle arazi alırken ileride değerlenmesi için gerekli olan bazı konular hakkında bilgi sahibi olmak ve çok iyi araştırma yapmak şarttır. Özen gösterilmesi en önemli nokta ise satın alınacak olan tarlanın konumu ve sahip olduğu çevre şartlarıdır.

Tarla Alırken Tüm Detaylar Araştırılmalıdır

Tarla Alirken Tum Detaylar Arastirilmalidir
Tarla alırken tüm detaylar araştırılmalıdır ve sorunsuz taşınmazlar tercih edilmelidir.

Alıcıların satın alma işlemi gerçekleştirirken cevabını en çok merak ettiği sorulardan biri de “Tarla alırken nelere dikkat etmeliyiz?” şeklindedir. Önemli noktalara hassasiyet gösterildiği takdirde değeri artan ve en iyi konumda bir alan sahibi olursunuz.

Tarla, tanım olarak arsa değildir. Genel olarak tarım amaçlı kullanılır. Özellikle son yıllarda fiyatının da diğer gayrimenkul araçlarına göre daha makul olması sebebiyle çokça tercih edilmektedir. Tarlayı arsadan ayıran en önemli özellik ise imara açık olmayan araziler olmalarıdır.

Tarım işlemleri için yalnızca küçük yapılaşmaların olabildiği bu toprak parçaları; zeytinlik, bahçe ve bağ olarak da adlandırılır. Şayet tapuda “tarla” yazıyorsa bu arazi için metrekare bazında %5 oranında imar affı olduğu da bilinmelidir. Bunun anlamıysa 250 metrekarelik inşaat iznidir. Tarla üzerinde yapılacak olan herhangi bir yapının kat sayısı en fazla iki olabilir.

Tarla, bahçe ya da zeytinlik alırken dikkat edilmesi gerekenler ise başlıklar altında kolaylıkla incelenebilir:

  • Satın alınacak olan tarlayı yakından görmek
  • Tarlanın metrekare fiyatına dikkat etmek
  • Tarlanın lokasyonuna önem vermek
  • Tarla tapusunu araştırmak
  • Belediyeye ve Tapu Dairesine başvurmak
  • Alınacak tarlanın şekline dikkat etmek

Belirtilen başlıklar için detaylı açıklamaları aşağıda okuyabilirsiniz.

Satın Alınacak Olan Tarlayı Yakından Görmek

Tarla satım alımlarında “Arsa alırken nelere dikkat edilmeli?” konusu için de geçerli olan noktalar oldukça önemlidir. Araziyi yerinde görmeyi ihmal etmemek ve yakından inceleyip öyle karar vermekte şarttır. Hatta başka bir yer satılmasını engellemek adına tarlayı görmeye gitmeden önce parsel sorgulama yapmanız, doğru yer olup olmadığını anlamanız için mutlaka gereklidir.

Gerekli araştırmaları yapmayan bazı alıcılar dolandırılmakta ve görmeden alınan araziler, alakasız yerlerde çıkmaktadır. Bu durumda doğal olarak büyük zarara uğranması söz konusudur. Bütün bunlara mani olmak ve isteğe uygun en iyi tarlayı almak için incelemeler her zaman detaylı biçimde yapılmalıdır.

Tarlanın Metrekare Fiyatına Dikkat Etmek

Arsa yatırımı yapmak isteyen alıcıların, tarla fiyatı hakkında da gerekli olan karşılaştırmaları iyi yapması gerekir. Bunun için piyasa araştırması yapılırken istenilen standartlardaki yerlerin metrekare fiyatı birbirleri ile kesinlikle kıyaslanmalıdır. En iyi yol ise büyük parselli ve ücretleri nispeten daha az olan arazilerin seçilmesidir.

Arazi almadan önce farklı emlakçılar ya da tarla sahipleriyle görüşüp değerini karşılayan en iyi seçenek bulunmalıdır. “Yatırımlık arsa nereden alınır?” şeklindeki sorunun en iyi cevabı ise bu işte uzmanlaşmış ve güvenilir olan emlakçılara başvurularak alınır.

Tarlanın Lokasyonuna Önem Vermek

Satın alınacak tarlanın sahip olması gereken en önemli özelliklerden bir diğeri de ilgili alanın konumudur. Bu nedenle ileriki zamanlarda arazinin daha da değerlenmesi için bulunduğu coğrafya ve lokasyon çok önemli ayrıntılardır. Ek olarak aldığınız bölgenin kıymet kazanması için sit alanında olmamasına da dikkat etmeniz gerekir. Olası sel baskınlara karşı dere yatağı gibi yerlerden de uzak olmalıdır.

Tarla Tapusunu Araştırmak

Tarla Tapusunu Arastirmak
Tarla tapusunu araştırmak öncelikleriniz arasında yer almalı.

Arazi alım satım işlerinde en önemli resmi belge tapudur. Bu nedenle tarla alıcıları tapuya dair araştırma yapmayı ihmal etmemelidir. Arazinin sahip olduğu tapunun üzerinde herhangi bir ipotek veya haciz gibi şerhler bulunmamalıdır. Aynı zamanda tapunun hisseli olup olmadığı da satacak olan kişiye sorulmalıdır. 

Hisseli olan bir tarla ileride özellikle mirasçı olan hissedarlardan dolayı büyük sorunlar çıkarabilir. Tapu sorgulama işi için bir diğer yol ise tapu dairesinde son durumunu araştırmaktır.

Belediyeye ve Tapu Dairesine Başvurmak

Bir tarlayı satın almadan önce yapılması gereken en önemli işlerden biri de belediyeye ve tapu dairesine başvurmaktır. Bu iki resmî kurumdan en sağlıklı bilgilerin öğrenilmesi mümkündür. 

İmar durumu ve izinleri gibi detaylar, bu kurumlar sayesinde hızlı bir şekilde öğrenilir. Aynı zamanda tapu üzerinde haciz gibi durumların olması da belediyeden ve tapu dairesinden anında görülür. Şayet alım esnasında üzerinde bir sorun varsa yasal olarak problemler giderilmeden tarlanın parasının kesinlikle mal sahibine verilmemesi gerekir.

Satın Alınacak Tarlanın Şekline Dikkat Etmek

Tarlaların değerli olması, sahip olduğu şekillerine ve cephe durumlarına doğrudan bağlıdır. “Tarla alırken nelere dikkat edilmeli?” sorunun en iyi cevaplarından biri de biçiminin doğru olarak belirlenmesidir. 

Gereğinden uzun, şekilsiz, orantısız ve dağınık sınırları olan alanların ederi, her zaman düşük olur. Bu nedenle bölgenin ileride satılması durumunda fiyatı, ilk ödenen tutarın altında kalır. Özellikle cephelerinden biri yola bakan tarlalar daha değerlidir.

Yazbuz.com sitemizin ayrıcalıklı diğer içeriklerinden yararlanmak ve bilgi edinmek için bizi takip etmeye devam edin.

Gündemin ekonomik gelişmelerini yakından takip ediyorsanız, “Alacak Dekontu Nedir?” içeriğimize de mutlaka göz atın!

Sıkça Sorulan Sorular

Tarla Alırken Tapuda Nelere Dikkat Edilmeli?

Satın alınacak tarlanın tapu kaydında haciz ve ipotek gibi benzeri değerini düşüren herhangi bir beyan olmamasına dikkat edilmelidir.

Tarla Almak Mantıklı Mı?

Uzun vadeli kazanç sağlamak için en iyi yatırım yollarından biri tarla almaktır. Özellikle yatırım amaçlı tarla satın almak, en mantıklı kararlardan biridir.

Tarlanın İmar İzni Var Mıdır?

Diğer arazi çeşitlerine göre tarlaların genel olarak imar izni yoktur.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir