HaberlerGündem

Alzheimer Hastası Bakım Parası Ne Kadar Oldu?

Alzheimer Hastası Bakım Parası Ne Kadar

2022 yılında asgari ücretlere yapılan zamlardan sonra Alzheimer aile ferdine bakan onlarca kişi ‘Alzheimer hastası bakım parası ne kadar oldu?’ sorusunu sordu. Sizler adına sorunun yanıtına yönelik bir yazı kaleme aldık. Hadi gelin hep birlikte bu konunun detaylarına bakalım.

Alzheimer nedir?

Alzheimer, demans tanısının yaygın bir türü olup, beyin hücrelerini yok eden ve zaman geçtikçe ilerleyen bir nörolojik hastalıktır. İlk olarak ufak unutkanlıklar ile kendini gösteren Alzheimer, kişinin kafa ve algı karışıklığı yaşamasına sebep olur. Daha sonrasında son zamanlarda yaşanılanların unutulması ile hastalıktan mustarip kişiler günlük yaşantılarında yavaş yavaş büyük sorunlar yaşamaya başlarlar. Bu süreçte hastalığın fark edilmesi ile birlikte, aile bireylerinin yardımcı olmasına ihtiyaç duyarlar. Çünkü bu unutkanlık halleri fiziksel olarak onlar ve birlikte yaşadıkları insanlar için tehdit unsuru oluşturucu olacak hale gelebilir.

Alzheimer Hastalarına Sunulan İmkanlar

Alzheimer hastalığı genellikle 65 yaş ve üzeri kişilerde görünse de nadir de olsa daha genç kişilerde de görülebilir. Hastalık hakkında kesin belirlenmiş sebepler olmasa da kaliteli uyku ve sağlıklı yaşamın önlemede etkili olduğu bilinmektedir. Alzheimer hastaların devletin sunduğu bazı imkanlar vardır. Bu hastaların faydalanabildiği haklar aşağıdaki gibi sıralanmaktadır:

 • Engelli maaşı,
 • Yakınları için evde bakın aylığı,
 • Bakım evi,
 • Emeklilik,
 • Malulen emeklilik,
 • Medikal malzeme temini,
 • Emlak vergisi,
 • Özel tüketim vergisi.

Alzheimer hastalarının sahip oldukları engel oranının raporlanmış olması halinde devletin sunduğu imkanları hak talep edebilir hale gelirler.

Alzheimer hastası bakım parası ne kadar?

2022’de 6 ay arayla asgariye yapılan zamlar sonrasında, Alzheimer hastası bakım parası da Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından güncellenmiştir. Zamlar sonrasında hızla ‘Alzheimer hastası bakım parası ne kadar oldu?’ sorusuna yanıtlar arandı. İnternet üzerindeki kafa karıştırıcı ve eski bilgi yumağını ortadan kaldırmak için sizler adına gerçekleştirdiğimiz incelemeler sonucunda doğru fiyat bilgisini sunmak isteriz. Son yayınlanan verilere göre 2021 senesinde 1.798TL olan bakım parasının 2022 senesinin 2.çeyreğinde 2.706TL’ye yükseldiği açıklanmıştır.

Evde Bakım Parası Alınabilmesinin Şartları Nelerdir?

Tıbbı tedaviler ve sosyal yaşantıdaki yardımlar Alzheimer olan kişilerin yaşamlarını konforlu hale getirir. Bundan ötürüdür ki bu bakımı gerçekleştirecek kişiler devlet tarafından destek alabilmektedirler. Bu destek ödemesinden faydalanabilmeniz için hangi koşulları karşılamanız gerektiğine dair bilgileri sıraladık:

 • Tam teşekküllü bir devlet hastanesinden hasta adına alınmış en az %50 oranında rapor,
 • Bakım verilecek kişinin günlük işlerini yapamayacağına dair ‘ağır engelli’ ibaresinin raporda yer alması,
 • Bakım parasının alınabilmesi için hane halkında kişi başına düşen gelirin asgari ücretin 3/2’sinden düşük olması,
 • Hasta kişi ile ona bakım sağlayacak kişi arasında kan bağı olması,
 • Hasta ve bakıcının aynı adreste yaşıyor olması veya bir yakını yoksa tayin ettiği gidiş geliş mesafesindeki bir akrabası olması,

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlık Müdürlükleri’ne yukarıdaki gerekli evrakların teslimini gerçekleştirilmelidir. Ardından bakım parası talep edilebilir.

Eğer evraklarınızı toplamaya başladıysanız öğrenmeniz gereken bir konu daha var: Engelli Raporu Nasıl Alınır?

[Wp-Faq-Schema Title=”Sıkça Sorulan Sorular” Accordion=1]

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir