Spor

Mat Pilates Nedir? Mat Pilatesin Faydaları Nelerdir?

Mat Pilates Nedir

Vücudu esnetmek, şekillendirmek ve güçlendirmek için en iyi yöntemlerden biri olan pilatesin pek çok çeşidi bulunur. Bunlardan bir tanesi de son dönemde oldukça popüler olarak mat pilatestir. Peki, mat pilates nedir? Nasıl yapılır? Faydaları nelerdir? Öncelikle “Mat pilates nedir?” sorusunun cevabına gelinirse, mat pilates; mat yani mindere benzeyen bir ekipman ile yapılan bir pilates çeşididir. Vücuttaki kalça ile omuz arasındaki tüm kasları çalıştırıp güçlendirmeye yarayan oldukça faydalı bir egzersizdir.

Mat Pilates Nedir?

Kişisel ya da grup çalışmalarında “Mat work” de denilen bir mat yardımı ile yapılan pilates egzersizlerinin tümü mat pilates olarak adlandırılır. Hareketleri yapılması açısından oldukça kolaydır. Bu yüzden her cinsiyet ve yaştan insan rahatlıkla mat pilates egzersizlerini yapabilir. İçerisinde yaklaşık 600 adet egzersiz şekli bulunmaktadır. Her bir egzersiz türünün kendi içerisinde zorluk derecesi vardır. Mat pilatesteki temel amaç bedendeki kontrol seviyesini yükseltip, fiziksel gelişimi sağlamaktır. Ayrıca mat pilates ile hem düzgün bir duruş elde etmek hem de daha ince bir görüntüye sahip olmak mümkündür.

Mat pilates daha çok spor salonlarında bulunan aletli pilatese göre daha kolay ve pratiktir. Bu yüzden birçok insan evlerinde ve spor salonlarında mat pilatesi tercih etmektedir. Mat pilates egzersiz hareketleri bilinçsiz bir şekilde yapılmamalıdır. Doğru bir şekilde yapılabilmesi için uzman bir spor eğitmeni tarafından önerilen hareketlerin dikkate alınması daha iyi olur. Bu konu ile ilgili pek çok alanında uzman spor eğitmeni; spor salonu, internet ve benzeri gibi mecralarda insanlara bilgi vermek için çalışmalarını yürütmektedir.

Mat Pilates Nasıl Yapılır?

Mat Pilates Nasıl Yapılır?
Mat pilates çoğunlukla bir eğitmen eşliğinde yapılmaktadır.

Mat pilates, pilatese özel olarak hazırlanmış bir mat üzerinde çeşitli egzersizlerin doğru ve düzenli aralıklar ile yapılmasıyla uygulanır. Mat pilatese başladıktan sonra düzenli aralıklar ile devam ettirmek oldukça önemlidir. Egzersizlere başlamadan önce pilates matının uygun ve düz bir zemine serilmesi gerekir. Daha sonra ısınma hareketleri ile beden pilatese hazırlanır. Isınma hareketleri sayesinde kişi pilatesin daha sonraki aşamalarında yer alacak olan nispeten daha zor ve güç hareketlere hazırlanmış olur.

Mat pilates sırasında genel olarak şu egzersizler yapılmaktadır:

 • 100 (Hundred),
 • Yarım mekik (Ab Scoop),
 • Tek bacak esnetme (One Leg Strech),
 • Tek bacak ile daire çizme (One Leg Circle),
 • Yan duruşta tek bacak kaldırma (Side Leg Lift),
 • Köprü (Bridge),
 • Tek bacak tekme (Leg kick single),
 • İç bacak kaldırma (Thigh leg lift),
 • Deniz kızı (Mermaid),
 • Omurga rotasyon (Spine Twist).

Bu hareket şekilleri mat pilates içerisinde yer alan ve vücut için çok faydalı hareketlerdendir. Bunun dışında mat pilates egzersizlerinin doğru yapılması için şu temel prensiplere dikkat etmek gerekir:

Vücut Kontrolü

Pilates hareketleri yapılırken bedenin tamamı kontrol içerisinde olmalıdır. Bu sayede beden tamamen esner ve pilatesten alacağı maksimum etkiyi alabilir. Ayrıca vücut kontrolü doğru bir şekilde sağlandığında yanlış hareketlerden kaynaklı sakatlık gibi sorunlar ortadan kalkmaktadır.

Doğru Nefes

Mat pilates egzersizlerinin doğru bir biçimde yapılması için nefes tekniklerinin de bilinmesi oldukça önemlidir. Yapılan egzersizler ile birlikte uyumlu bir şekilde nefes kontrolü sağlanmalıdır. Ayrıca doğru nefes tekniklerini uygulamanın vücut için pek çok yararı bulunmaktadır.

Akıcılık

Akıcılık
Pilates hareketleri birbirleri ile uyumlu olmalıdır.

Pilates hareketlerinin kendi içerisinde bir bütünlüğü ve ahengi olması gerekir. Bu sayede pilates sporundan beklenen etki daha çok alınır.

Merkezleme

Egzersizler yapılırken vücuttaki doğru merkezleme noktaları bulunursa, bedendeki uzama ve esneme daha çok olacaktır.

Konsantrasyon

Mat pilates egzersizleri arasında sağlanan konsantrasyon, yapan kişiye zihinsel ve bedensel olarak daha fazla etki gösterir. Bu sayede hem duygular hem de hareketler daha fazla kontrol altına alınacaktır.

Bütün bunların dışında mat pilates yapılırken; pilates topu, pilates lastiği ya da pilates çemberi gibi ekipmanlar kullanılabilir.

Mat Pilatesin Faydaları Nelerdir?

Mat Pilatesin Faydaları Nelerdir?
Mat pilates hem beden hem de ruh sağlığına iyi gelmektedir.

Mat pilates yapmak isteyen kişiler “Mat pilates ne işe yarar? Mat pilates zayıflatır mı? Mat pilates sıkılaştırır mı?” gibi soruları merak etmektedir. Düzenli bir şekilde yapılan mat pilates egzersizleri bedene birçok fayda sağlayacaktır. Bu faydalar şu şekilde sıralanabilir:

 • Kaslardaki esneklik ve gücü arttırır.
 • Kemik ve eklemlerin daha sağlam olmasını sağlar.
 • Vücut duruşunu düzeltir.
 • Bedendeki ağrılara iyi gelir.
 • Skolyoz sorununu giderir.
 • Metabolizmayı hızlandırır.
 • Konsantrasyon ve odaklanmayı güçlendirir.
 • Koordinasyon ve dengenin gelişmesine katkıda bulunur.
 • Daha ince ve sıkı bir bedene sahip olmayı sağlar.
 • Fazla kilolardan kurtulmayı sağlar.
 • Bel ve boyun fıtığı rahatsızlığına iyi gelir.
 • Psikolojik olarak rahatlamayı sağlar.
 • Gerginlik, stres, anksiyete ve depresyon gibi sorunlara çözüm olur.

Sayılan bu faydalarından ötürü mat pilates her yaştan insan için önerilen bir egzersiz türüdür.

Mat Pilates ile Aletli Pilates Arasındaki Farklar

Sporseverler tarafından “Mat pilates mi reformer mi?” sorusu da sık sık dile getirilmektedir. Reformer; aletli pilates anlamına gelir. İki pilates türünün de vücuda çok fazla olumlu etkisi bulunur. Ancak iki tür arasındaki farkların yapacak olan kişiler tarafından bilinmesi gerekir. Aletli pilates ile mat pilatesin temel prensibi aynıdır. İkisi de aynı kas gruplarını çalıştırır. Ancak mat pilates yapılırken vücut ağırlığı kullanılırken, aletli pilates egzersizlerinde buna yaylı bir alet sistemi eklenir.

Mat pilates derslerini kişi, başında bir eğitmen olmadan sadece aldığı direktifler ile yapabilir. Fakat aletli pilates derslerinde birebir özel ilgilenen bir eğitmenin başta bulunması gerekir. Aletli pilateste vücut direnci ve esnekliği mat pilatese göre daha kısa zamanda arttırılır. Yine duruş bozukluklarında aleti pilates mat pilatese göre daha etkilidir.

Şimdilik “Mat pilates nedir?” sorusu hakkında bilinmesi gerekenler buraya kadar. Peki ya, Vinyasa Yoga Nedir? Vinyasa Yoga Hareketleri Nelerdir?

Sıkça Sorulan Sorular

Mat Pilates Kilo Verdirir mi?

Pek çok spor türü gibi düzenli mat pilates de kilo vermenizi sağlar.

Pilates ile 1 Haftada Kaç Kilo Verilir?

Eğer pilatese yeni başladıysanız 15 günde 1 kilo verebilirsiniz.

Pilates Hangi Bölgeyi Zayıflatır?

Eğer hangi bölge için egzersiz yapıyorsanız o bölgeyi zayıflatabilirsiniz.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir