SeyahatHaberler

Ankara Anlaşması ile İrlanda’ya Nasıl Gidilir?

Ankara Anlaşması İle İrlanda'ya Nasıl Gidilir?

Türkiye’de yaşam şartlarının her geçen gün zorlaşması nedeniyle yurtdışına gitmek isteyenlerin sayısı artmış durumdadır. Her biri farklı nedenlerle gitmeyi düşünse de ortak amaçları refah düzeyi yüksek bir hayat sürmek olan kişiler, özellikle Avrupa ülkelerine yönelmektedir. Bu durumun ışığında en fazla merak edilen ve ilgi gösterilen ülkelerden biri de etkileyici mimarisi, konforlu yaşam alanları ve eşsiz doğasıyla İrlanda’dır. O yüzden de “Ankara anlaşması ile İrlanda’ya nasıl gidilir?” en çok merak edilen sorulardan biridir.

Yalnızca ziyaret için gitmek isteyenlerin yanında kalıcı olarak yaşamak, eğitim almak ve çalışmak isteyenlerin sayısı hiç de az değildir. Bu aşamada, Türk vatandaşlarının yüzünü güldüren ve işlerini kolaylaştıran özel bir durum vardır; Ankara Anlaşması. İrlanda ve Türkiye arasında imzalanmış olan Ankara Anlaşması, bir tür işçi vizesidir ve önemli birkaç detayı bulunmaktadır.

Bu yazımızda, çok sayıda Türk vatandaşının merak ettiği konuların başında gelen, “Ankara Anlaşması ile İrlanda’ya nasıl gidilir?” sorusunu yanıtlayacağız. Detaylı bilgiler için içeriğimizi okumaya ve gerekli yerleri not almaya başlayabilirsiniz. Keyifli okumalar!

Ankara Anlaşması Nedir?

İrlanda ile Türkiye arasında imzalanmış olan Ankara Anlaşması, iki ülke vatandaşlarının karşılıklı olarak çalışma izni alım süreçlerini kolaylaştırmak için düzenlenmiştir. Çoğu kişinin Ankara Anlaşması olarak bildiği bu düzenlemenin adı esasında Turkish Association Agreement’tır.

Anlaşmanın imzalanmasındaki amaç ise İrlanda’da uzun dönem çalışmak isteyen Türk vatandaşlarının işlemlerini hızlandırmaktır. İrlanda Göç İdaresi tarafından şartları belirlenen ve ana sayfasında konuya açıklık getirilen Ankara Anlaşması’na şu nedenlerle başvurmak mümkündür;

 • İrlanda’yı Ziyaret Etme
 • İrlanda’da Çalışma
 • Eğitim Alma
 • Belirli Bir Süre Yaşama İzni
 • Bir Aileye Dahil Olma

1980 yılında kabul edilen bu anlaşmanın sunduğu avantajlardan yararlanarak için İrlanda’ya gitmek istiyorsanız belirli şartları sağlamanız ve başvuru koşullarına uyum sağlamanız gerekir. Bunun için konuyu detaylandırmaya devam edelim. Böylece Ankara Anlaşması’nın sizin için uygun bir fırsat olup olmadığını tespit edebilirsiniz.

Ankara Anlaşması İle İrlanda’ya Kimler Gidebilir?

Ankara Anlaşması İle İrlanda’ya Kimler Gidebilir?
“Ankara anlaşması ile İrlanda’ya nasıl gidilir?” sorusunun cevabını öğrenebilmek için öncelikle anlaşma sayesinde kimlerin gidebileceği hakkında bilgi edinmelisiniz.

İrlanda Göç İdaresi’nin açıklamalarını takiben, Ankara Anlaşması ile İrlanda’ya gidebilecek kişilerin profili belirlenmiştir. Turkish Association Agreement’ın başvuru şartlarını karşılamayan bir Türk vatandaşının, sürecin sonunda ülkede kalıcı olması mümkün değildir. Peki, kimler Ankara Anlaşması ile İrlanda’ya gidebilir? Kısaca başvuru şartlarından söz edelim. Bu anlaşmaya göre:

 • Türk vatandaşı olunması zorunludur.
 • İrlanda’daki bir şirkette en az 1 yıl boyunca çalışılması gerekir.
 • İrlanda’da bulunulan süre içerisinde herhangi bir soruna karışılmamalı ve öncesinde de ciddi bir suç kaydı bulunmamalıdır.
 • 1 yıl boyunca İrlanda’da farklı iş yerlerinde çalışanların başvuruları kabul edilmeyecektir.
 • Benzer şekilde yıl içerisinde şirket el değiştirse dahi bunu kanıtlayan bir belge sunmanız beklenmektedir.

Listede de belirtildiği üzere Türk vatandaşı olmayan, sabıka kaydı bulunan ve 1 yıl süresince İrlanda’da sabit bir işte çalışmayanların Ankara Anlaşması’nın avantajlarından yararlanması mümkün değildir. Dolayısıyla farklı bir yöntem aranmaya başlanmalıdır.

İrlanda’ya Gitmek İçin Ankara Anlaşmasına Nasıl Başvurulur?

İrlanda Göç İdaresi’nin belirttiği şartları sağlayan kişilerin, başvuru sürecinde bazı belgeleri sunması gerekir. Bu da demektir ki belgelerinizi eksiksiz bir şekilde teslim edebilmek için ciddi bir özen göstermelisiniz. Aksi halde uğraştığınız her aşamanın boşa gittiğine şahit olabilir ve hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz. Ankara Anlaşması ile İrlanda’ya gitmeniz için tamamlamanız gereken önemli belgeler ise şu şekildedir:

 • Başvurunuzu açıklayan ıslak imzalı dilekçe
 • Ankara Anlaşması’nın (Turkish Association) çıktısı
 • Maaş bordronuz (aylık ise 12, haftalık ise 52 adet olmalı)
 • İşe giriş tarihinizi belirten resmi belge
 • İşyerinizden alacağınız ıslak imza ve kaşeli dilekçe
 • Türk pasaportunuzun sayfalarının renkli fotokopisi (boş sayfalar da dahil olmak üzere)
 • IRP/ GNIB kartınızın fotokopisi
 • Hesap dökümü
 • 2 adet biyometrik fotoğraf

Belgelerinizi topladığınızda İrlanda Göç İdaresi’nin web sitesinde yer alan adrese postalamanız gerekmektedir. Bu işlemler sırasında online bir başvuru yapılması mümkün değildir. Herhangi bir zaman kısıtlaması bulunmadığından, şartları sağlayan ve belgeleri tam olan herkes, teslim sürecini başlatabilir. Genellikle 6 ay içerisinde kesin bir sonuç almanız mümkündür.

Ankara Anlaşması İle İrlanda’ya Gitmek Kolay Mıdır?

Ankara Anlaşması İle İrlanda’ya Gitmek Kolay Mıdır?
İrlanda’ya gidiş süreci oldukça zorlu olsa da belgeleri topladıktan sonra bu süreç, olabildiğince hızlanmaktadır.

Her diplomatik süreçte olduğu gibi Ankara Anlaşması ile İrlanda’ya gitmenin de belirli zorlukları vardır. Öncelikle başvuru, belge toplama, teslim etme ve sonuçları beklemeye başlama aşamalarında stresli anlar yaşanabilir. Fakat sistemin geneline baktığımızda gerekli şartları sağlayan ve İrlanda’ya gitme konusunda istekli olanların süreci kolaylıkla tamamlayacağı söylenebilir. Zira ekstrem bir durum olmadığı takdirde yalnıza eksiksiz belge toplamanız ve ilgili adrese postalamanız beklenmektedir. Olumlu yanıt aldığınızda ise öncesinde İrlanda’daki iş yerinizde en az bir yıl geçirdiğiniz ve hayatınızı o ülkede devam ettirdiğiniz için alışma sürecinden geçmenize gerek yoktur.

Ankara Antlaşması ile İrlanda’ya gitme kararı verdikten sonra Yurt Dışına Çıkarken Gerekli Belgeler yazımıza mutlaka bakmalısınız.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir