Ne, Ne Değildir?

Doğal Taş Neden Isınır ve Renk Değiştirir?

Doğal taş neden ısınır

Toprağın altında ısı ve basıncın etkisi ile oluşan doğal malzemelere taş adı verilir. Taşlar tarih boyunca bilinen en eski yapı malzemelerindendir. İşlenmeden ham bir şekilde toprağın altında kalan taşlara ise doğal taş adı verilir. Doğal taşlar kendi titreşimlerini kullanarak bulunduğu ortama olumlu enerji yayması ile bilinir. Yaydıkları bu enerjiyi hiçbir şekilde kaybetmezler. Bununla birlikte İşlenmemiş doğal taşlar ısınmak ve renk değiştirmek gibi farklı tepkimelere de girebilirler. Peki, doğal taş neden ısınır ve renk değiştirir? Yazımızda bunu inceleyeceğiz. Keyifli okumalar…

Doğal Taşların Kullanım Alanları

Takı Olarak Kullanımı
Doğal taşlardan yapılan takı çeşitlerini bulmak mümkün.

İnsanlara olan olumlu etkilerinden dolayı doğal taşlar kendisine pek çok farklı kullanım alanları bulmuştur. Bunlar şu şekilde sıralanabilir:

Takı Olarak Kullanımı

İşlenmemiş doğal taşlar daha çok aksesuar olarak kullanılır. Bunlar içerisinde yüzük, bileklik, kolye, tespih vb. aksesuarlar yer almaktadır. Bu aksesuarlar üstte taşındığında şifalı taşın enerjisi kullanan kişiye geçmektedir. Bu sayede olası kötü ve negatif enerji yerini pozitif enerjiye bırakacaktır. Takılarda en çok kullanılan taşlar kuvars, ametist, akik ve ay taşıdır.

Dekorasyon Parçalarında Kullanımı

Doğal taşlar takı ve aksesuar parçalarında kullanılmasının yanı sıra, yaşam alanlarında dekorasyon objeleri olarak da kullanılmaktadır. Taşların sağladığı dengeleyici enerji sayesinde ev ve iş ortamları negatif enerjiden arındırılacaktır. Ametist ve doğal tuz taşı parçaları yaşam alanlarında kullanılan taşlara örnek verilebilir.

Cilt Bakımında Kullanımı

Özellikle son dönemde doğal taşlar cilt bakımı aletleri içerisinde kullanılmaktadır. Özellikle pembe kuvars ve yeşim taşı bu kategoride kullanılan taş çeşitlerindendir. Cilde uygulanan serum ve nemlendiricilerin bu aletler sayesinde daha etkili olduğu bilinmektedir.

Doğal Taş Isınması

Doğal Taş Isınması
Taşların vücuda yaydığı enerji sayesinde çakralar açılır

Doğal taşlar içerisinde bulundurduğu maddeler ile insan vücudundaki mineral ve enerji eksikliklerini tamamladığına inanılmaktadır. Taşlar alınmadan önce bedende meydana gelen sorun ve rahatsızlığın ne olduğu bilinerek araştırma yapılmalıdır. Çünkü her doğal taşın insan bedeninin farklı sorunlarına etki eden özelliği bulunmaktadır. Taşların vücuda yaydığı enerji sayesinde çakralar açılır ve ruh sağlığı korunur. Negatif enerjiler kaybolup pozitif enerji yayılır. Vücuda olumlu katkısı olan bazı doğal taş çeşitleri şu şekilde sıralanabilir:

 • Ametist taşı
 • Yeşim taşı
 • Dumanlı kuvars taşı
 • Akik taşı
 • Aquamarin taşı
 • Amazonit taşı
 • Apatit taşı
 • Aventurin taşı
 • Ay taşı
 • Florit taşı
 • Güneş taşı
 • Jasper taşı
 • Kan taşı
 • Kaplan gözü taşı
 • Kristal kuvars taşı

Bu taşların tam olarak etkisini görebilmek için direkt olarak tene temas ettirilmesi gerekmektedir. Ancak bu şekilde doğru bir kullanım olacaktır. Taş vücuda değdiği andan sonra doğal taş ısınması denen bir olay meydana gelir. Taşların içindeki atomlar hızlanarak tesir sürecini de etkiler. Yani kullanılan doğal taş ısınıyor ise etkilerini gösteriyor demektir.

Taşların Enerjisi Var mıdır?

Özellikle son yıllarda sıklıkla karşımıza çıkan doğal taşlar dekorasyon objeleri ve aksesuar gibi pek çok alanda kullanılabilir. İşlenmemiş doğal taşların ilk keşfi eski tarihlere kadar gider. Peki gerçekten doğal taşların enerjisi var mıdır? Bununla ilgili bilimsel olarak bu taşların hastalıkları iyileştirdiğine dair hiçbir kanıt yoktur. Ancak bu taşlar insanlar üzerinde plasebo etkisi yaratmaktadır denilebilir. Yani taşları kullanan kişiler kendilerine pozitif bir enerji yayıldığını ve ruhsal olarak rahatladıklarını söylemektedir. İnsanlar üzerindeki etkisi yalnızca psikolojik bir etkidir denilebilir.

Londra Üniversitesinde yapılan bir araştırmada 80 kişiye gerçek kuvars taşları verilmiştir. Bazılarına ise sahte kuvars taşları verilmiştir. Elinde sahte taşlar olan kişiler taşları gerçek olarak bilmektedir. Araştırma görevlileri kişilerin hepsine ellerindeki taşları tutarak 10 dakika meditasyon yapmalarını ister. Meditasyon sonrasında hem sahte kuvars tutanlar hem de gerçek kuvars tutanlar vücutlarında bir ısınmanın meydana geldiğini ve rahatladıklarını söylemişlerdir. Görüldüğü gibi doğal taşların insanlar üzerindeki etkisi sadece plasebo etkisinden ibarettir. Yani doğal taşlar içerisinde bulunan enerji, mineral ve vitaminler etkisi kullanan kişilerin bu etkiye inanması ile doğru orantılıdır.

Doğal Taşlar Neden Renk Değiştirir?

Doğal Taşlar Neden Renk Değiştirir?
Bazen taşların renklerinde ton olarak açılma görülür, bazen de koyulaşma görülür.

İşlenmemiş doğal taşlar enerji çekici yapısı bulunduğundan dolayı insanlar üzerindeki negatif ve kötü enerjiyi atma özelliği ile bilinmektedir. Bunlar içinde bulunan bazı doğal taş çeşitleri tene temas ettiğinde renk değiştirme gibi farklı bir tepkime gösterebilir. Bazen taşların renklerinde ton olarak açılma görülür, bazen de koyulaşma görülür. Ancak bu durum tüm doğal taşlar için geçerli değildir. Bazı taş çeşitlerine özgü bir durumdur.

Sonuç olarak doğal taşlar yaşam içerisinde pek çok kullanım alanına sahip olan maddelerdir. Kişiler üzerindeki etkisinin kanıtı olarak ısınması ve renk değiştirmesi önemli bir kanıttır. Psikolojik olarak da insanları rahatlattığı düşünülen bu maddelerin kullanımında herhangi bir sakınca yoktur.

Farklı taşların kullanım alanlarını merak ediyorsanız, Kıbrıs Taşı Ne İşe Yarar? Kullanım Alanları Nelerdir? yazımıza da göz atabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Doğal Taşlara Neden Dokunmamak Gerek?

Doğal taşlar, salınım hızı olarak da adlandırılan sabit bir titreşim üretmektedir. Bu nedenle bir doğal taş ile temas edildiğinde, dokunan kişinin enerjisi de etkilenir.

Doğal Taşlar Neden Çatlar?

Doğal taşlar, istenmeyen enerjiyi serbest bırakmak için herhangi bir dış etki olmamasına rağmen çatlayabilir hatta kırılabilir.

Ametist Taşı Isınır mı?

Ametist taşı ısı alışverişinin olmadığı bir yapıya sahiptir. Dolayısıyla ortamda soğuk halde bulunur. Bununla birlikte bir ametist taşının ısınması, taşın gerçek olmadığını gösterir.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir