EkonomiGündem

Yurt Dışında Yaşayanlar için Askerlik Durumu

Yurt Dışında Yaşayanlar için Askerlik Durumu

Askerlik, erkek olan her Türk gencinin tamamlaması gereken vatani bir görev olarak tanımlanmaktadır. Buna göre askerlik çağında bulunan Türk vatandaşları, askerlik görevini yerine getirmek zorundadır. Elbette kanunlar kapsamında erteleme imkanları mevcuttur. Söz konusu olan erteleme imkanları ise özellikle yurt dışında yaşayanlar için askerlik durumu hakkında kafasında soru işareti olanlar için oldukça önemlidir.

Yurt dışında yaşayanlar için askerlik durumu, 2008 yılında yayımlanan Dövizle Askerlik Hizmeti Yönetmeliği kapmasında incelenmektedir. Konu hakkındaki detayları bu yazı içerisinde bulabilirsiniz, keyifli okumalar!

Dövizle Askerlik Hizmeti Yönetmeliği Nedir?

Dövizle Askerlik Hizmetinden yararlanmak isteyen bir kişinin en az 3 yıl boyunca yabancı bir ülkede bulunması gerekmektedir. Başka bir şart olarak da yurt içinde iken silahaltına alınmamış olmak gerekmektedir. Bu koşulu sağladığı taktirde kişinin yaş sınırı olmadan döviz miktarı ödenmelidir.

Milli Savunma Bakanlığı, hizmete başvuran bir kişiye uzaktan eğitim vermektedir. Uzaktan eğitimi tamamlayarak kişi, görevini tamamlayabilmektedir. Ancak bu hizmeti alan ve yurt dışında yaşayan kişiler, ilerleyen yıllarda da ülkeye geri dönemez ve altı aydan daha uzun süre ülkede kalamaz.

Dövizle Askerlik Hizmetinde Başvuru Sırasında İstenen Belgeler

Yurt dışında yaşayanlar için askerlik durumu adına oluşturulan dövizle askerlik hizmetinde minimum 3 yıl yurt dışında yaşamak zorunlu kılınmıştır. Döviz ile askerlik hizmetinde de bu koşula bağlı olarak işçiler için en az üç yıllık oturma izni istenmektedir. Yurt dışında yaşayanlar için askerlik durumu müsait olan kişilerden başvuru sırasında istenen belgeler aşağıdaki gibidir:

 • Çalışma süresini kanıtlayabilecek bir belge
 • İşsizlik sigortası alıyor ise tarihini ve süresini belirten bir belge
 • Maluliyet yardımı alıyor ise bunu gösteren bir belge
 • Eğer sosyal yardım alıyorsa bunu gösteren bir belge
 • Yabancı ülkede bulunduğuna dair gösterilmesi gereken pasaport istenmektedir.

İşveren kişiler için olan gerekli belgeler ise şu şekildedir:

 • Oturma izni
 • İşveren olduğuna dair gösterilebilecek bir belge
 • İşyerini gösteren bir belge
 • Yurt dışında bulunduğunu kanıtlayan bir pasaport

Son olarak, meslek ya da sanat işiyle uğraşan kişiler için istenen belgeler ise şu şekildedir:

 • Oturma izni
 • Meslek ya da sanat gösterdiğini gösteren bir belge
 • Ülkede olduklarına dair pasaport istenmektedir

Her alana ek olarak kişilerin, banka hesabına yatırılmış olan dövizlerin dekontları ve dövizle askerlik hizmetinden yararlanmak istediğine dair başvuru belgesi hazırlanmalıdır.

Dövizle Askerlik Bedeli Ne Kadar?

Dövizle Askerlik Bedeli Ne Kadar?
Dövizle ödenecek olan askerlik bedeli, direkt olarak konsolosluk üzerinden yatırılmalıdır.

Yurt dışında yaşayanların ve çalışma hayatını başka bir ülkede sürdürenlerin askerliği için 5 bin 261 Euro döviz ödemesi istenmektedir. Dövizli askerlik hizmetine dahil olabilmek için yaş fark etmeksizin peşin olarak belirtilen fiyatın ödenmesi gerekir. Bu ödeme, hizmetten yararlanacak olan kişi tarafından direkt olarak konsolosluklara yapılmalıdır. Bedeli ödeyen kişiler aynı anda uzaktan olan eğitimleri tamamlamak zorundadır.

Dövizle Askerlik Hizmetinin İptal Olması

Dövizli askerlik, yurt dışında yaşayanlar için askerlik durumu konusuna bir çözüm olmak adına uygulanan bir hizmettir. Yurt dışında yaşayan, çalışan ve dövizle askerlik hizmetinden faydalanan kişilerin bu hakkı, bazı koşullarda iptal edilebilir.

Ödemesini yaşadığı ülkenin para birimiyle ödemeyenlerin, yabancı ülkede çalışmasının ya da yaşamasının sebebi, resmi görevi olanların ve maaşı yurt içinden yatırılan kişilerin hakkı devlet tarafından iptal edilebilir. Bunlara ek olarak şu kişilerin dövizle askerlik hizmetinden yararlanması Milli Savunma Bakanlığı tarafından iptal edilebilir:

 • İltica sebebiyle oturma izni alan kişilerin
 • Fiili bir askerlik hizmetine başlayan kişilerin
 • Başvuru sürecinde belgede sahtecilik yapmış ve tespit edilmiş olan kişilerin
 • Bu hizmetten yararlanmak isteyen ancak gerekli şartları sağlayamayan kişilerin

Yurt dışında yaşıyor ya da çalışıyor olmasına rağmen dövizle askerlik hizmetinin şartlarını karşılayamayan kişiler de olabilir. Söz konusu kişilerin bu hizmet şartlarını karşılayamadıkları noktada bedelli askerlik başvurusu yapabildikleri de bilinmektedir.

Bedelli askerlik başvurusu yapacak kişilerin 7179 sayılı Asker Alma Kanunu’nun 9. maddesinde bulunan şartları karşılamak zorundadır. Kanunun şartlarını yerine getirebilen kişiler ya da birinci dereceden olan yakınlar, E-Devlet sistemi içerisinden bedelli askerlik başvurusu yapabilir. Ek olarak, askerlik şubelerine de bedelli askerlik başvurusu yapılabilir. Bu şekilde dövizle askerlik hizmetinden yararlanamayan kişiler, askerlik görevini bedelli askerlik ile tamamlayabilir.

Dövizle askerlik hizmetinden yararlanamadığınız durumlar için 2022 Bedelli Askerlik Ücretleri hakkındaki yazımızı okuyabilirsiniz.

Dövizle Askerlik Hizmetinde Bulunan Uzaktan Eğitim

Dövizle Askerlik Hizmetinde Bulunan Uzaktan Eğitim
Milli Savunma Bakanlığı tarafından verilen eğitimlere kişi; tablet, telefon ya da bilgisayar üzerinden giriş yapabilir.

Yurt dışında yaşayan ya da çalışan insanlar için dövizle askerlik hizmetinde gerekli döviz miktarı yatırıldıktan sonra kişi, uzaktan eğitimi tamamlamakla görevlendirilir. Uzaktan eğitim, Milli Savunma Bakanlığı tarafından verilmekte olup, kurumun oluşturduğu özel bir web sitesi üzerinden ulaşılabilir durumdadır.  Sisteme giriş yaparken hizmetten faydalanan asker adayı, yeni bir hesap oluşturmak zorundadır. Hesap oluşturulurken gereken bilgiler ise şu şekildedir:

 • T.C. kimlik numarası
 • Şifre

Talep edilen bu bilgiler, eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurulmalıdır. Bu şekilde kayıt oluşturduktan sonra sistem içerisine giriş yapılabilir. Sistem içerisine dahil olduktan sonra aday, görevli olduğu eğitimler, ve içerikleri görüntüleyebilir. Son olarak adayın, sistemdeki eğitimleri ve içerikleri tamamladıktan sonra uzaktan eğitim süreci tamamlanmış sayılır.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir