Edebiyat

Anne ve Baba Olmadan Önce Okunması Gereken Kitaplar

Anne ve Baba Olmadan Önce Okunması Gereken Kitaplar

Bebek bekleyen anne ve baba adayları için okunması gereken birçok yayınlanmış kitap bulunmaktadır. Bunlar genellikle bebek sahibi olma süreci başladıktan sonra tercih edilen kitaplardır. Ancak aslında anne ve baba olmadan önce okunması gereken kitaplar daha farklıdır. Bu kitaplar, bebek bakımı ve hamilelik sürecinden ziyade ebeveyn olmaya hazırlanan anne ve baba adaylarını çocuk psikolojisi hakkında bilgilendirmeyi hedeflerler.

Ebeveyn olmak hem tamamen doğal hem de oldukça tuhaf hissettiren inanılmaz bir deneyimdir. Hayatın diğer tüm alanlarından daha fazla bilgi ve ayrıntı sahibi olmayı gerektirir. Bebek sahibi olmak sadece biyolojik bir olay değildir. İnsanları bu sürece götüren birçok psikolojik neden de bulunmaktadır. Hayatınızın tamamının bebek sahibi olduktan sonra değişeceğini varsayarsak sözünü edeceğimiz kitaplar sizi bu sürece hazırlamak için yardımcı olacaklardır.

Louisa May Alcott – “Küçük Kadınlar”

Küçük Kadınlar’da güçlü bir anne ve kızlarının derin hikayesine tanık olacaksınız! 4 kız kardeşin tamamının farklı karakter özelliklerine sahip olduğu bu romanda ebeveyn ve çocuk ilişkileri hakkında yeni bir perspektif kazanma olasılığınız oldukça yüksek. Meg, Jo, Beth ve Amy adlı dört kız kardeş hem hayatı tanımaya başlarken hem de kendilerini keşfedeceklerdir. Onların hikayesine tanık olurken siz de hem kendi çocukluğunuzdan izler bulacak hem de çocukların zihin yapıları hakkında fikir edineceksiniz.

J.K.Rowling – “Harry Potter Serisi”

Harry Potter Serisi
Harry Potter Serisi

Harry Potter serisi dünyada birçok insan tarafından biliniyor. Ancak özellikle bebeğiniz olmadan önce tekrar okumak doğru bir tercih olacaktır. Anne babasından bebek yaşta ayrılmak zorunda kalan Harry Potter’ın yaşadıklarını ebeveyn olmaya karar verdikten sonra okumak sizi oldukça duygulandıracaktır. Onun aksi teyze ve eniştesinin yanından Hogwarts’a uzanan macerası, okul arkadaşlarıyla ilişkisi çocuklara olan bakış açınızı bile değiştirebilir. Bununla birlikte, Harry’nin hiç zaman geçiremediği annesi Lilly ve babası James’le olan bağı anne baba olmanın önemini de size tekrar hatırlatacaktır.

Cheryl Strayed – “Küçük Güzel Şeyler”

Yazar Cheryl Strayed’in köşe yazılarından derlenen bu kitapta, sevgi ve iyilik konuları temel alınıyor. Kısa denemelerin ve hikayelerin olduğu gerek mizah gerekse dram ögelerinden faydalanılan kitap yeni ebeveyn olmak isteyenlere dünyanın farklı bir yönünü göstermeyi hedefliyor. İçinizde yaşama sevinci uyandıracak ve size hayatta olmanın önemini gösterecek bu kitap anne ve baba adayları için biçilmiş kaftan.

J.M. Barrie – “Peter Pan”

Peter Pan
Peter Pan

Peter Pan’ı hepiniz tanırsınız ancak onu okuyan insan sayısı oldukça azdır. Oysa Peter Pan’ın dram ve macerayı aynı potada birleştirmeyi başarabilen müthiş kurgusu size ebeveyn olmanın önemini tekrar hatırlatacak cinstendir. Annelik aslında Peter Pan’ın büyük bir temasıdır. Wendy’nin kayıp çocuklara bir anne tanımlaması yapması hem kalbinizi acıtacaktır hem de size çocuk zihni ve ebeveynlik hakkında bilgiler verecektir.

Emma McLaughlin ve Nicola Kraus – “Dadı Günlükleri”

Çocuğunuza bakması için birini işe almayı planlıyorsanız, Dadı Günlükleri tam size göre bir kitap olacaktır. Modern yaşamdaki dadılık durumuna komik bir bakış sunan Dadı Günlükleri, aynı zamanda ebeveynlerin çocuklarına bir aksesuar gibi davrandıklarında neler olduğuna dair yürek burkan bir hikâye.

Allison Pearson – “Nasıl Yetişiyor Her İşe Bilmem”

İster çalışan bir anne olun ister evde oturan bir anne isterseniz de her ikisinin de birleşimi olun, Nasıl Yetişiyor Her İşe Bilmem, size bu işte yalnız olmadığınızı hatırlatacaktır. Roman, çalışan bir annenin milyonlarca şeyle ilgilenmek zorunda olması ve hayatının düşündüğünden tamamen farklı olduğunu fark ettiğinde hissettiği panik hakkındadır. Bebek sahibi olmadan önce bunu okumak, annelerin modern zamanlarda yaşadıkları hakkında bilgi sahibi olmanızı sağlayacaktır.

Sue Monk Kidd – “Arıların Gizli Yaşamı”

Arıların Gizli Yaşamı kadınların temelinde olduğu ve anne özlemi çeken bir genç kızın hayatının anlatıldığı roman. Annesini küçük yaşta kaybeden genç kız ve siyahi hırçın hizmetkarlarının yaşadıklarını konu alan roman, sizi yer yer hıçkırıklara boğacak. Irkçılıktan genç kızlığa, gizemlerden masumiyete kadar birçok farklı konunun işlendiği kitabı bir solukta bitireceğinizi garanti edebiliriz. Bu kitabı okuduğunuzda bir genç kızın dünyayı keşfediş serüvenine de ortak olursunuz. Zaman zaman kendi çocukluğunuzdan çağrışımlar yaptıracak olan Arıların Gizli Yaşamı, anne baba olmanın ne önemli bir görev olduğu hususunda da sizi aydınlatacak.

İyi bir kitap kurduysanız, sizin için farklı önerilerimiz de var: Dünyaya Bakış Açımızı Değiştiren Kitaplar

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir