Sağlık

Ameliyat Sonrası Uyuşukluk Ne Zaman Geçer?

Ameliyat sonrası uyuşukluk

Hastalar, ameliyatları bittikten sonra yoğun bakım ünitesine alınmaktadır ve burada doktorlar yakınlarınızı bilgilendirirler. Ameliyat sırasında alınan anestezi ilaçlar yüzünden kaslarınızda uyuşukluk hissedebilirsiniz bu oldukça normaldir. Yaşadığınız bu uyuşma geçene kadar solunum cihazına bağlı kalmanız gerekir. Kaslarınızdaki uyuşukluk geçtikten sonra solunum cihazından ayrılabilirsiniz. Durum böyleyken operasyon geçiren veya geçirmeye hazırlanan hastaların akıllarında “Ameliyat sonrası uyuşukluk ne zaman geçer?” sorusu dönüp dolaşmaktadır. Biz de yazımızda, bu sorunun cevabını detaylarıyla vermeye çalıştık.

Ameliyat Sonrası Uyuşukluk Hissini Geçirme Yolları

Ameliyat Sonrası Uyuşukluk Hissini Geçirme Yolları
Ameliyat sonrasında oluşabilecek uyuşukluk hissini geçirebilecek farklı yöntemler vardır.

Ameliyat olduktan sonra uyuşukluk hissinin hızlı bir şekilde geçmesi için her şeyden önce kendi hasta odanıza geçtiğiniz zaman gelen ziyaretleri çok fazla kabul etmemenizi öneririz. Çünkü vücudunuzun dinlenip kaslarındaki uyuşukluğun giderilmesi gerekir. Eğer ciddi bir operasyon geçirmediyseniz odanızın içinde hemşirenin yardımı ile birlikte ufak yürüyüşler yapabilirsiniz. Bu sayede kaslarınızdaki uyuşukluk bir nebze de olsa azalabilir.

Taburcu olana kadarki sürede hemşirelerin size getirdiği ilaçları almanız gerekir ve bu ilaçlar dışında herhangi bir şey içmemelisiniz. İçmiş olduğunuz bu ilaçlar sayesinde yorgun ve halsiz hissedebilirsiniz fakat bu kısa sürecektir.

Hastane doktorunuzun uygun gördüğü süre boyunca kaldıktan sonra taburcu işlemleriniz başlatılır. Taburcu olma süreniz geçirmiş olduğunuz ameliyatın ciddiyetine göre değişiklik gösterebilmektedir. Örnek olarak eğer açık kalp operasyonu geçirmiş iseniz hastanede 5 ila 7 gün arasında kalmanız gerekir. Diğer operasyonları süresi ise genelde 1 ila 3 gün arasındadır. Taburcu olduktan sonra vücudunuzdaki uyuşuklukların gitmesi için yapabileceğiniz oldukça çeşit şey vardır. Tüm bunlar için yazımızın devamını okuyabilirsiniz.

Konu hakkında detaylı bilgi almak isterseniz, Ameliyat sonrası sinir hasarında sorumlu kim? Anestezi? Ortopedi? Travma? çalışmasını da inceleyebilirsiniz.

Ameliyat Sonrası Yapılması Gerekenler

İyileşme döneminiz sırasında uyuşukluk, unutkanlık, duygusallık ve iştahınızda bir kapanma hissedebilirsiniz. Tüm bu etkiler genellikle yaşlı hastalarda gözlemlenmektedir fakat oldukça normal bir şeydir. İyileşme dönemini atlattıktan sonra tüm bunlardan kurtulursunuz. “Ameliyat sonrası uyuşukluk ne zaman geçer?” gibi soruların çözülmesi için yapmanız gerekenleri sizlerle buluşturuyoruz. Uyuşukluk ve diğer etkilerin geçmesi için yapmanız gerekenler şu şekildedir:

 • Yara bölgelerinizi kuru veya temiz durumda ise banyo yapmanızda sakınca yoktur. Fakat bu sırada yaranıza dikkat etmeniz gerekmektedir.
 • İyileşme sırasında yediğiniz yemeklere dikkat etmeniz gerekir eğer doktorunuz size bir diyet listesi verdiyse ona uyum sağlamalısınız.
 • Alkol tüketiyor iseniz iyileşme süresince tüketmemeniz gerekir. Fakat iyileştiğinizi düşündüğünüz zamandan sonra fazla olmamak şartıyla tüketebilirsiniz.
 • Ağırlık kaldırma ya da ev işleri konusunda kendinizi geri planda tutup yakınlarınızdan yardım istemeniz gerekir.
 • Kontrollü bir şekilde arttırılan yürüyüşler ile birlikte iyileşme sürecinize katkı sağlayabilirsiniz.
 • Çalışma hayatınıza dönüşünüz için doktorunuz tarafından izin verilmesini beklemelisiniz.
 • Taburcu olduktan sonra cinsel yaşantınıza 6 ila 8 hafta arasında ara vermeniz gerekir.
 • Eğer vücudunuzun üst bölgesinde bir operasyon geçirdiyseniz en az 6 hafta boyunca araba kullanmamanız gerekir.
 • Doktorunuz size tavsiye etmediği sürece herhangi bir krem veya başka bir şeyi yara bölgeniz üzerinde kullanmayın.

Ameliyat sonrası geçmeyen uyuşukluk problemi bir süreye kadar normaldir. Bu süre 8 haftayı geçtiği zaman doktorunuza kontrole gitmeniz gerekir. Fakat bu süre geçirmiş olduğunuz operasyonun bölgesine göre de değişmektedir. Örnek verecek olursak ayak ameliyatı ve fıtık ameliyatı sonrasındaki iyileşme sürecinde büyük farklılıklar vardır.

Ayak Ameliyatı Sonrası Uyuşukluk

Ayak Ameliyatı Sonrası Uyuşukluk
Ayak ameliyatı sonrasında uyuşukluk meydana gelmesi son derece doğaldır.

Ayak ameliyatı geçirdikten sonra kişilerin uyuşukluk hissetmesi sıklıkla görülmektedir ve süreç ilerledikçe düzelmektedir. Lakin “Ayak ameliyat sonrası uyuşukluk ne zaman geçer?” sorusunun cevabı kişinin iyileşme sürecindeki hareketlerine göre değişmektedir. Hastalar “Ameliyat sonrası uyuşma normal midir?” diye sıklıkla sormaktadır. Operasyon sonrasında yaşadığınız uyuşukluk normaldir ve korkulacak bir şey yoktur. Fakat ameliyat sonrası bacakta hissizlik problemi 8 haftadan uzun sürerse doktorunuzun yanına gitmeniz gerekir.

Fıtık Ameliyatı Sonrası Uyuşukluk

Fıtık ameliyatı sonrası his kaybı ve halsizlik belirtileri ortaya çıkar. Eğer ki bu belirtileriniz uzun süre boyunca sizi rahatsız ediyor ise duyu kaybı yaşamış olabilirsiniz. Bu durumda da en yakın zamanda doktorunuza görünmeniz gerekir. Fakat ilk başlarda fıtık ameliyatı sonrası uyuşukluk, problem olarak değil normal olarak gözükmektedir.

Bu uyuşukluğun geçmesi için iyileşme sürecini oldukça verimli geçirmeniz gerekir. Alfa lipoik asit ve B vitamini değerine sahip olan ilaçlar uyuşukluklarınıza iyi gelebilir. Bunun yanı sıra doktor kontrolünde ufak yürüyüşler yapabilirsiniz. Diğer yapabileceğiniz şeyler ise şu şekildedir:

 • Bir süre arabaya binmemek
 • Bol su içmek
 • Ev temizliği gibi fiziksel kuvvet harcanan işlerde destek almak
 • Sıklıkla kullandığınız eşyaları ve kıyafetleri ulaşması kolay yerlere koyun
 • Banyo yaparken sargı bezinizin kuru ve temiz olduğundan emin olun

Tüm bunlara dikkat ettikten sonra uyuşukluk probleminiz kısa bir süre içerisinde geçecektir.

Bu tarz içerikleri okumaktan keyif alıyorsanız, Sağlık sayfamıza mutlaka göz atın.

Sıkça Sorulan Sorular

Ameliyat Sonrası Uyuşma Olması Normal mi?

Ameliyat sonrası uyuşmalar, her hastada olmayacağı gibi ortaya çıkması son derece normaldir. Özellikle şeker ve tiroid hastalığı bulunan kişilerde uyuşukluklar daha sık olabilir ve uzun sürede geçebilir.

Ameliyat Sonrası Uyuşma Neden Olur?

Ameliyat sonrası uyuşma, başta B vitamini olmak üzere genel olarak vitamin eksikliğinden kaynaklanır.

Ameliyat Sonrası Hissizlik Ne Zaman Geçer?

Ameliyat sonrası hissizlik, 2 gün içinde azalmaya başlar.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir